Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 11 z 11
  1. #11

    Domyślnie

    Zanim nabyłem D200, postanowiłem sobie zrobić samemu do D50 intervaliometr. Troszkę bardziej rozbudowany układ generujący impulsy (timer mikroprocesorowy - sprzedają takie w kitach) + pilot miały spełniać tą funkcję. Przy zastosowaniu w terenie okazało się, że trudności sprawia ustawienie pilota (w necie za choinkę nie mogłem się doszukać gdzie jest umieszczony czujnik) tak, żeby wyzwolenie było na 100%. Jak już mniej więcej opracowałem sobie strategię ustawiania pilota to okazało się w praktyce, że wcale nie potrzebuję urządzenia wyzwalającego.
    Timelapse'y używałem do animacji w systemie PAL w którym obowiązuje 25 klatek/s. Czyli, że jeżeli chcemy dane zjawisko (to co rejestrujemy) przyśpieszyć 10krotnie to musimy robić zdjęcia z predkością 2,5 klatki/s.
    Ponieważ do pełnej swobody zastosowania potrzebne jest jak najwięcej klatek/s materiału wyjściowego, mój "wynalazek" rzuciłem w kąt i robiłem zdjęcia patentem "na gumkę od ołówka" (coś musi przyciskać spust i najlepiej żeby było miekkie - przyklejona taśmą klejącą [biurową!] gumka z końca ołówka w 100% spełnia swoje zadanie).
    Jeżeli nie robimy timelapse'ów zjawisk naprawdę powolnych (rozwijający się kwiat, rosnąca fasolka itp.) to timelapsy miasta/chmur/budowy itp. możemy spokojnie robić na max. prędkości aparatu. Trzeba poprostu przeprowadzić szybka kalkulację - ile zjawisko realnie trwa, a ile chcemy, żeby trwało po naszym timelapsie. (20 sek. timelapsa = 500 klatek = 200 sek. w rzeczywistości czyli 3min 20sek. - w tych skalach czasowych potrafi np. zajść słońce)
    Jeźeli naprawdę chcemy rejestrować bardzo długie zjawiska to faktycznie "timelapse'ownica" się przyda.
    (spokojnie można użyć tego wynalazku spod linka i wyprowadzone kabelki wlutować pod przycisk w pilocie - podróbka pilota kosztowała mnie bodajże 38 zł )

    PS. jeżeli ktoś jest zainteresowany szczegółami to może pokusze się o szczegółowy opis ze zdjęciami konstrukcji "timelapse'ownicy by Valooś" :P
    Ostatnio edytowane przez valoos ; 21-01-2008 o 20:17
    STROBIŚCI są zajebiści...

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •