Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Carl Zeiss Tessar 50mm f/1.8 Manual

    Cześć.
    Mam problem którego nie mogę rozwiązać, a irytuje mnie to strasznie.
    Korzystam z obiektywu CZJ Tessara, jak w temacie. Jestem zachwycony jeśli chodzi o plastykę zdjęć, zwłaszcza portretów. Niestety problem pojawia się przy dłuższych czasach naświetlania. Wokół oświetlonego obiektu bądź źródła światła tworzy się poświata, mgiełka.
    przykład na zdjęciu

    Ktoś ma pojęcie czym to może być spowodowane??
    Używam aparatu nikon D60 i konwertera z soczewką. od razu dodam że soczewka i obiektyw były czyściuteńkie.
    Nie wiem jak to działa na innych obiektywach z mocowaniem M42 testowałem tylko na tym.
    Pozdrawiam
    Adam

  2. #2

    Domyślnie

    Najprawdopodobniej masz tu do czynienia ze złą pracą układu obiektyw-przejściówka z soczewką.Wiele już tu na forum było na ten temat pisane,że taki układ dużo
    traci zwłaszcza na pełnym otwarciu przysłony.Jeżeli masz możliwość demontażu soczewki , zrób w takich samych warunkach zdjęcia z soczewką , bez i obiektywem którego
    używasz na co dzień.Do takich zdjęć jak pokazałeś powinno Ci styknąć zakresu ostrzenia.Sam obiektyw to też nie jest najnowsza konstrukcja przystosowana do pracy
    z matrycami cyfrowymi.Przyjrzyj się dokładnie czy wewnątrz obiektywu wszystkie powierzchnie soczewek są klarowne.Stare obiektywy potrafią wewnątrz
    pokryć się idealnie warstewką drobniutkiego pyłu co wygląda jak delikatna mgiełka,ale właśnie powoduje takie rozświetlenie wysokich świateł.W pokazanym przykładzie
    przyczyna może też być tzw rozlewanie się światła na matrycy właśnie przy długich ekspozycjach i z silnymi światłami zwane z angielska "blooming"
    Ostatnio edytowane przez kazzi ; 08-01-2013 o 20:56

  3. #3

    Domyślnie

    Może się nie znam, ale nigdy nie słyszałem o Tessarze 50 mm, który miałby światło 1,8...
    A jeśli chodzi o tę skądinąd pełną uroku mgiełkę (przynajmniej na tym zdjęciu), to sprawcy szukałbym w okolicach owego "szkiełka korekcyjnego", które jest zwykłym "ciałem obcym" w tak subtelnym konstrukcie, jakim jest Tessar - obiektyw o historii dłuższej niż życie każdego z czytających to forum....
    Ostatnio edytowane przez jamnik ; 08-01-2013 o 20:53 Powód: literówka

  4. #4

    Domyślnie

    Heh... dzięki wielkie za podpowiedzi. Gdzieś kiedyś znalazłem info jak można do tego tessara zamontować mocowanie nikona, podobno jak się to zrobi w odpowiedni sposób to nie dość że dziala lepiej niż z soczewką to jeszcze ostrzy normalnie na nieskończoność
    Co do światła to racja fajnie by było gdyby rzeczywiście był 1.8 a nie 2.8
    Pozdrawiam

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •