Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Wink HSS a migawka hybrydowa

    Migawki hybrydowe (elektroniczno-mechaniczne) (dla DSLR, SLT, EVIL)
    ułatwiają moim zdaniem zadanie lampom błyskowym (zewnętrznym) pracującym w
    HSS.
    Czy dobrze rozumuję:
    DSLR ma minimalny czas synchronizacji z lampą błyskową np.: 1/200[s] (jest
    to czas przebiegu w pełni otwartej migawki).
    Dla HSS i czasu wyzwalania 1/1000s mamy:
    1.) migawka mechaniczna:
    aby uzyskać 1/1000s dla obiegu migawki 1/200s szczelina migawki stanowi 1/5
    powierzchni matrycy. Lampa błyskowa musi regularnie błysnąć 5 razy w
    odstępach 1/1000s;

    2.) migawka hybrydowa (najczęściej dla współczesnych CMOS mamy elektroniczne
    otwarcie naświetlania i mechaniczne zamknięcie migawki):
    aby uzyskać 1/1000s (0,001s) dla obiegu migawki 1/200s (0,005s) migawka
    otwiera się, po 0,004s elektroniczne następuje rozpoczęcie naświetlania
    (zrzucenie ładunku z fotokomórek matrycy) i po 0,001s zamknięcie mechaniczne
    matrycy. Lampa błyskowa musi błysnąć jedynie raz po otwarciu elektronicznym
    naświetlania lub przed zamknięciem mechanicznym migawki (piewszą lub druga
    kurtyna).

    Podsumowując: dla migawek hybrydowych lampa błyskowa nie musi generować
    błysku stroboskowego i jej wymagania dla HSS są zatem mniejsze.
    Ograniczeniem trybu HSS jest oczywiście zawsze całkowita moc błysku (dla
    całego kadru) : dla HSS lampa często nie może użyć maksymalnej mocy błysku
    (np. dla lampy Nikon SB900 dla maksymalnej mocy błysku czas błysku to około
    1/880s).

    Czy dobrze rozumuję ?
    Jakie są Wasze opinie ?

    Pozdrawiam,
    Sławek
    | D90 | Sigma 18-200/3.5-6.3 | Nikkor 50/1.8 | Soligor 100/3.5 1:1 | YN-565EX | Slik Sprint |

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Dobrze rozumujesz, choć za bardzo upraszczasz te wyliczenia czasów błysków i czasów przebiegu migawki.
    W nikonie jest FP. I to w nikonie były migawki hybrydowe w lustrzankach (D70 i kilka innych), dające synchro do 1/500 - do tylu ograniczał je soft, ale jak ktos popracował główką to robić mógł (teoretycznie) do 1/8000, bo na tyle pozwalało to body przy zaklejeniu kilku styków.
    Sam tak robiłem (dla zabawy).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Dobrze rozumujesz, choć za bardzo upraszczasz te wyliczenia czasów błysków i czasów przebiegu migawki.
    W nikonie jest FP. I to w nikonie były migawki hybrydowe w lustrzankach (D70 i kilka innych), dające synchro do 1/500 - do tylu ograniczał je soft, ale jak ktos popracował główką to robić mógł (teoretycznie) do 1/8000, bo na tyle pozwalało to body przy zaklejeniu kilku styków.
    Sam tak robiłem (dla zabawy).
    Mam jeszcze starego D50 (podobna migawka jak D70) - czy tutaj też można "zaklejać styki" ? Proszę o wskazówki lub linki w tym temacie .
    Dla lamp błyskowych i czasów krótszych od 1/1000s występuje jeszcze problem mocy błysku. Często lampy dla dużej mocy potrzebują czasów rzędu 1/900s i np. dla 1/4000s wygenerowana moc nie przekroczy wtedy nigdy około 1/4 mocy maksymalnej ;-(
    Pzdr, Sławek
    | D90 | Sigma 18-200/3.5-6.3 | Nikkor 50/1.8 | Soligor 100/3.5 1:1 | YN-565EX | Slik Sprint |

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez slawek14 Zobacz posta
    Mam jeszcze starego D50 (podobna migawka jak D70) - czy tutaj też można "zaklejać styki" ? Proszę o wskazówki lub linki w tym temacie .
    W D50 też. Zaklej wszystkie oprócz centralnego.
    Cytat Zamieszczone przez slawek14 Zobacz posta
    Dla lamp błyskowych i czasów krótszych od 1/1000s występuje jeszcze problem mocy błysku. Często lampy dla dużej mocy potrzebują czasów rzędu 1/900s i np. dla 1/4000s wygenerowana moc nie przekroczy wtedy nigdy około 1/4 mocy maksymalnej ;-(
    Pzdr, Sławek
    To bardziej rozbudowane zagadnienie. Zakładasz "błysk doskonały" i przyjmujesz czasy błysku producenta jako pełen błysk. Poczytaj o zależnościach natężenia światła w trakcie błysku, poczytaj o czasach t 0,5 i t 0,1.
    Lampy studyjne świecą wiele dłużej.
    Szczerze to poruszasz zagadnienie wałkowanie kilka lat temu. Dziś w lustrzankach bez znaczenia.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Szczerze to poruszasz zagadnienie wałkowanie kilka lat temu.
    Nie udało mi się znaleźć linków do dyskusji n w/w na forach.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Dziś w lustrzankach bez znaczenia.
    Dlaczego "bez znaczenia". ??
    | D90 | Sigma 18-200/3.5-6.3 | Nikkor 50/1.8 | Soligor 100/3.5 1:1 | YN-565EX | Slik Sprint |

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Bo dzisiejsze lustrzanki nie maja migawek hybrydowych.

    Temat istotny dla 0,1 % ludzi - tych mających D50, D70. Ale w dodatku mało kto z nich potrzebuje tak krótkiej synchronizacji, bo posiadacze takich body to generalnie nie sa wymagającymi zawodowcami.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Bo dzisiejsze lustrzanki nie maja migawek hybrydowych.
    Migawki hybrydowe wracają do łask:
    1.) Cała seria SLT Sony (nowe modele).
    2.) Każda klasyczna DSLR mająca LiveView i "tryb cichy" robienia zdjęć.
    3.) Nikon powraca również do migawek hybrydowych np. na pewno D4 (modele niższe nie wiem).
    | D90 | Sigma 18-200/3.5-6.3 | Nikkor 50/1.8 | Soligor 100/3.5 1:1 | YN-565EX | Slik Sprint |

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Coś ci się pomyliło. LV nie ma nic wspólnego z migawką hybrydową jej plusami w kwestii błysku. D4 tez oczywiście ma tylko normalną migawkę.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •