Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wyostrzanie zdjęcia przed wywołaniem na papier...

    Ostatnio podczas rozmowy z kolegą zaczęliśmy zastanawiać się nad jednym tematem. Dokładnie nad stratą jakości fotografii przy pomniejszaniu rozdzielczości zdjęcia (np. na potrzeby publikacji w Internecie) i analogicznego przypadku wywoływania na papierze. Pozwólcie, że rozwinę temat.

    W przypadku przygotowywania zdjęcia do publikacji w internecie, zaraz po zmniejszeniu do właściwej rozdzielczości należy wyostrzyć zdjęcie - ponieważ zmniejszony obraz traci szczegóły i robi się bardziej "miękki".

    I teraz pytanie - czy przekazując zdjęcie do wywołania w fotolabie na papierze 10x15 zostawić je w wysokiej rozdzielczości (powiedzmy optymalnej dla formatu 20x30) czy też zmniejszyć do 10x15 i podostrzyć? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
    "Jest sztuką widzenie rzeczy niewidzialnych." Jonathan Swift

  2. #2

    Domyślnie

    dowiedz się jak przygotować pliki do labu, gdzie wywołujesz zdjęcia i tak je przygotowuj. Robiąc odbitki 10x15 wiem, że "mój" lab potrzebuje pliku 102x152 mm 400 dpi, więc gotowy do wywołania plik eksportuję z LR'a dokładnie z takimi parametrami jako jpeg. Jednak wcześniej przygotowuję plik psd. o dokładnie takim rozmiarze, a ostatnim etapem przygotowania jest wyostrzanie oczywiście.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak tak samo jak look tylko całość robię w PS-ie ustawiając DPI na 300. Działa - nie widzę nawet konieczności dodatkowego wyostrzenia po zmianie rozmiaru - dla mnie jakość zadowalająca. Delikatne wyostrzenie robię natomiast przy obróce nef-a w CR na początku pracy ze zdjęciem.

  4. #4

    Domyślnie

    No i pewnie zaraz powróci temat stary - czy ostrzymy rawy ? Ja się naczytałem że nie, ale do dziś nie rozumiem czemu skoro lekkie podostrzenie powinno zlikwidować niby to co filtr narobił. Ale jakby ktoś temat rozwinął byłoby fajnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Zawsze dobrze najpierw przekadrować zdjęcie do wymiarów podawanych przez lab, a potem oczywiście wyostrzyć. Ja wyostrzam dość mocno, wręcz przeostrzam. Na powiększeniu 100% nie wygląda to fajnie, ale już na odbitkach bardzo dobrze.

  6. #6

    Domyślnie

    Minilaby tak czy owak automatycznie ostrzą materiał by skompensować halo plamki lasera i zmiękczenie wynikające z interpolacji dwusześciennej, więc mz. nie ma sensu zbytnio cudować.

    Efekty wstępnego przeostrzenia + domyślne ostrzenie maszyny daje mz. fatalny rezultat, ale niektórym się to właśnie podoba. Najlepiej puścić testy ostrzone tak czy siak i empirycznie dobrać coś pod własny gust.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •