Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie jaki obiektyw do studio ? - zoom czy stałki ?

    Zastanawiam się nad optymalnym wyborem zestawu obiektywów.
    Niby wszystko jest jasne..., ale dotychczas używałam do zdjęć studyjnych N24-120 F4 VR. Spisywał sie doskonale, tylko biorąc pod uwagę fakt, iż nie tylko w studio robię zdjęcia, chciałabym zamienić go na stałki, tj. uzupełnić posiadany zestaw stałek.
    Fotografuję głównie dzieci i mam wątpliwość, czy pozbywanie sie w studio zooma to dobry pomysł... Teraz mam ten luksus, iż mogę właściwie wykorzystać dość krótki czas, kiedy dziecko pozostaje w określonej pozie/sytuacji, moge sfotografować je z bliska, jak również ująć w całości z masą rekwizytów.
    Nie wiem jaką decyzję podjąć i pewnie najlepiej byłoby spróbować... ale nie mam wszystkich stałek, jakie mogłabym zakupić i tak na na dłuższą metę nie potrafię ocenić, czy nie będę żałować pozbycia sie 24-120 .

    Pomożecie podjąć mi jakąś decyzję ?
    Używacie stałek, czy zooma w studio ?
    Nikon

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli nie jesteś typową portrecistką (minimalna głębia, wypaśny bokeh, drugie oko rozmyte i te tematy) zdecydowanie zoom.

    I tak pewnie większość zdjęć robisz na przysłonach 5,6+ więc nie potrzebujesz szerokootwieralnych szkieł. Na pewno będziesz żałować pozbycia się zooma - szczególnie przy dzieciakach.

  3. #3

    Domyślnie

    Poza studio w większości używam F1.4-F1.8, w studio F6.3-F8.0.
    Też mam wrażenie, że brakowałyby mi tego zooma w studio...
    Nikon

  4. #4

    Domyślnie

    A jakie to ma znaczenie czy zoom czy stałka? Używam obu rodzajów szkieł i w studio, i poza studio. Wedle uznania, gustu, humoru i bieżącego horoskopu.
    Ja bym nie zamieniał zooma na stałki, tyko dokupił stałki. Zacząłbym od 35/1.8G (jeśli masz DX) lub 50/1.8G bo najtańsze (ten drugi to zresztą moje główne szkło ostatnio, świetny jest).
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  5. #5

    Domyślnie

    ja powiem na inaczej, miałem zestaw stałek 20, 35, 50 i 85 (jeszcze nie miałem zooma 20-35), i w studiu używałem tylko 50 i 85, fakt studio było duże.
    D700 + 35 & 85
    D610 + 28 & 50

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    A jakie to ma znaczenie czy zoom czy stałka? Używam obu rodzajów szkieł i w studio, i poza studio. Wedle uznania, gustu, humoru i bieżącego horoskopu.
    Ma znaczenie o tyle, że komplet stałek kosztuje więcej i waży więcej niż zoom (czy też 2 zoomy) który pokrywa dany zakres; ale jeżeli te stałki nie są przypadkowe, to dają istotnie lepszy obraz.
    Gdzie mogę, tam używam stałek, ale czasami zoom wystarcza. Tu faktycznie - wg potrzeb i możliwosci.
    tedd
    D cośtam + stos szkła, metalu i innego badziewia
    www.fotopodhale.net

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •