Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Strzelanie po oczach

    Słuchajcie nie wiem gdzie miałem to umieścić, ale potrzebuje porady apropo strzelania lampami po oczach dzieciom... głownie chodzi tu o maluchy w wieku 1-12 miesięcy. W studio używam 150 cm okty na 300W lampie ustawionej na najmniejsza moc (1/6), Staram sie blyskac jak najmniej, ale czasami nie jest to takie proste. Wiec pytanie czy są może jakieś zasady które to określając?
    Zeby cos z tego bylo trzeba ja: pokochac, wydac na nia majatek, zdradzic, odepchnac i poczekac, az sama powroci... Tak wiec jestem soba, bo wszyscy inni sa juz zajeci

  2. #2

    Domyślnie

    Podstawową zasadą jest użycie zakładki szukaj, były już dwa wątki w tym roku
    Żeby oszczędzić ci czas, przytoczę wynik dysputy.
    Mimo wątpliwości i rozterek, błyskaj śmiało, nie ma medycznych przeciwskazań.
    Ostatnio edytowane przez Woldemorth ; 22-11-2012 o 11:31 Powód: literówka
    Camera Obscura, DX, FX, XXX

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Woldemorth Zobacz posta
    Mimo wątpliwości i rozterek, błyskaj śmiało, nie ma medycznych przeciwskazań.
    W swoim czasie pytałem kilku lekarzy, byli w kłopocie. W końcu wszyscy byli zgodni, że nie powinno zaszkodzić. Żebym się wcale nie martwił.

    Obecnie żałuję tego. Obawiam się, że medycyna nadal nie ma odpowiedzi na wiele prostych pytań.
    Umysł ludzki jest jak spadochron, użyteczny jest tylko wtedy gdy jest otwarty.

  4. #4

    Domyślnie

    Sporadyczne błyskanie po oczach nie zaszkodzi - patrz stroboskop na dyskotekach jest o wiele silniejszy niż lampa.
    Natomiast bardzo częste i zbyt blisko może uszkodzić wzrok - zresztą jak każde narażenie na silne światło.

    Poza samym wzrokiem błyski mogą powodować inne objawy, jak np. bóle głowy, ale też nie stanie się to po paru, parunastu nie za częstych błyskach.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 27-11-2012 o 09:20 Powód: pis. ("z resztą")
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Z noworodkami jest problem. Ponieważ ich źrenice nie reagują tak szybko jak źrenice dorosłych. Przy sesyjnym błyskaniu dziecko dostaje bardzo dużo po oczach gdzie nic tego oka nie chroni i bardzo dużo ostrego światła trafia na siatkówkę. Zawsze odradzałem rodzicom błyskanie do maluchów (pracując w zakładzie foto masę tych zdjęć się przewinęło). Kiedyś moje przypuszczenia któreś z rodziców potwierdziło u okulisty.
    2x D750 | 2x MB-D16 | SB-800 | SB-900 | N24-70/2.8 | N80-200/2.8 AF-S

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Redskull Zobacz posta
    Z noworodkami jest problem. Ponieważ ich źrenice nie reagują tak szybko jak źrenice dorosłych. Przy sesyjnym błyskaniu dziecko dostaje bardzo dużo po oczach gdzie nic tego oka nie chroni i bardzo dużo ostrego światła trafia na siatkówkę. Zawsze odradzałem rodzicom błyskanie do maluchów (pracując w zakładzie foto masę tych zdjęć się przewinęło). Kiedyś moje przypuszczenia któreś z rodziców potwierdziło u okulisty.
    Akurat źrenice u dorosłych zdążą zareagować na błysk.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez silver56 Zobacz posta
    Akurat źrenice u dorosłych zdążą zareagować na błysk.
    Zależy jaką prędkość światła ustawisz w lampie. Ta ok. 300tyś.km/s jest stanowczo za szybka.
    Ostatnio edytowane przez freefly ; 27-11-2012 o 17:38

  8. #8

    Domyślnie

    Tatarata... Zawsze najpierw następują przedbłyski TTLowe. Te są dużo słabsze, niż błysk zasadniczy i najczęściej już wtedy źrenice się zawężają. Tak też generalnie działa system redukcji efektu czerwonych oczu. Najpierw jest przedłbysk, żeby źrenice zdążyły się zaadoptować, a dopiero potem - ciach. Tak to generalnie działa u dorosłych. U swojego dziecka zauważyłem, że jak robiłem zdjęcia z przedbłyskiem w trybie lampy z redukcja efektu czerwonych oczy, to zdjęciu zazwyczaj młody miał te oczy zmrużone. Po prostu na przedbłysk reagował mrugnięciem, co było uwieczniane na zdjęciu.

  9. #9

    Domyślnie

    Przedbłysk, nie przedbłyski, TTL jest zbyt krótki aby oczy mogły zareagować.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Noworodki pstrykam spiace wiec oczy maja zamkniete i staram sie zeby swiatlo bylo jak najbardziej rozproszone(stawiam lampe na koncu studia lub wale w sufit) nigdy besposrednio w oczy. Tak czy inaczej to jednak blysk. Probowalem tez z samym pilotem. 250W ale nie bardzo podoba mi sie ten efekt. Myslalem o kupnie swiatla ciaglego. Za 500-600 zlociszy mozna trafic ladny komplecik, więc dalej moze w tym kierunku zapytam. Czy orientujecie sie moze w tych wszystkich zarowkach, mocach i w ogole?
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 28-11-2012 o 09:39 Powód: orto. ("wiedz"->więc)
    Zeby cos z tego bylo trzeba ja: pokochac, wydac na nia majatek, zdradzic, odepchnac i poczekac, az sama powroci... Tak wiec jestem soba, bo wszyscy inni sa juz zajeci

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •