Close

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 47 z 47
  1. #41

    Domyślnie

    Ludzie ludzie ludzie mam nowy problem!!

    Teraz mam inną sytuację: zlecenie zrobienia sesji zdjęciowej wnętrz firmy X z udziałem jej pracowników jako modeli. Ja podpisuję jedną umowę z firmą, oni muszą we własnym zakresie dogadać się z pracownikami. Jak sformułować punkt w mojej umowie z firmą aby być bezpiecznym? Czy w ogóle mogę firmie X sprzedać zdjęcie na którym jest pracownik firmy X nie mając z tym pracownikiem żadnych umów na pozowanie podpisanych, zastrzegając jedynie w umowie z firmą X że sprzedaję wyłącznie prawa autorskie majątkowe do zdjęcia pracownika natomiast prawa do wizerunku musi firma X otrzymać od tego pracownika we własnym zakresie?

    Stworzyłem taki punkt w umowie, czy to jest poprawne w sensie prawnym?

    Jeśli w sesji fotograficznej będą pozować pracownicy Zleceniodawcy, to po stronie Zleceniodawcy będzie leżało uzyskanie od tych pracowników zgody na późniejsze komercyjne używanie wykonanych fotografii jak i publikowanie wizerunków tych pracowników. Wykonawca z chwilą otrzymania wynagrodzenia za wykonaną sesję fotograficzną przekazuje Zleceniodawcy wyłącznie majątkowe prawa autorskie do zdjęć na wymienionych w punkcie Y polach eksploatacji, bez praw do wizerunków osób na tych zdjęciach umieszczonych.
    Taki punkt jest ok? Chcę być czysty, w sensie nie chcę podpisywać 20 umów o dzieło z 20 pracownikami żeby mi pozowali, to firma X ma załatwić papierologię z pracownikami jeśli chce ich mieć na zdjęciach w katalogu. Ja poprostu chcę zawrzeć w umowie z firmą X taki punkt, który będzie jasno świadczył o tym że nie posiadam praw do wizerunku i sprzedaję im tylko prawa majątkowe do zdjęć.

    W ogóle główna kwestia - czy mogę Kowalskiemu zrobić zdjęcie podczas pracy i je sprzedać firmie w której Kowalski pracuje nie mając praw do wizerunku Kowalskiego i jego sprzedaży? W sensie mogę sprzedać same prawa majątkowe do zdjęcia na którym jest tylko Kowalski?

    A może ugryźć to z innej strony?

    Zleceniodawca oświadcza, że od wszystkich pracowników, którzy będa pozować do zdjęć podczas sesji fotograficznej o której mowa w art. 1 otrzymał zgodę na fotografowanie ich wizerunku podczas pracy oraz zgodę na komercyjne wykorzystywanie ich wizerunku utrwalonego na wykonanych fotografiach w celach reklamowych Zleceniodawcy.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 28-04-2014 o 21:26
    ;]

  2. #42
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Obie opcje są OK, ja stosuje te pierwszą. Myślę, że to dobrze ująłeś.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #43

    Domyślnie

    Ostatecznie punkt wygląda tak:

    Jeśli podczas sesji fotograficznej będą pozować pracownicy Zleceniodawcy, to po stronie Zleceniodawcy będzie leżało uzyskanie od tych pracowników zgody na komercyjne wykorzystywanie ich wizerunków utrwalonych na wykonanych fotografiach w celach reklamowych firmy Zleceniodawcy, w szczególności zamieszczenie ich wizerunków w broszurze reklamowej projektowanej przez Wykonawcę, o której mowa w §2 niniejszej umowy. Wykonawca z chwilą otrzymania wynagrodzenia za wykonaną usługę przekazuje Zleceniodawcy wyłącznie majątkowe prawa autorskie do wykonanych podczas sesji 10 fotografii oraz projektu graficznego broszury reklamowej, na określonych w dalszych punktach umowy polach eksploatacji, bez praw do wizerunków osób utrwalonych podczas wykonywania sesji fotograficznej i zamieszczonych w projekcie broszury reklamowej.
    Trochę namieszane ale chyba wszystko ująłem...

    Czyli co, dobrze myślałem? Mogę sobie zrobić zdjęcie komukolwiek, wsadzić je do projektu broszury reklamowej, następnie sprzedać autorskie prawa majątkowe do zdjęć oraz projektu broszury firmie X, a to firma X musi się zatroszczyć o zgodę na wykorzystywanie wizerunku osób utrwalonych na zdjęciach i to jest wyłącznie ich problem?
    ;]

  4. #44
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    OK. Wg mnie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Ludzie ludzie ludzie mam nowy problem!!

    Teraz mam inną sytuację: zlecenie zrobienia sesji zdjęciowej wnętrz firmy X z udziałem jej pracowników jako modeli. Ja podpisuję jedną umowę z firmą, oni muszą we własnym zakresie dogadać się z pracownikami. Jak sformułować punkt w mojej umowie z firmą aby być bezpiecznym? Czy w ogóle mogę firmie X sprzedać zdjęcie na którym jest pracownik firmy X nie mając z tym pracownikiem żadnych umów na pozowanie podpisanych, zastrzegając jedynie w umowie z firmą X że sprzedaję wyłącznie prawa autorskie majątkowe do zdjęcia pracownika natomiast prawa do wizerunku musi firma X otrzymać od tego pracownika we własnym zakresie?
    Nie dopatrywałbym się w tej sytuacji problemu. Zgoda na rozpowszechnienie wizerunku może mieć dowolną formę, nie musi mieć formy pisemnej. Oznacza to, że może być udzielona w tzw. formie dorozumianej. W sytuacji gdy pracownik jest fotografowany na zlecenie pracodawcy, zdaje sobie z tego sprawę i nie wyraża sprzeciwu, to nie sposób byłoby obronić stanowiska, że nie wyraża zgody na przekazanie utrwalonego wizerunku temu pracodawcy. Jeżeli sam fotograf nie zamierza sam wykorzystać zdjęć niezależnie od pracodawcy np. w swoim portfolio, to sytuacja nie jest co do zasady problemowa. Oczywiście problemem pracodawcy pozostaje ewentualne dalsze wykorzystanie wizerunku np. w katalogach, ale to nieistotne z punktu widzenia fotografa.

    Wszelkie oświadczenia o "nieprzenoszeniu praw do wizerunku" są niepotrzebne. Zasadniczo niecelowe są oświadczenia, że czegoś się nie robi. Wyjątkiem jest np. sytuacja, gdy osoba pozująca otrzymała wynagrodzenie - tutaj takie wyraźne zastrzeżenie byłoby zasadne.

  6. #46
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Wolę jednak mieć takie krycie w postaci zapisu w umowie. Zleceniodawca może nie być zorientowany w prawie autorskim, prawie do wizerunku itp. Oczywiście to niby jego problem (nieznajomośc prawa go nie tłumaczy), ale gdy chcemy miec stałego, zadowolonego klienta to dobrze miec zapisy, które zwrócą uwagę zleceniodawcy na pewne sprawy.
    Komplikacje (czasem) następują, gdy pracownik (widoczny na zdjęciu) zwolni się z firmy. Lepiej niech firma ma zgody pracowników na piśmie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #47

    Domyślnie

    A ja to wolałem mieć na piśmie żeby potem klient nie mógł wciskać nikomu kitu że na gębę się umawiał że to ja załatwię prawa do wizerunku i on nie miał pojęcia że to leży w jego gestii. Czyli to co Jacek Z mówi. Masz rację, takie zapisy nie są potrzebne, ale w razie W ratują d*** bo podstępny klient (jeśli trafisz na takiego) nie będzie miał nawet z czym pójść do sądu, bo czarno na białym było napisane kto co ma i kto co załatwia.
    ;]

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •