Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32
  1. #21

    Domyślnie

    Odkopuje temat bo w ramach walki z nuda zrobilem RL - 80cm 12x100w
    na bazie plyty MDF
    konstrukcja z rurek pcv fi50





    testowa fota domowego modela
    Ostatnio edytowane przez norbibxl ; 27-12-2013 o 14:51

  2. #22

    Domyślnie

    Gratuluję pomysłu, a przy okazji "najszła" mnie myśl, że wiele fotograficznych akcesoriów oświetleniowych
    można zrobić samemu, przy odrobinie umiejętności manualnych i kreatywnym pomysłom.
    Z racji zawodowych bardzo często bywam w hurtowniach elektrycznych - ilość różnorodnych nowoczesnych opraw, źródeł światła i możliwości sterowania nimi stwarza niesamowite pole do własnych projektów oświetlenia studyjnego
    - w tym oczywiście w warunkach mieszkaniowych. Koszty takiego "made in sam" prawie na pewno wyjdą grubo poniżej
    profesjonalnego sprzętu, a rezultaty mogą być przynajmniej nie gorsze. Nowoczesne źródła światła zazwyczaj oferowane są w różnej temperaturze barwowej, mocy i sprawności oświetleniowej. Naprawdę to ocean możliwości.
    Ponieważ sam myślę już nad tego typu projektami, trudnością wydają mi się stelaże i statywy do mocowania opraw,
    Te fabryczne mają odpowiednie wyważenie, systemy mocowań, klipsy itp.... Wydaje mi się, że bez dobrego i najlepiej - zaprzyjaźnionego - ślusarza/tokarza/frezera może być ciężko.
    Ale cóż - nikt nie mówi, że jest łatwo

  3. #23
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Niestety wyleję na was kubeł zimnej wody.
    Problemy są dwa
    - temperatura barwowa, szczególnie przy mieszaniu róznych źródeł światła. Jak pogodzić żarówki czy halogeny (2800-3200) z lampami błyskowymi (5800K). Te nowoczesne jarzeniówki 5500 K mają nadal nieciekawe widmo, nie jest ono ciagłe.
    - wydajność tego waszego źródła światła. Niestety światło ciagłe okaże się słabe, wyjdzie wysokie ISO lub długi czas (odpada - poruszenie zdjęcia). I znowu - z tego powody mieszanie z błyskiem będzie nieciekawe.
    Jedno i drugie sprawia, że z tych domorosłych wynalazków nie będzie szło fajnie przejść na studio błyskowe.
    Pomijam nawet takie kwestie jak poręczność tego RING LIGHTA (tzn jej absolutny brak). Bo normalny Rigflash się uzywa jak lampy na aparat - chodzi się z nim w ręku.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Niestety wyleję na was kubeł zimnej wody.
    Problemy są dwa
    - temperatura barwowa, szczególnie przy mieszaniu róznych źródeł światła. Jak pogodzić żarówki czy halogeny (2800-3200) z lampami błyskowymi (5800K). Te nowoczesne jarzeniówki 5500 K mają nadal nieciekawe widmo, nie jest ono ciagłe.
    - wydajność tego waszego źródła światła. Niestety światło ciagłe okaże się słabe, wyjdzie wysokie ISO lub długi czas (odpada - poruszenie zdjęcia). I znowu - z tego powody mieszanie z błyskiem będzie nieciekawe.
    Jedno i drugie sprawia, że z tych domorosłych wynalazków nie będzie szło fajnie przejść na studio błyskowe.
    Pomijam nawet takie kwestie jak poręczność tego RING LIGHTA (tzn jej absolutny brak). Bo normalny Rigflash się uzywa jak lampy na aparat - chodzi się z nim w ręku.
    No nie wiem czy woda z kubła jest zimna.
    Są dostępne całkiem inne niż "jarzeniowe" źródła światła - w tym np. LEDy z gwintem "żarówkowym", albo lampy metalohalogenkowe ( lub inne) - o temperaturze barwowej 5600 K, emitujące światło ciągłe. Dobierając odpowiednio moc świetlną i gabaryty źródła można poważnie zredukować wymiary i poręczność "wynalazku" .
    Zatem problemy dosyć łatwe do usunięcia.

  5. #25
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ledy dają też wąski wycinek widma. I dają mało światła. Ponadto jesli użyjesz setek dobrych LED to wcale nie będzie to tanie źródło światła (a i tak będzie kiepskie - chodzi o modyfikowanie), lepijej będzie kupić tanią chińska lampę studyjną.
    Chyba nie zdajesz sobie sprawy z wydajności błysku, która to pozwala przy okazji stosowac krótkie czasy naswietlania, da sie robić zdjęcia ludziom z ręki. Żaden problem mieć oświetloną (błyskiem) całą postać rozproszonym światłem z odległosci 3m, na przysłonie 8 i z czasem 1/160 s. Spróbuj osiągnąc takie parametry na żarówkach. Potrzeba by było chyba kilku tys W co by dawało mocne grzanie (i spore zużycie prądu), wymagało przerw w sesji itd.
    Zrób to na LED czy innych źródłach światła ciagłego to zapłacisz ze 3x więcej niż za lampy błyskowe.
    Ja kombinowałem z samoróbkami jakieś 20 lat temu, ale to była inna epoka. Lampy studyjne kosztowały krocie, a nie 400 -500 zł.
    I nawet wtedy natychmiast moje "wynalazki" poszły w stronę wielu palników lamp NRD - Elgawa 128, zasilanych sieciowo. Żarówki i LEDy to nie to. LEDy - może kiedyś tak, ale nie dziś (cena).
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 28-12-2013 o 00:54
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #26

    Domyślnie

    Kiedyś też się przymierzałem do takiego ringa, ale z lampami błyskowymi. Planowałem kupić kilkanaście analogowych jednorazówek z flashem. Przed chwilą sprawdzałem na wiadomym portalu aukcyjnym i nawet są po parę pln jakieś z przeterminowanym filmem. Wydłubać z każdego flasha razem z elektroniką, podłączyć wszystkie równolegle do zasilania (dorobić/dobrać jakiś sieciowy albo jakieś R20 czy coś), do tego fotocela i jazda
    Miałem też w planach oświetlacz do makro z kilku takich lampek, ale również na planach się skończyło

  7. #27
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Jest kłopot z gabarytami, ciężarem i sterowaniem mocą.
    Sterowanie mocą zrobiłem tak, że miałem 1/2 mocy gdy zasilałem połowę palników - czyli taki półśrodek. No i lampa na statywie, nie ma mowy o podpięciu do aparatu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #28

    Domyślnie

    No ale te lampki z jednorazówek są maleńkie, kondensatory też mają małe i lekkie. Może zaryzykuję i w końcu zrealizuję swój pomysł?
    Tylko zastanawiam się, jaka średnica ringu byłaby optymalna.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ...Ponadto jesli użyjesz setek dobrych LED to wcale nie będzie to tanie źródło światła (a i tak będzie kiepskie - chodzi o modyfikowanie), lepijej będzie kupić tanią chińska lampę studyjną.
    Chyba nie zdajesz sobie sprawy z wydajności błysku, .... Spróbuj osiągnąc takie parametry na żarówkach. ....
    Żarówki i LEDy to nie to. LEDy - może kiedyś tak, ale nie dziś (cena).
    Cóż, trudno odmówić Tobie racji, podajesz argumenty nie do podważenia.
    Rzeczywiście w zamiarze zrobienia czegoś podobnego we własnym garażu, koszty mogą
    okazać się niewspółmierne do i tak wątpliwego efektu.
    Natomiast w swoich rozważaniach próbowałem raczej zwrócić uwagę na to, co i jak
    można ewentualnie spróbować skonstruować samodzielnie - zachowując zdrowy rozsądek
    ekonomiczny. I może w tym kierunku skierować naszą rozmowę, o ile jest w tym w ogóle jakiś sens.
    Ja tego nie wiem - myślę sobie tylko, że może warto o tym podyskutować.

  10. #30

    Domyślnie

    Gdybym tak pro podchodzil do tematu jak Wy panowie to tez pewnie bym kupil lampy studyjne i blyskal, ale ja lubie swiatlo ciagle no i koszt tego cudaka zamknal mi sie w kwocie 3x mniejszej niz najtansza lampa studyjna made in china Fakt poreczne to nie jest ale wszystko sie sklada i pakuje do czarnego worka ktory uszymla mi zona a przestrzeni pod lozkiem mam tyle ze sie tam spokojnie wiesci wiec jak dla mnie jest git
    Mam gdzies kilka portretow z tego dziwaka na kliszy przy f4 1:50 i naprawde to daje rade

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •