Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 46
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    A masz na obiektywie jakiś filtr?
    Generalnie to widać mały kontrast, bo pogoda kiepska.
    ojej nie mam pojęcia :/ wstyd ale nie bardzo nawet wiem co to ten filtr
    Cytat Zamieszczone przez sasz87 Zobacz posta
    moim zdaniem, ostrość na auto tutaj robi swoje, skąd apart wie ze ma ostrzyć np. na pierwszych biegaczy w tłumie? sporo sie dzieje jak ludzie biegną więc i ostrość się gubi. Zależy na kim bardziej Ci zależało czy na pierwszych uczestnikach czy na srodku, czy na tych na końcu
    może i tak tylko że zawsze tak robiłam że albo auto albo sporta a obiektyw zawsze auto i był dobre. Wiadomo że kilka mogło zdarzyć się gorszych ale nie tak jak teraz że większość do kosza


    Bo zastanawiam się nad jednym czy to może być wina aparatu a nie moja. Ostatnio był zepsuty no i to był pierwsze zdjęcia po naprawie. Jeszcze zostało mi parę miesięcy gwarancji i zastanawiam się czy znowu nie zareklamować?

  2. #12

    Domyślnie

    ok. ale czy to tez wcześniej były biegi ?? i zalezy pod jakim kątem robisz zdjecia temu pędzącemu tłumowi. Zrób zdjecie centralnie tym ludziom i ostrość na pewno trafi na pierwsze osoby i będzie ok. pod warunkiem ze ze sprzętem ok.

    bo chodzi Ci chyba o te pierwsze osoby na planie że sa nie ostre tak ??

    a może aparat ostrzył sobie na drzewa hih i ostrość w tak zwanych "krzakach"
    Ostatnio edytowane przez swider ; 25-02-2013 o 19:54 Powód: Łączenie.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sasz87 Zobacz posta
    ok. ale czy to tez wcześniej były biegi ?? i zalezy pod jakim kątem robisz zdjecia temu pędzącemu tłumowi. Zrób zdjecie centralnie tym ludziom i ostrość na pewno trafi na pierwsze osoby i będzie ok. pod warunkiem ze ze sprzętem ok.
    Cytat Zamieszczone przez sasz87 Zobacz posta
    bo chodzi Ci chyba o te pierwsze osoby na planie że sa nie ostre tak ??
    wcześniej to też był biegi. Założenie mam takie że jeśli to tłum to dobrze jak większość jest ostra. Koniec tłumu może mieć tam jakieś mankamenty. No ale tym razem prawie wszystkie wyszły nieostre. Cały tłum jakiś rozmazany a pojedyncze osoby to już w ogóle porażka. Jeśli przejdziesz dalej w galerii to będziesz wiedział o czym mówię. Bo te początkowe z galerii to jeszcze tak nie najgorzej ale te później...

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sasz87 Zobacz posta
    a może aparat ostrzył sobie na drzewa hih i ostrość w tak zwanych "krzakach"
    hehe nie wiem może i tak Tylko że mi nie o drzewa chodziło a o ludzi Jeśli jest wszystko na auto i pojedyncza osoba to chyba aparat powinien już nie mieć problemu z ostrością

  5. #15

    Domyślnie

    a faktycznie są też zdjecia centralnie robione ludziom i też nieostre :/ ustaw sobie punktowy najlepiej centralny autofocus i kieruj na konkretne wybrane przez Ciebie miejsce wtedy zobaczysz czy chybia czy nie. Przełącz sobie na program P i tam zmień na punktowy (tutaj odsyłam do instrukcji obsługi co i jak . ) Być może jakaś wina sprzętu.

    hehe nie wiem może i tak Tylko że mi nie o drzewa chodziło a o ludzi Jeśli jest wszystko na auto i pojedyncza osoba to chyba aparat powinien już nie mieć problemu z ostrością
    teoretycznie tak
    Ostatnio edytowane przez swider ; 25-02-2013 o 19:53 Powód: Łączenie.

  6. #16
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2012
    Miasto
    miasto
    Posty
    41

    Domyślnie

    Odnoszę wrażenie, że to nie wina aparatu, a raczej fotografa (tzn. fotografki ). D5100 to na prawdę dobry sprzęt. Przy tego typu zdjęciach najlepiej ustawić tryb pół-automatyczny (priorytet przysłony - A) oraz ciągły focus (AF-C - absolutnie nie tryb AF-S ani AF-A), wybierasz jednego biegacza (punkt wybierałbym jeden z bocznych lub centralny, w zależności od kadru który chce uzyskać) i ostrzysz na niego (podążasz za nim) dopóki nie uzyskasz pożądanego (i porządnego) kadru - w odpowiednim momencie robisz zdjęcie, ktoś to ładnie nazwał panoramowaniem Wtedy wszystko ładnie wyjdzie. W takich wypadkach lubię jak mam raz ustawioną przysłonę i mogę ją w każdej chwili zmienić (aby mieć kontrolę nad głębią - i żeby mi automat jej nie zmieniał), ustawiam ISO, a aparat dobiera czas do ekspozycji. Dzięki temu można skupić się na robieniu zdjęć, tutaj nie ma czasu na każdorazowe zmiany wszystkich trzech parametrów (ISO, czas, przysłona) do pomiaru ekspozycji.

    W ogóle odradzam korzystanie z pełnej automatyki. Polecam korzystanie z trybów manualnych, i pół-manualnych. Masz lustrzankę za ponad 1,5k - myślę, że warto się pouczyć aparatu i fotografii. Mi szkoda było by pieniędzy.

    W domu masz ostre zdjęcia, bo automat się nie gubi - nikt nie biegnie Jeśli dalej masz wątpliwości, poproś kogoś bardziej zaawansowanego, niech sprawdzi sprzęt lub ostatecznie możesz oddać do serwisu - jest na gwarancji.

  7. #17

    Domyślnie

    Ja także polecam inne tryby niż auto, w końcu tak jak kolega TomHealey pisze szkoda kasy na taki sprzęt, trzeba zacząć się uczyć posługiwać sprzętem świadomie. Zasugerowałem tryb P aby sprawdzić tylko i wyłącznie autofocus, który tu ewidentnie się gubi, zakładając ze kolezanka nie bardzo wie co to iso, czas, przesłona.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TomHealey Zobacz posta
    Odnoszę wrażenie, że to nie wina aparatu, a raczej fotografa (tzn. fotografki ). D5100 to na prawdę dobry sprzęt. Przy tego typu zdjęciach najlepiej ustawić tryb pół-automatyczny (priorytet przysłony - A) oraz ciągły focus (AF-C - absolutnie nie tryb AF-S ani AF-A), wybierasz jednego biegacza (punkt wybierałbym jeden z bocznych lub centralny, w zależności od kadru który chce uzyskać) i ostrzysz na niego (podążasz za nim) dopóki nie uzyskasz pożądanego (i porządnego) kadru - w odpowiednim momencie robisz zdjęcie, ktoś to ładnie nazwał panoramowaniem Wtedy wszystko ładnie wyjdzie. W takich wypadkach lubię jak mam raz ustawioną przysłonę i mogę ją w każdej chwili zmienić (aby mieć kontrolę nad głębią - i żeby mi automat jej nie zmieniał), ustawiam ISO, a aparat dobiera czas do ekspozycji. Dzięki temu można skupić się na robieniu zdjęć, tutaj nie ma czasu na każdorazowe zmiany wszystkich trzech parametrów (ISO, czas, przysłona) do pomiaru ekspozycji.

    W ogóle odradzam korzystanie z pełnej automatyki. Polecam korzystanie z trybów manualnych, i pół-manualnych. Masz lustrzankę za ponad 1,5k - myślę, że warto się pouczyć aparatu i fotografii. Mi szkoda było by pieniędzy.

    W domu masz ostre zdjęcia, bo automat się nie gubi - nikt nie biegnie Jeśli dalej masz wątpliwości, poproś kogoś bardziej zaawansowanego, niech sprawdzi sprzęt lub ostatecznie możesz oddać do serwisu - jest na gwarancji.
    Dzięki za rady. Zamierzam pouczyć się Jak na razie zdjęcia robiłam w ramach przysługi i do tej pory wychodziły. No a teraz wyszły jak wyszły niestety. Zakładając że wszystkie ustawienia były zawsze takie same pomyślałam że może to jednak wina aparatu. I w sumie do tej pory zastanawiam się dlaczego tym razem wyszły źle. Czyli wszystkie ustawienia auto nie dają mi gwarancji że zdjęcie będzie poprawne?
    Cytat Zamieszczone przez sasz87 Zobacz posta
    Ja także polecam inne tryby niż auto, w końcu tak jak kolega TomHealey pisze szkoda kasy na taki sprzęt, trzeba zacząć się uczyć posługiwać sprzętem świadomie. Zasugerowałem tryb P aby sprawdzić tylko i wyłącznie autofocus, który tu ewidentnie się gubi, zakładając ze kolezanka nie bardzo wie co to iso, czas, przesłona.
    no niestety nie bardzo, przyznaję. Ale zamierzam to zmienić Czyli tryb P powinien dać mi odpowiedź czy autofocus działa poprawnie?


    I sorki za może zbyt banalne pytania Ale dzięki za rady

  9. #19

    Domyślnie

    no niestety nie bardzo, przyznaję. Ale zamierzam to zmienić Czyli tryb P powinien dać mi odpowiedź czy autofocus działa poprawnie?
    No nie Tryb P dobierze za Ciebie czas i przesłonę, więc masz raczej pewność, że zdjęcie wyjdzie poprawnie naświetlone. W tym trybie P ustawiasz tryb autofocusa. Na auto, czy sport nie masz takiej możliwośc, autofocus jest automatyczny i wali gdzie mu sie podoba, np.w drzewa :P. Czyli: ustawisz tryb P, ustawisz autofocus punktowy najlepiej centralny czyli na środkowy z tych wszystkich kwadracików: w instrukcji wszystko masz opisane jak to zrobić (wtedy w wizjerze bedziesz miała cały czas czerwony kwadracik na środku jak naciśniesz spust migawki do połowy) wtedy jeżeli tym środkowym kwadracikiem najedziesz na obiekt on ma byc ostry tzn jest głównym obiektem, takim priorytetem dla aparatu

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sasz87 Zobacz posta
    No nie Tryb P dobierze za Ciebie czas i przesłonę, więc masz raczej pewność, że zdjęcie wyjdzie poprawnie naświetlone. W tym trybie P ustawiasz tryb autofocusa. Na auto, czy sport nie masz takiej możliwośc, autofocus jest automatyczny i wali gdzie mu sie podoba, np.w drzewa :P. Czyli: ustawisz tryb P, ustawisz autofocus punktowy najlepiej centralny czyli na środkowy z tych wszystkich kwadracików: w instrukcji wszystko masz opisane jak to zrobić (wtedy w wizjerze bedziesz miała cały czas czerwony kwadracik na środku jak naciśniesz spust migawki do połowy) wtedy jeżeli tym środkowym kwadracikiem najedziesz na obiekt on ma byc ostry tzn jest głównym obiektem, takim priorytetem dla aparatu
    dzięki bardzo

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •