Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 47
  1. #11

    Domyślnie

    A nie mówiłem...
    cóż pozowanie raczej trudno podciągnąć po dzieło, teraz pytanie czy modelka nie jest czasem studentką w wieku do 26 lat, wtedy nawet zlecenie jest nie uzusowione.
    Jeśli jednak będzie uzusowiona to wybrałbym metodę 2 umów oddzielnie na pozowanie oddzielnie na przekazanie praw do wizerunku, bo wtedy chyba do przekazania będzie można zastosować 50% kup i brak zusu i wtedy część kwoty z pozowania możesz ukryć w przekazaniu

  2. #12

    Domyślnie

    Z tego co widzę w sieci wszyscy lub zdecydowana większość to pod dzieło podciąga. Księgowa do której dzwoniłem też tak to widzi. Zostanie więc chyba umowa o dzieło. PS. Modelka ma 25 lat ale nie studiuje, tylko pracuje na etat. Umowa o pracę.
    ;]

  3. #13

    Domyślnie

    No to jest na etacie i zarabia min najniższą krajową to nawet przy zleceniu masz tylko zdrowotne (tylko ona trochę traci Ty nic od siebie nie dokładasz)
    Ja wiem że ludzie to podciągają pod dzieło, ale wczoraj przy kontroli mi się urzędniczka wygadała, że w tym roku są bardzo rozliczani z wyników kontroli kończących się mandatem, więc wielu urzędników będzie się czepiało wszystkiego co można, a sam przyznasz że akurat pozowania jako dzieło to można się przyczepić.
    Co prawda można się bronić że bez pozowania nie mogłoby dojść do przekazania wizerunku dlatego wszystko jest dziełem, tu już bym się dowiadywał chociaż o ustną wersję Twojego urzędu
    Ostatnio edytowane przez strebor ; 21-03-2013 o 12:28

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez strebor Zobacz posta
    a sam przyznasz że akurat pozowania jako dzieło to można się przyczepić
    Można, można, wszystko się rozbija o efekt, jeśli płacisz za pozowanie w celu osiągnięcia efektu to jest to dzieło, jeśli za pozowanie niezależnie od efektu to zlecenie.

    Jeśli zapiszesz w umowie, że dotyczy pozowania do określonego zlecenia i efektem jest konkretny efekt to masz umowę o dzieło.

    Za dzieło można również uznać rezultat niematerialny, gdy przedmiotem świadczenia jest np. nauczenie określonej umiejętności czy przeszkolenie do zawodu lub osiągnięcie ustalonego rezultatu. Przedmiotem umowy o dzieło może być np. sporządzenie bilansu, wykonanie zdjęć, stworzenie programu komputerowego, witryny internetowej (dzieło materialne) lub organizacja koncertu, konferencji, prezentacji nowego produktu firmy (dzieło niematerialne). Doprowadzenie do określonego z góry rezultatu dla zamawiającego może być także przedmiotem umowy o dzieło, jeżeli taki rezultat możliwy jest do zdefiniowania. Tak więc np. wykonanie analizy prawnej konkretnej sytuacji lub doprowadzenie do konkretnej sytuacji może być dziełem, podczas gdy usługa stałej konsultacji prawnej dziełem nie jest.
    Prawnicy "zlecenie" nazywają "umową starannego działania", a "dzieło" – "umową rezultatu". Celem umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego w jej treści rezultatu, podczas gdy celem umowy zlecenia jest samo działanie (praca), które nie musi doprowadzić do osiągnięcia określonego rezultatu. Umowa o dzieło powinna być uwieńczona konkretnym i sprawdzalnym rezultatem, wynagradzany jest sam rezultat a nie samo działanie. Czyli np. uzyskanie obrotu jest dziełem, ale praca z klientem na rzecz obrotu nie może zostać nazwana dziełem lecz zleceniem, ponieważ stanowi ona sposób wykonania dzieła.

  5. #15

    Domyślnie

    A jak załatwić sprawę z przekazaniem wizerunku? Czytałem że modelka nie musi wyrażać zgody na publikację wizerunku jeśli dostała wynagrodzenie, ale chyba musi wyrazić zgodę jeśli chcę te zdjęcia odsprzedać firmie z pełnią praw majątkowych i również z prawami do jej wizerunku? Czyli suma sumarum i tak musze wpisać do umowy o dzieło pola eksploatacji wykorzystywania jej wizerunku (np sprzedaż zdjęć), za co ona dostaje zapłatę?

    I czy oddzielać zapłatę za pozowanie od zapłaty za przekazanie praw do wizerunku czy określić to jako jedną opłatę w formie wynagrodzenia dla modelki?
    ;]

  6. #16

    Domyślnie

    Jest wręcz przeciwnie, jeśli nie dostała wynagrodzenia wycofanie zgody to jeden papier (wyrażenie woli), jeśli dostała wynagrodzenie jest to bardziej skomplikowane, więc jeśli chcesz sprzedać/publikować poważnie zdjęcia, koniecznie trzeba płacić - choćby 50 zł kwota jest nieistotna...

    Oddzielanie tego chyba nie ma większego znaczenia...

  7. #17

    Domyślnie

    Fajny cytat Robert, skąd go masz? Czytałem takie różne info na temat dzieła ale tak ładnie zebranego nie miałem

    Aeon wydaje mi się że można to załatwić jedną umową. Z wizerunkiem jest ciężka sprawa bo pozwolenie zawsze można cofnąć, myślę że powinieneś zawrzeć w umowie jakąś karę za cofnięcie zezwolenia (i to uwzględniającą również kwotę którą Ciebie by obciążyli w takim wypadku.) Chyba bez konsultacji z prawnikiem się nie obędzie.

  8. #18

    Domyślnie

    Nie no ona pieniądze dostanie, tu nie ma dylematu czy jej płacić czy nie, oczywiście dostanie wynagrodzenie. Tylko skoro jest zapis że jeśli je dostanie nie musi zgody wyrażać to myślałem że być może wystarczy zwykła umowa o pozowanie któego efektem mają być zdjęcia reklamowe lokalu, chyba jednak tak nie jest i mimo że jej zapłaciłem, to chcąc te zdjęcia dalej sprzedać (a sprzedam napewno firimie zlecającej sesję) to muszę w umowie z modelką wypisać pola eksploatacji wykorzystania jej wizerunku, na które ona zezwala za otrzymaną ustaloną opłatą. Tak?

    PS. Strebor, faktycznie, w umowach w sieci mimo wynagrodzenia za pozowanie jest zapis o karze w razie cofnięcia zgody, więc coś jest na rzeczy. Karę ustalę dla modelki np 1.5x większą niż ustalimy dla mnie z firmą. Chyba że to nie można tak i trzeba równą, ale wątpię, bo ja też na tym cierpie, nie tylko firma zlecająca.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 21-03-2013 o 12:44
    ;]

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    chcąc te zdjęcia dalej sprzedać (a sprzedam napewno firimie zlecającej sesję) to muszę w umowie z modelką wypisać pola eksploatacji wykorzystania jej wizerunku, na które ona zezwala za otrzymaną ustaloną opłatą. Tak?
    Oba zdecydowane i bez wątpliwości: tak!

  10. #20

    Domyślnie

    Aeon uwierz mi umieść karę, mój klient miał taki przypadek, że zlecił foty do katalogów, opakowań, kalendarzy foter wziął modelkę zapłacił za pozowanie i przekazanie wizerunku, zrobił zdjęcia, poszły do produkcji a laska dostała od innej fimy propozycję żeby została ich "twarzą" na wyłączność. Laska cofnęła pozwolenie na wizerunek i mój klient oczywiście czepił się fotera bo już nie małą kasę dał firmie przygotowującej materiały. Nie wiem niestety jak to się skończyło dla fotera.

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •