Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Fotografia - od czego zaczać ?

    Witam.
    Zaczynam swoją przygodę z fotografią i w związku z tym mam parę pytań. Fotografią zainteresowałem się dokumentując niedawne wydarzenia w mojej okolicy (np. dożynki, festyn strażacki, uroczystości 1 września itp.) Widząc to co wyczyniają profesjonalni fotografowie twierdzę że sztuka fotografii to nie tylko naciśnięcie spustu migawki. Korzystam z nikon d3000 z obiektywem kit 18-55. Jedyne co wiem o fotografii to zastosowanie niektórych funkcji takich jak głębia ostrości, makro, czułość, kompozycja. Ostatnio staram się robić zdjęcia wykorzystując pomoc histogramu. Czy może mi ktoś wypisać jakie wyposażenie przyda mi się na początek przygody z fotografią ? czy będą mi już na start potrzebne lampy błyskowe czy mógłbym zacząć od dyfuzora na wbudowaną lampę ? co mam dokupić aby zdjęcia wyszły bardziej interesujące ? jakimi zasadami kierować się podczas wykonywania zdjęć ? na co uważać ? czy na początek wystarczy stabilizacja obrazu czy konieczny statyw ? korzystać ze spustu migawki czy pilota?
    Wiem że te pytania dla niektórych są "głupie" ale ja jako zielony amator którego los obdarzył lustrzanką są podstawą do wstępu w fotografię.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi
    Ostatnio edytowane przez Wolves ; 06-09-2012 o 20:23

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzychun Zobacz posta
    szerokikadr.pl
    ciekawy portal dużo do tej pory się z niego dowiedziałem, dziękuję za odpowiedź

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2009
    Miasto
    Koło / Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    Narazie niczego nie dokupuj tylko rób zdjęcia. Na lampę błyskową i inne zabawki przyjdzie jeszcze czas Narazie skup sie na tym aby kadry były poprawnie skomponowane oraz prawidłowo naświetlone. Z czasem sam będziesz wiedział czego Ci brakuje i co Cie ogranicza w robieniu lepszych zdjęć Przeglądaj zdjęcia i czytaj forum można się tu dowiedzieć bardzo dużo przydatnych informacji.

    Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez klekacz Zobacz posta
    Narazie skup sie na tym aby kadry były poprawnie skomponowane oraz prawidłowo naświetlone.
    co rozumiesz poprzez stwierdzenie "poprawnie skomponowane"? możesz doprecyzować ? spotkałem się z różnymi stwierdzeniami na temat poprawności kadru, jeden mówił żeby wypełnić cały kadr fotografowanym "czymś" inny stwierdził że trzeba ustawić kadr 70\30, 70% coś głównego i 30 % tła, nie wiem już kogo słuchać

  6. #6

    Domyślnie

    a ja dla przeciwwagi napiszę tak:
    skup się na sprawach technicznych - żeby zdjęcie było naświetlone tak, jak tego chciałeś. Żeby ostrość była tam, gdzie miała być. Żeby kolory były takie, jakie chciałeś, żeby były. I rób takie kadry, jakie TOBIE się podobają. Bo Twoje zdjęcia mają się podobać przede wszystkim Tobie. A jeżeli spodobają się jeszcze komuś, to super. Bo co z tego, że będziesz robił poprawne zdjęcia, zgodnie ze wszystkimi kanonami, jeżeli nie będziesz miał do nich serca?. I broń Boże wstawiać swoje zdjęcia pod ocenę na forum. Jak nie należysz do jakiegoś TWA, to i tak, co byś nie umieścił, będzie totalnie zjechane.
    Ja lubię, jak zdjęcie ma mały kontrast. I co? Mam rżnąć kontrast na maksa, bo tak mówią mądre poradniki?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    a ja dla przeciwwagi napiszę tak:
    skup się na sprawach technicznych - żeby zdjęcie było naświetlone tak, jak tego chciałeś. Żeby ostrość była tam, gdzie miała być. Żeby kolory były takie, jakie chciałeś, żeby były. I rób takie kadry, jakie TOBIE się podobają. Bo Twoje zdjęcia mają się podobać przede wszystkim Tobie. A jeżeli spodobają się jeszcze komuś, to super. Bo co z tego, że będziesz robił poprawne zdjęcia, zgodnie ze wszystkimi kanonami, jeżeli nie będziesz miał do nich serca?. I broń Boże wstawiać swoje zdjęcia pod ocenę na forum. Jak nie należysz do jakiegoś TWA, to i tak, co byś nie umieścił, będzie totalnie zjechane.
    Ja lubię, jak zdjęcie ma mały kontrast. I co? Mam rżnąć kontrast na maksa, bo tak mówią mądre poradniki?
    yhym ja lubię robić zdjęcia kolorowe z niskim ISO i kontrastem wachającym się -1/4 do +1/4, a biało-czarne z wysokim iso (800+) i niskim kontrastem, ale czy dobrze robię to nie wiem

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wolves Zobacz posta
    yhym ja lubię robić zdjęcia kolorowe z niskim ISO i kontrastem wachającym się -1/4 do +1/4, a biało-czarne z wysokim iso (800+) i niskim kontrastem, ale czy dobrze robię to nie wiem
    ale przecież ISO to dobierasz w zależności od warunków. Ile światła, jaki czas i przesłona?
    A kontrast, to jaki Ci się podoba.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    ale przecież ISO to dobierasz w zależności od warunków. Ile światła, jaki czas i przesłona?
    A kontrast, to jaki Ci się podoba.
    ISO ustawiam wysokie na biało-czarnym bo skoro taki efekt to zdjęcie chce uzyskać z szumem, wtedy fajnie oddaje taki stary klimat, korzystam z niskich wartości ekspozycji i przesłony

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wolves Zobacz posta
    ISO ustawiam wysokie na biało-czarnym bo skoro taki efekt to zdjęcie chce uzyskać z szumem, wtedy fajnie oddaje taki stary klimat, korzystam z niskich wartości ekspozycji i przesłony
    a widzisz. I to jest Twoje własne podejście do fotografii.
    Tylko nie daj sobie wmówić, że to jest źle.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •