Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47
  1. #1

    Question Fotograf + modelka + zleceniodawca, kto z kim podpisuje umowę?

    Witam,

    Mam problem z umową.. Jako fotograf wykonałem sesję na zlecenie pewnej firmy, w sesji brała udział 1 modelka. Jak ma wyglądać sprawa z umową? Ja podpisuję jedną umowę z firmą na przekazanie praw majątkowych do zdjęć zawierając informację że nie mam prawa do wizerunku na zdjęciach (troche bez sensu) a firma z modelką podpisuje drugą umowę o odpłatne użyczenie wizerunku? Czy może ja z modelką podpisuję jedną umowę o wykorzystanie komercyjne jej wizerunku a potem drugą podpisuję ze zleceniodawcą o przekazanie praw majątkowych do zrobionych zdjęć?

    Mam dylemat, bo na prosty rozum wydaje mi się że to firma podpisuje dwie umowy, ze mną i z modelką, pytanie tylko jak ja mogę przekazać majątkowe prawa co zdjęć jeśli nie mam prawa do wizerunku na nich, bo to firma podpisze umowę również z modelką o wykorzystanie tego wizerunku? Czy to nie jest bez sensu? Jak to ugryźć?
    ;]

  2. #2

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że raczej to ty podpisujesz umowę z modelką w której będzie zgoda na wykorzystanie wizerunku i firmie sprzedajesz już całościową usługę.
    Tak jak Ty to napisałeś stosuje się jeśli firma ma "swoją" modelkę z którą ma np podpisana umowę o wyłączności lub biorą modelkę z agencji.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak sma wykoncypowałeś są 2 drogi do rozwiązania tego problemu.
    Najłatwiej jednak jest :
    1- umowa z firmą na przekazanie praw autorskich majątkowych z zanznaczeniem że umowa nei dotyczy przekazania praw do wizerunku osoby fotografowanej
    2 - firma podpsiuje osobną umowę z modelką

    To rozwiązanie ma zaletę taką ze cwaniactwo firmy (a to się zdarza) co do wykorzystania wizerunku pozostaje kwestią pomiędzy modelką a firmą

    Drugie to podpisanie umowy z modelką i potem z firmą - łacznie z prawami do wizerunku

    Wadą jest to że jeżeli firma przycwaniaczy to kłopot masz wpierw ty a potem znowu ty bo musisz ścigać firmę

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki zrobię to pewnie w pierwszy sposób, czyli firma podpisuje dwie umowy. Miałem tylko dylemat czy mogę przekazać prawa majątkowe do zdjęć, na których jest modelka od której nie mam praw na wykorzystanie wizerunku ale jak można tak zrobić i firma może potem podpisać drugą umowę z modelką właśnie o wykorzystanie wizerunku to git, takie rozwiązanie najbardziej mi pasi

    Hmm, a co z możliwością publikacji tych zdjęć u mnie w portfolio? Wystarczy fakt, że modelka ma umowę z firmą gdzie odpłatnie użycza wizerunek a moja umowa z firmą będzie mówić że mogę zdjęcia publikować te zdjęcia u siebie w PF? Czy modelka mając umowę z firmą tylko firmie udostępnia wizerunek, a ja muszę mieć osobną umowę z modelką pozwalającą mi na publikację jej wizerunku na własnej stronie?
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 18-03-2013 o 11:16
    ;]

  5. #5

    Domyślnie

    W sumie sposób fafniaka jest najbezpieczniejszy, kwestia jaka firma, niektórzy po prostu oczekują kompleksowej obsługi.

  6. #6

    Domyślnie

    Z firmą uzgadniałem tą sprawę przed robieniem zdjęć i są nastawieni że będą to dwie umowy, jedna ze mną i jedna z modelką, nie powinno być problemu. Chciałem jedynie dopytać czy prawnie jest to ok. Tylko co z tą publikacją u mnie? Wpisać w umoie z modelką że pozwala na udostępnianie wizerunku firmom trzecim dzięki czemu zlecający może mi zezwolić na publikację jej zdjęć? Czy jednak ma to być oddzielna umowa między mną a modelką?
    ;]

  7. #7

    Domyślnie

    Ale to zależy od tego jaką masz też umowę z firmą - foty są na wyłączność czy nie....
    Druga sprawa - najbezpieczniej jest mieć z modelką umowę na wykorzystanie wizerunku w twoim portfolio (i tu wszelkie pola eksploatacji jakie przyjdą ci do głowy) a z firmą w umowie zawrzeć punkt że udzielają zgody na wykorzystanie przez ciebie w portfolio publikowanym
    Kwestia podstawowa to kwestia rozpowszechniania - klucz wszelkich "problemów"

  8. #8

    Domyślnie

    Jak to brzmi?

    1. Wykonawca oświadcza, iż z chwilą podpisania umowy przenosi na Zleceniodawcę wszelkie autorskie prawa majątkowe do 57 fotografii wykonanych na terenie XXXXXXXXXXXXX w dniach 8-9 marca 2013, wyłączając prawa do wizerunku osób, widocznych na fotografiach.
    Może jakoś inaczej to zapisać? Co do umowy, przekazuję wszelkie prawa majątkowe, a oni mają mi udzielić licencji na publikację w moim portfolio. Kwestia że muszę mieć zgodę modelki, i nie wiem czy reguluje to fakt, że ona udostępnia wizerunek też na wszystkie pola eksploatacji, łącznie z udostępnianiem firmom trzecim, czy zabezpieczyć się też własną umową z modelką?

    PS. Może ten zapis że nie przenoszę praw do wizerunku zapisać w osobnym punkcie? Jakaś podpowiedź jak to powinno brzmieć?
    ;]

  9. #9

    Domyślnie

    PS. teraz zrobiłem tak, brzmi chyba lepiej:

    1. Wykonawca oświadcza, iż z chwilą podpisania umowy przenosi na Zleceniodawcę wszelkie autorskie prawa majątkowe do 57 fotografii wykonanych na terenie XXXXXXXXXXXXXXXXXXX w dniach 8-9 marca 2013 r.

    2. Wykonawca oświadcza, iż nie posiada praw do wizerunków osób znajdujących się na wykonanych fotografiach oraz przenosi na Zleceniodawcę wyłącznie własne majątkowe prawa autorskie, w związku z czym wszelkie zezwolenia na wykorzystanie przez Zleceniodawcę w.w. wizerunków Zleceniodawca może otrzymać wyłącznie od ich właścicieli.
    ;]

  10. #10

    Domyślnie

    Dobra, wracamy do punktu wyjścia, firma "preferuje" drugie rozwiązanie, czyli ja podpisuję umowę z modelką a potem z firmą gdzie przekazuję prawa majątkowe do zdjęć razem z prawem do wizerunku.

    Z tego co wiem (a mało w tym temacie wiem) ja podpisuję z modelką umowę o pozowanie wraz z przekazaniem praw do wizerunku. Potem podpisuję umowę z firmą gdzie przekazuję pełne prawa do zdjęć łącznie z prawami do wizerunku. Tylko teraz pytanie czy modelka biorąca udział w jednorazowej sesji zdjęciowej podchodzi pod umowę o dzieło czy musi to być umowa zlecenie z opłaceniem składek zus? Druga kwestia to czy wystarczy jedna umowa o dzieło/zlecenie mówiąca o pozowaniu w której również zamieszczę paragraf z przekazaniem praw do wizerunku czy do przekazania praw do wizerunku musi być oddzielna umowa?
    ;]

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •