Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39
  1. #1

    Domyślnie Jakość filmu w D600, prośba o pomoc.

    Witam Panowie.
    Od dwóch tygodni borykam się z pewnymi trudnościami które napotkałem na mojej drodze nauki filmowania aparatem Nikon D600. Do tej pory nie posiadałem lustrzanki z taką opcją, ale przekonałem się do tego i bardzo mi się spodobało.
    Z góry przepraszam jeśli założyłem temat w złym dziale, ale wydał mi się najodpowiedniejszy.
    Idąc do sedna sprawy: oczywiście zależy mi na jak najlepszej jakości obrazu. W aparacie, wedle zaleceń, ustawione mam 1280x720, 60p. Odnoszę wrażenie że jednak coś robię nie tak. Jakość obrazu jest mniej więcej taka jak na tym filmie http://www.youtube.com/watch?v=H_H8TOKcfjg jeśli wybierzecie opcję 720hd. Na youtube można znaleźć masę innych filmów na których jakość jest rewelacyjna!
    Do tego borykam się z problemem charakterystycznego falowania obrazu przy świetle sztucznym. Już wiem że najprawdopodobniej zależy to od częstotliwości migotania itd..Zauważyłem że to falowanie znika przy czasie 1/160 i dłuższych, 1/125 itd...jak sobie z tym poradzić ? W internecie znalazłem takie info: " Efekt związany jest z wejściem w fazę z częstotliwością migania źródła światła i właśnie dlatego najbardziej go widać przy świetlówkach, które pod tym względem są najgorszym z oświetlaczy i zwyaczajnie migają z częstotliwością tych 50 razy na sekundę. Aparat podczas kręcenia robi 24 klatki na sekundę więc co jakiś czas łapie moment kiedy świetlówka przygasa." ok, ale u mnie jest 60p
    No i ostatnia rzecz, finalna. Czy sposób zgrywania zdjęć z aparatu ma znaczenie? Przenieś i upuść to dobra metoda czy trzeba robić to w inny sposób?
    Pozdrawiam !

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez thenewone Zobacz posta
    W aparacie, wedle zaleceń, ustawione mam 1280x720, 60p.
    Gdzie takie zalecenia znalazłeś -z czego one wynikają ?

    Migotanie/falowanie -dla szybkości rejestracji 25 fps ustaw migawkę 1/50s lub dłuższą i będzie po problemie.


    No i ostatnia rzecz, finalna. Czy sposób zgrywania zdjęć z aparatu ma znaczenie? Przenieś i upuść to dobra metoda czy trzeba robić to w inny sposób?
    Pozdrawiam !
    Nie ma znaczenia, chyba że masz jakiś magiczny program, który podczas takiej operacji sam z siebie dokonuje konwersji "w locie" na inny format itd. Ale to mało prawdopodobne.

  3. #3

    Domyślnie

    Obawiam się, że nie znajdę już strony na której mogłem wyczytać takie info bo przekopałem się przez dziesiątki stron ( w tym zagranicznych ). Ogółem było mówione, że takie ustawienie daje m.in. lepszą płynność obrazu i przy wyborze 25 lub 60, lepiej wziąć 60
    Fora maja to do siebie, ze każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie i w efekcie zgłupiałem...
    I obawiam się, że dałem wpuścić się w maliny
    Coś jeszcze, ciekawy film na temat 24 vs 60! http://www.youtube.com/watch?feature...v=NkWLZy7gbLg#!
    Ostatnio edytowane przez thenewone ; 02-12-2012 o 13:47

  4. #4

    Domyślnie

    Ok. 60 klatek na sekundę przyda się bardziej za oceanem. Jeśli stawiasz na płynność to u nas zdecydowanie lepiej będzie wybrać 50 klatek na sekundę. Jednak nie martwił bym się tak bardzo jeśli chodzi o płynność i ustawił klasyczne 25 klatek na sekundę, przy rozdzielczości 1080p -powinieneś być zadowolony z efektu.
    Druga sprawa to przygotowanie odpowiedniego profilu -wskocz w ustawienia i zmniejsz kontrast (o 2) i nasycenie koloru (o 1). Możesz też zmniejszyć wyostrzanie. Otrzymasz bardziej "płaski" profil -rozumiemy przez to materiał o większej rozpiętości tonalnej, łatwiejszy w edycji jeśli chodzi o dostosowanie koloru, kontrastu itd.
    Staraj się wykonywać odpowiednie ujęcia -czyli np. zupełnie odpuść panoramowanie (panning) przy 25 fps jeśli głównym elementem filmu w tej chwili ma być tło (nic co skupiało by uwagę na pierwszym planie), bo otrzymasz straszne szarpanie obrazu.

  5. #5

    Domyślnie

    I za to uwielbiam to forum! Dzięki Fatman!
    Sprawdzę to w praktyce i jeśli trafię na jakiś problem to dam znać. Masz rację, na 1080 25p wygląda to lepiej. Jeszcze dopracuje manualne ostrzenie i mam nadzieję, że będzie dobrze!

  6. #6

    Domyślnie

    sorki, za mój amatorski poziom, ale dopiero wchodzę w świat filmowania. Wiele razy natknąłem się w internecie z informacjami jak zrobić, żeby nasz film bardziej przypominał faktycznie film fabularny, niż coś typu "Klan" czy "Na wspólnej", czyli nadać mu tzw cinematic look (lub wiele innych określeń). W wielu miejscach czytałem, że chodzi tutaj o kręcenie w 24fps, zamiast 25 czy 30 fps. W innym miejscu czytałem, że to bzdura, że różnica 24fps vs 25fps wynika z jakiejś tam różnicy standardów PAL vs NTSC i zarówno 24 jak i 25 fps nadadzą naszej "produkcji" przyjemnego odbioru, a dopiero zastosowanie 30 fps zrobi z tego bardziej telewizyjną niż filmową produkcję.

    Czy tak jest na prawdę? A może ten filmowy efekt to kombinacja płytkiej DOF, oświetlenia i korekty kolorystyki, a nie triki z fps'ami?
    Mamiya + Sony

  7. #7

    Domyślnie

    Oświetlenie sceny, charakteryzacja, montaż, posprodukcja (kontrast, nasycenia, kolory). (to z technicznych, bo jeszcze fabuła, gra aktorska, spójność historii itp..) To sprawi, że będzie 'pro' a nie 24 zamiast 25. Zwłaszcza jeśli i tak zamierzasz to wrzucić na tubę.

    Na tubie najczęściej 'filmlook' osiąga się przez:
    -anamorficzne proporcje obrazu
    -pojechany grading
    i efekt jest taki, że z filmem to ma tyle wspólnego, że przedstawia ruchome obrazki. Podstawy są gdzie indziej, nie przejmuj się ilością klatek i nie doklejaj sobie czarnych pasków u góry i dołu monitora

    A ultrapłytka GO to moim zdaniem moda wprowadzona przez fotoziutków ślubnych, którzy po przesiadce na filmujące canony onanizują się nią z braku warsztatu i gdyby mogli to pewnie i krajobrazy by kręcili z centymetrową GO Zauważ, że w filmach bardzo płytka głębia pojawia się niesłuchanie rzadko i jako specyficzny środek wyrazu.

    To tak jakbyś pytał czy jak Twoje zdjęcie będzie miało białą ramkę wokół i dobrze wystylizowany podpis jako znak wodny oraz 300dpi to będzie wyglądało profesjonalnie. Jak stworzysz dobry materiał to i bez postprodukcji się obroni, a to zawsze można dodać później.

  8. #8

    Domyślnie

    kisio napisał "A ultrapłytka GO to moim zdaniem moda wprowadzona przez fotoziutków ślubnych, którzy po przesiadce na filmujące canony onanizują się nią z braku warsztatu i gdyby mogli to pewnie i krajobrazy by kręcili z centymetrową GO Zauważ, że w filmach bardzo płytka głębia pojawia się niesłuchanie rzadko i jako specyficzny środek wyrazu." Tak tak masz racje. Plus do tego nieustanne panoramowanie i "okrążanie" obiektów ślubnych - pary młodej.

  9. #9

    Domyślnie

    robi się taką a nie inną głębię ostrości bo obecnie jest to na topie w filmach ślubnych i młodym się podoba

  10. #10

    Domyślnie

    video ze ślubu to nie wyznacznik trendów w filmie - na szczęście
    A onanizm GO faktycznie funkcjonuje - czasem wręcz w opozycji do opowiadanej sceny

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •