Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44

Wątek: Wycena zdjęcia

  1. #1
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie Wycena zdjęcia

    Mam pytanie, czy nie przesadziłem z wyceną?
    Zostałem poproszony przez kolegę o wykonanie zdjęcia do firmowego kalendarza dla firmy transportowej.
    Na zdjęciu 15 ciągników siodłowych ustwionych na stosunkowo niewielkim placu, teren na tyle mały, że razem że statywem musiałem się rozpłaszczyć na płocie by złapać sensowny kadr Tokiną 11-16. Do tego nieciekawe, ostre światło z prawej strony z którym poradziłem sobie przy pomocy 8 klatek z różną ekspozycją.
    W kadrze mnóstwo przeskadzajek typu latarnie, kominy i podobne artefakty, które musiałem usunąć. Do tego parking wybrukowany kostką typu "puzle", ta z kolei upstrzona ogromną ilością plam oleju.
    Zdjęcie musiało być wykonane w okresie pomiędzy Świętami, a Nowym Rokiem gdyż tylko wtedy wszyskie auta można zgromadzić w jednym miejscu; czas na tyle nie ciekawy, że kontakt z firmą tylko poprzez kolegę (kierowca), więc wszelkie uzgodnienia " na gębę"; na pytanie "ile?" - odpowiedziałem: "jak dla Ciebie 200-300zł + podatki na fakturze, wszystko zależy ile godzin mi zajmie usunięcie tego syfu".
    Zajeło mi to 3 dni, tak bez przesady; po kilka godzin pracy dziennie + dojazd 20 km w jedną stronę, więc bardziej 300 niż 200 ze względu na te plamy oleju, od "obcego" wołałbym 500zł.
    Zrobiłem kilka wersji, każda z nich powoduje opad szczęki, wybrali jedną wszystko pasuje; prócz ceny
    Zdjęcia nie publikuję, bo uważam że nie powinienem; tego typu zlecenia wykonyję raczej sporadycznie i okolicznościowo, więc pytanie: czy naprawdę przesadziłęm z wyceną?

  2. #2

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że rozsądna cena - oczywiście biorąc pod uwagę 500 zł (dla znajomych 300). Klient często nie bierze do bani, że Ty jeszcze musisz nad tym zdjęciem siedzieć kilka godzin ( jak w Twoim wypadku).
    Ostatnio edytowane przez pgaik ; 14-01-2013 o 13:06
    pralka Siemens, żelazko Tefal, kuchenka Samsung, stolik najtańszy z ikei

  3. #3

    Domyślnie

    ja się nie znam, ale pewnie zaraz ktoś napisze że wyceń swoją pracę na tyle na ile uważasz.
    Jakiś super PRO zrobił by taki kalendarz za 5 tyś zł a inny dobry człowiek - amator-pasjonat za 500 zł a inny dla swojej reklamy za darmo itd.
    I wiesz co? To chyba najlepsze rozwiązanie.
    Nikt Ci nie napisze ile masz skasować klienta. Każdy mierzy swoją miarą. Jak zdjęcia im się podobają a Ty się napracowałeś, bo wołaj 500 zł, oby tylko wzięli bo inaczej praca na darmo :/
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  4. #4

    Domyślnie

    500 zł za zdjęcie do kalendarza to absolutne minimum minimalis, za tyle na pewno bym się tematu nie podjął a pewnie nie jestem jedynym...

  5. #5

    Domyślnie

    bierz 100zł za każdy miesiąc z kalendarza
    nawet po 50 zł za miesiąc(zdjęcie), to wyjdzie 600 zł (12 miesięcy, nie wiem ile zdjęć, ale pewnie każdy miesiąc ma inne zdjęcie (zdjęcia?)
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  6. #6
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sokolnik Zobacz posta
    bierz 100zł za każdy miesiąc z kalendarza
    nawet po 50 zł za miesiąc(zdjęcie), to wyjdzie 600 zł (12 miesięcy, nie wiem ile zdjęć, ale pewnie każdy miesiąc ma inne zdjęcie (zdjęcia?)
    Nie, nie; jedno zdjęcie, do dużego formatu i miesiące pod spodem.
    No właśnie, jak ma mi nie zostać 100zł za dzień, to wolę sobie pójść na spacer z psem...
    Nie mam jakiegoś szczególnego ciśnienia, w sensie że napracowąłem się za darmo, gdyby zrezygnowali; bo to raczej taka usługa - przysługa dla kolegi, ale jeśli im takie minimum nie pasuje, to niech sobie plik leży w komputerze

    EDIT
    100zł za zdjęcie do kalendarza, to można sobie brać jak nie ma samego stempolowania na 12 godzin

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta
    100zł za zdjęcie do kalendarza, to można sobie brać jak nie ma samego stempolowania na 12 godzin
    To też zależy czy robisz w minutę czy godzinę to zdjęcie.
    Przy okazji zapytam się ile kosztuje godzina pracy fotografa, takie minimum za które warto podnieść aparat?

  8. #8

    Domyślnie

    Przyznam, że cenę dałeś dość skromną i to bez względu na znajomości, profesjonalizm wykonawcy czy też lokalizację. Zadzwoń sobie do hydraulika lub jakiegoś innego gościa od prymitywnej roboty to zobaczysz ile by wziął za siedzenie nad czymś przez kilka dni. Pewnie by wyszło około 1500zł. I to za robotę wymagającą prymitywnej wiedzy i tanich narzędzi. Nie wspomnę o tym, że hydraulik nie musi wywalić też kasy na photoshopa czy lightrooma. Po prostu na każdym kroku fotografów się poniża i tyle.

  9. #9

    Domyślnie

    Do mnie w sobote zgłosiła się babeczka (włascicielka sklepu z odzieża - nie internetowego). Tworzą katalog czy strone i potrzebowała zdjęć ciuchów na modelce i akcesoriów (buty, torebki paski i inny babski szmelc Dawała modelkę, wizaż i stylistkę. Do zrobienia około 50 stylizacji/alcesoriów. Uprzejmie poinformowałem ze zaczniemy od 30zł/zdjęcie. A że do każdej ze stylizacji potrzebne były 3 foty dorzuciłem tez z 10% rabaciku. No i co się dowiedziałem? Ze fotografia to prosta sprawa, wystarczy wcisnąc i właczyc lampę i ona jako zleceniodawca ma na to 300zł (50 stylizacji x 3 foty !!!). Juz nie wnikałem czy brutto czy netto heheheh. Dojazd 50km w jedną stronę oczywiście po mojej stronie. Po oprzeczytaniu owego maila ręce mi odpadły, odpisałem iz wspołpraca na takich warunkach jest niemozliwa i otworzyłem relaksacyjnego browara
    Ech... właczyć lampe i wcisnąc.... hehehehe

  10. #10
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Jędrak Zobacz posta
    Przyznam, że cenę dałeś dość skromną i to bez względu na znajomości, profesjonalizm wykonawcy czy też lokalizację. Zadzwoń sobie do hydraulika lub jakiegoś innego gościa od prymitywnej roboty to zobaczysz ile by wziął za siedzenie nad czymś przez kilka dni. Pewnie by wyszło około 1500zł. I to za robotę wymagającą prymitywnej wiedzy i tanich narzędzi. Nie wspomnę o tym, że hydraulik nie musi wywalić też kasy na photoshopa czy lightrooma. Po prostu na każdym kroku fotografów się poniża i tyle.
    Mam dokładnie taki sam sposób rozumowania jak napisałeś w swoim poście. Gdyby zlecenie dotyczyło firmy X, to nie ma problemu, ale z robotą po znajomości jest trochę tak jak z rodzinką - albo zrobisz za free, albo ktoś się na ciebie obrazi
    Kiedyś zostałem poproszony o wycenę zdjęć zdjęć szkła do sklepu internetowego ( z opcją użycia niektórych do druku ); jak usłyszeli cenę za zdjęcie to myśleli że za całość
    Dokładnie rok potrzebowali by przełkąć moją propozycję, ale w końcu się zdecydowali
    Co do tego kalendarza, to na podstawie tego co piszecie tutaj, widzę że cena jest na poziomie minimlanego minimum za takie "zdjęcie dla kolegi", więc moje wątpliwości zostały rozwiane.
    Za darmo, to można zrobić sesję dla koleżanki (znaczy się za pozowanie), ale za zdjęcia do użytku komercyjnego dla firmy, poprostu nie wypada, trzeba przynajmniej jakąś symboliczną opłatę naliczyć.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •