Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36
  1. #1

    Domyślnie Konwersja plików z D800

    Witam serdecznie....

    Postanowiłem założyć nowy wątek dotyczący plików w formacie NEF wypluwanych przez Nikona D800 . Z tego co już doczytałem NEFY potrafią mieć od 50 do 70 MB. Taki rozmiar wymaga od nas kolejnych inwestycji w konkretny sprzęt komputerowy pozwalający na obróbkę takich plików.

    Osobiście posiadam kompa z prockiem 2,6GHz. pamięcią RAM 4GB, dyskiem twardym 500GB (nie SSD) systemie Windows 7 64bit i kartą graficzną GF 8600 GTS 256 MB DDR3 i używam CS6, pracując z NEF-ami wywalanymi przez D300s o wielkości ok. 11-12MB.

    Doczytałem jednak, iż komputery o wiele lepszych parametrach niż mój, z systemem na dyskach SSD, potrafią mieć problem ze sprawną obróbką zdjęć.

    proszę o informację użytkowników 800-tki w jaki sposób radzicie sobie z tak wielkimi plikami, czy dokonujecie ewentualnie konwersji do DNG poprzez LR 4 lub inny program i ewentualnie ile tak faktycznie tracimy czasu przy pracy z takim plikiem i do jakich rozmiarów plików można zejść po konwersji.

    Problem poruszyłem, gdyż rozważam zakup tego aparatu, lecz wielkość tych plików i informację jakie uzyskałem tu na forum faktycznie zniechęcają do zakupu puszki wymuszając dodatkowy zakup kompa za kilka tysięcy. Dodatkowo jedni narzekają, inni nie mają z tym większego problemu - jak sobie faktycznie z tym poradzić.
    Ustalmy też jedno - satysfakcjonujący czas przetworzenia pliku od wyjścia z puszki do zapisu w formacie jpg w photoshopie to kilka minut (oczywiście bez obróbki) a nie 15 lub więcej.
    Na plik 29MB uzyskany z D600 mój komp poświęcił z jakieś 4-5 minut, by obraz końcowy w PS-ie przekonwertować do małego jpg i zapisać dla internetu.... aż się boję co będzie z 50-70MB plikiem z D800-tki....

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez soniq2 Zobacz posta
    ...Na plik 29MB uzyskany z D600 mój komp poświęcił z jakieś 4-5 minut, by obraz końcowy w PS-ie przekonwertować do małego jpg i zapisać dla internetu.... aż się boję co będzie z 50-70MB plikiem z D800-tki....
    ??? 4-5 minut? Co dokładnie robiłeś w trakcie tej konwersji?

    Sprawdź sobie może tego kompa, co w nim siedzi za licho, które wżera moc kompa bo nawet w NXie tak wolno nie jest. Realny czas konwersji NEFa z D800 do JPG wraz z odszumianiem to mniej niż minuta na niewiele szybszym sprzęcie, więc skąd 4-5 minut?
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  3. #3

    Domyślnie

    ja sie też tego trochę obawiałem ale nie jest żle, mój procesor: podwójny rdzeń 2.4Ghz, pamięć RAM 3GB i pliki RAW z D800 obrabiane są bardzo płynnie, korzystam z Nikon Capture 2.0

  4. #4

    Domyślnie

    Mój 2x2,7Ghz i 4gb RAM radziły sobie całkiem znośnie, jedynie ostateczny apis z RAW na JPG w Lightroomie trochę trwał.

  5. #5

    Domyślnie

    Wróciłem do domciu i zrobiłem mały test, bo myślałem, że trochę z tym czasem przesadziłem......

    Wyjąłem z internetu plik z D800-tki NEF o rozmiarze 43,9MB. w rozmiarze 7360x4912piks. Plik został otworzony w ACR bez jakichkolwiek zmian i wrzucony do PS-a CS6 przepuszczenie go do PS przez ACR zajęło 30 sek, a następnie 2,5 minuty trwała konwersja do małego jpg poprzez - zapisz do internetu - o jakości maksymalnej 100% dwusześciennej z wyostrzeniem i zmianę rozmiaru na 800x534 - całość 3 minuty.

    Ta sama procedura z dodatkowymi zmianami w ACR poprzez kilka suwaczków nasycenia kolorów, zmiany ekspozycji, wyciągnięcia z cieni i wyostrzenia zajeła juz mi minutę, następnie przepuszczenie do PS-a. W Photoshopie podkręcenie kolorów w kolorze selektywnym, zastosowanie delikatnej poprawy obrazu poprzez filtr górnoprzepustowy i konwersja do jpg jw. trwała już 4 minuty. Całość jak wspominałem 5 minut - Z ZEGARKIEM W RĘKU!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Nie wiem co mam w komputerze, system stawiany z miesiąc wstecz, na kompie tylko PS, pakiet Office 2007 i system - prócz przeglądarki, żadnych gier lub innych programów.

    Nie wiem czy wymieniać cały komp, czy tez pomogłaby wymiana dysku na SSD i grafiki na lepszą???

  6. #6

    Domyślnie

    Witam
    również zastanawiam sie nad nowym aparatem m.in. jest to d800. jeśli czytam ten post to mój komp na dzień dzisiejszy to intel i5 4 rdzenie 4 gb ramu powinien dać spokojnie radę, jeśli jeszcze w niedługim czasie czeka go mała modernizacja tzn karta grafiki i dodatkowy ram to jestem spokojny
    Z6, D 7100, D80 + 18-35/1.8 + 24-70/4 s, 85/1.8 s, +50/1.8 af-s +70-300vr +SB900 +....

  7. #7

    Domyślnie

    Ja dzięki sugestii kolegów wprowadzam zmniejszenie pliku w ustawieniach ACR (w tym samym miejscu gdzie ustawiasz przestrzeń Adobe i Srgb).
    Możesz sobie ustawić 17,5. mpix, lub nawet 11,2 wtedy w PS będziesz pracował bezproblemowo.
    Jeżeli będziesz wiedział, że potrzebujesz zrobić fototapetę do sypialni to zostawisz 36mpix.
    Dodatkowo w temacie d800 była dyskusja na temat używania 14 i 12 bitów z której wnioski są takie, że 14 Bit nie ma praktycznie znaczenia dla jakości, a rozmiar pliku 12 bitowego spada do 35mb.

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bambello Zobacz posta
    Dodatkowo w temacie d800 była dyskusja na temat używania 14 i 12 bitów z której wnioski są takie, że 14 Bit nie ma praktycznie znaczenia dla jakości, a rozmiar pliku 12 bitowego spada do 35mb.
    Pozdrawiam
    jeszcze można go poddać "konwersji bezstratnej" w puszce i pewnie rozmiar jeszcze się zmieni;
    nie mam D800 ale w D3x 14bit i bez konwersji plik ma około 50mb; 12 bit i konwersja bezstratna plik ma 12-13mb, a różnicy jakości nie widać.

  9. #9

    Domyślnie

    Tyle, że wielkość pliku NEF (12, 14 bit, stratnie czy nie) nie ma żadnego wpływu na czas obróbki, jedynie na zajętość miejsca.
    Po otwarciu i tak zawsze otrzymujemy taki sam plik do obróbki. I dopiero tutaj można kombinować.
    Po pierwsze otwierać jako 8 bit. Wszelkie duże zmiany ekspozycji są już dokonane wcześniej
    Po drugie otwierać w mniejszej wielkości, skoro i tak zapisujemy 800 pix.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10

    Domyślnie

    TOP 67
    Wiem, że jesteś dobrze zorientowany w temacie komputerowym.
    Tak przy okazji chciałem zapytać o jedną sprawę.

    Jak zaczynam obróbkę plików generalnie wszystko śmiga super, ale po obrobieniu powiedzmy 10/20 zdj.
    Komputer potrafi się zamulić.
    Jest to najbardziej widoczne przy maskowaniu i szybkich ruchach pędzlem.

    Dawno nie przeinstalowywałem systemu i liczę, że to tutaj jest problem, ale może jestem w błędzie?

    Mój komputer to:
    windows 7
    Procesor i5 2,8GHz
    ram 16gb

    A może dysk ssd załatwiłby sprawę?

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •