Close

Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
 1. #1

  Exclamation Regulamin zabawy w RAWki

  ZASADY "ZABAWA W RAW-ki"

  1. Opis zabawy

  Zabawa polega na obrabianiu zdjęcia w RAW przez uczestników zabawy, a następnie głosowanie przez użytkowników, która wersja jest wg nich najlepsza.

  Zdjęcie zgłasza zwycięzca głosowania poprzedniej "tury". Zdjęcie obrabiane jest w programie graficznym tzw. "wywołarka RAWów" np. Bibble, ACR, C1, Lightroom, NX, DCRaw, Rawtherapy, Rawshooter). Po około tygodniu, wszystkie prace są wrzucane do specjalnego wątku, gdzie jest ankieta i forumowicze sami głosują na najlepsze wg nich zdjęcie. Zabawa pokazuje na jak wiele sposobów można obrobić zdjęcie w zwykłej 'wywołarce'.


  2. Szczegółowe zasady

  2.1 Używamy tylko i wyłącznie programu do wywoływania plików RAW, np. Bibble, ACR, C1, Lightroom, NX, DCRaw, Rawtherapy, Rawshooter, czy też innego podobnego programu. Wyjątkiem jest przeskalowanie i wyostrzenie obrazu końcowego, do czego można wykorzystać dowolny edytor graficzny (Photoshop, GIMP, Paint Shop Pro, Photo Paint itp.)

  2.2 Nie można używać wtyczek zewnętrznych, np. Nik Software, Perfect Effects, poza tym dozwolone jest korzystanie z pełnej funkcjonalności danego programu do wywoływania plików RAW, z ewentualnymi ograniczeniami wynikającymi z punktu 2.3

  2.3 Autor pliku RAW danej edycji może zastrzec wyłączenie lub ograniczenie niektórych narzędzi w odniesieniu do konkretnej edycji (np. nie wolno kadrować czy używać narzędzia w rodzaju Spot Removal); ograniczenia te powinny być zaprezentowane przy rozpoczęciu edycji. Niezastosowanie się do tych ograniczeń prowadzi do dyskwalifikacji pracy, ostateczne słowo w razie niejasności ma autor pliku RAW.

  2.4 Można przysłać jedną pracę na jedną edycję. Należy zachować dane exif oraz przesłać plik o rozszerzeniu .xmp (ACR, lightroom), .set (z CNX) lub inny plik ustawień z wybranego przez siebie programu (wraz z gotowym JPEGiem). Zdjęcia bez pliku konfiguracyjnego nie będą kwalifikowane do zabawy.

  2.5 Praca powinna mieć maksymalnie 1280px szerokości w przypadku poziomego kadru, 900px wysokości przy pionowym kadrze (bez dodatkowych ramek i innych udziwnień). W przypadku wysłania pracy o proporcjach 1:1 (kwadrat) oba boki nie powinny przekraczać 900px

  2.6 Adres do wysyłki: pojedynki.nikoniarze@gmail.com

  2.7 Jeśli to możliwe, wpisujcie w temacie maila informację np.: Zabawa w Rawki Nr ...

  2.8 Pliki proszę oznaczyć swoją nazwą użytkownika z forum: nazwa.jpg

  2.9 Nie głosujemy na swoją prace. Głos taki nie będzie liczony. Po zakończeniu głosowania ankieta będzie edytowana, do numeru pracy zostanie przypisany jej autor, a głosy będą upublicznione. Będzie widać na kogo głosowałeś i czy przypadkiem nie na samego siebie.

  2.9.1 W przypadku zagłosowania na więcej prac niż dopuszcza edycja zabawy wszystkie głosy zostaną anulowane.

  3. Autor zwycięskiej pracy a praca

  3.1 Zwycięzca konkursu rozpoczyna kolejną turę zabawy. W przypadku remisu, osoby te robią dogrywkę na tym samym pliku RAW lub innym podesłanym przez kierownika lub kogoś z użytkowników, w terminie 3 dni od zakończenia pierwszego etapu zabawy. Następnie tworzone jest dodatkowe głosowanie w celu ustalenia zwycięzcy.

  3.2 Wątek do komentowania zdjęć powstaje w momencie umieszczenia ankiety.

  3.3 W razie gdy zwycięzca nie postawi następnego wyzwania, wystawi je kolejna osoba wg rankingu

  3.4 W przypadku wykrycia oszustwa (nie przestrzegania w/w zasad), zdjęcie zostaje zdyskwalifikowane, nie podlega głosowaniu. W kwestii wątpliwej, głosowanie w sprawie dopuszczenia zdjęcia do finału zabawy, na zasadzie głosowania (ankieta), większość głosów decyduje.


  --------------------------------------
  Jak w LR uzyskać plik .xmp ?

  a/ aby na stałe ustawić zapisywanie plików xmp należy w otwartym programie LR wykonać następujące czynności:
  EDIT ==> CATALOG SETTINGS ==> zakładka METADATA, zaptaszkować AUTOMATICALLY WRITE CHANGES INTO XMP

  b/ aby jednorazowo zapisać plik .xmp można użyć skrót klawiaturowy : CTRL+S

  plik .xmp zapisuje się w katalogu, w którym znajduje się nasz plik raw, który obrabiamy;
  zapisuje się z taką samą nazwą jak raw tylko ma rozszerzenie *.xmp


  --------------------
  Zmiany w regulaminie:

  2018.09.01
  - Uszczegółowiony punkt 2.5 o wymiary kwadratu.
  - Dodany punkt 2.9 dotyczący uszczegółowienia głosowania i wyników ankiety.
  - Dodany punkt 2.9.1 dotyczący zachowania prowadzącego w przypadku, gdy głosujący zaznaczy więcej prac, niż dopuszcza dana edycja zabawy.( @crusiek )
  Ostatnio edytowane przez crusiek ; 01-09-2018 o 23:19 Powód: Dodanie zapisu o nie głosowanie na siebie
  Psychotrop vel Grzegorz Lucjan Laska von Lasocki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •