Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2005
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    232

    Domyślnie Pomiar światła w D80

    Witam ciekawi mnie jedna rzecz a moze to jakis problem nie wiem dlatego tutaj jestem a mianowicie chodzi o pomiar światła w D80 właśnie wróciłem z placu widokowego kopalni wegla brunatnego pieknie oswietlony wkop mnostwo zarowek zaroweczek oswietlajace koparki i inne maszyny ogolnie fajne miejsce do focenia zwłaszcza wieczorem na dlugich czasach naswietlania a wiec korzystam glownie z preselekcji przysłony A no i rowniez teraz z niej korzystalem i co sie okazuje przy obiektywie 80-200 2.8 pokazuje mi LO czyli zdjecie niedoswietlone mimo wystarczajacej ilosci swiatla natomiast przy manualnym ustawieniu czyli M nie ma problemu zdjecie moge zrobic juz przy 15 sekundach na przeslonie 8 czym to jest spoowodowane ze na przy tych samych parametrach pokazuje LO a przy M jest ok czyli mozliwosc korekcji czasu zalozylem rowniez obiektyw 12-24 SIGMY sytuacja jest taka sama
    Ostatnio edytowane przez bialy260 ; 15-03-2007 o 00:05

  2. #2

    Domyślnie

    Aparat sygnalizuje po prostu, że ma za mało światła, aby pomiar światła mógł działać precyzyjnie i sugeruje przejście na M.
    D300s ; F100 ; T 17-50/2.8 ; N 28-70/3.5-4.5 ; N AF 50/1.8D ; N AF 85/1.8D ; N AF-S 70-300/4.5-5.6 VR ; SB-800
    www.piotrnosek.pl <-- zapraszam!

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2005
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    232

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fenek Zobacz posta
    Aparat sygnalizuje po prostu, że ma za mało światła, aby pomiar światła mógł działać precyzyjnie i sugeruje przejście na M.
    Ja to rozumiem ze dostaje za malo swiatla tylko dziwi mnie fakt ze w D70s nie mialem tego problemu i focilem w tym samym miejscu i na preselekcji przyslony otrzymywal wystarczajaco tyle swiatla zeby moc cokolwiek jeszcze korygowac

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bialy260 Zobacz posta
    Ja to rozumiem ze dostaje za malo swiatla tylko dziwi mnie fakt ze w D70s nie mialem tego problemu i focilem w tym samym miejscu i na preselekcji przyslony otrzymywal wystarczajaco tyle swiatla zeby moc cokolwiek jeszcze korygowac
    Parę lamp mogło być niesprawnych, a niebo ciemniejsze i światłomierz się już nie wyrabiał. Zakładam że użyteczny zakres światłomierza jest ten sam dla obu modeli. Dla D70 jest to o ile pamięć mnie nie myli od -1EV do 20EV dla iso 100 i F1,4.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2005
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    232

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymony Zobacz posta
    Parę lamp mogło być niesprawnych, a niebo ciemniejsze i światłomierz się już nie wyrabiał. Zakładam że użyteczny zakres światłomierza jest ten sam dla obu modeli. Dla D70 jest to o ile pamięć mnie nie myli od -1EV do 20EV dla iso 100 i F1,4.
    A dlaczego jest taki duzy zapas na M gdzie przy przeslonie 8 czas naswietlania wynosi ok 10 do 15 sek bo trak akurat mialem a przy A od razu LO i koniec. Nie powinno byc tak ze na preselekcji przeslony i na manualu powinien byc ten sam pomiar swiatła?

  6. #6

    Domyślnie

    uzywales w d80 iso 200 czy iso 100?
    podpis nieczytelny

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2005
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    232

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Valwit Zobacz posta
    uzywales w d80 iso 200 czy iso 100?
    ISO 100

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bialy260 Zobacz posta
    ISO 100
    No to sobie odpowiedziałeś, bo w D70 nie ma ISO 100 - zaczyna się od 200.
    Krzysztof Paszkiewicz

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,

    D80 ma chyba pomiar hardware'owo podobny albo taki sam jak d50 nie d70s.
    Też pamiętam takie sytuacje, ale pamiętam również, że mimo iż moja ex d50 wyświetlała Lo to po strzeleniu fotki okazywało się że dobrze naświetla. czyli poprawnie wylicza czas otwarcia migawki.
    Wydaje mi się, że sztucznie założono, że dla trybu A przy obliczanym czasie dłuższym niż ileśtam będzie wyświetlane Lo. Na moim świerzutkim d80 jeszcze nie sprawdzałem, a nie mam go przy sobie.

    Zrób może taki eksperyment: znajdź ciemne miejsce gdzie nie wskazuje Lo, zrób AE i przymykaj dziurę. Zobacz czy zwiększający się odpowiednio czas będzie w którymś momencie przeskakiwał na Lo. Sam jestem ciekaw.

    Swoją drogą to do długich ekspozycji, i tak lepszy jest chyba M , więc ten dziwaczny zabieg mógł mieć charakter pedagogiczny

    pyzdra
    DeSiedemset + FE + AF_50/1.4D + AF_35/2D + 105/2.5 AIS + AF_18-35/3.5-4.5D + Tamron 28-75/2.8 + SB600

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2005
    Miasto
    Piotrków Trybunalski
    Posty
    232

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Trevor Zobacz posta
    Witam,

    D80 ma chyba pomiar hardware'owo podobny albo taki sam jak d50 nie d70s.
    Też pamiętam takie sytuacje, ale pamiętam również, że mimo iż moja ex d50 wyświetlała Lo to po strzeleniu fotki okazywało się że dobrze naświetla. czyli poprawnie wylicza czas otwarcia migawki.
    Wydaje mi się, że sztucznie założono, że dla trybu A przy obliczanym czasie dłuższym niż ileśtam będzie wyświetlane Lo. Na moim świerzutkim d80 jeszcze nie sprawdzałem, a nie mam go przy sobie.

    Zrób może taki eksperyment: znajdź ciemne miejsce gdzie nie wskazuje Lo, zrób AE i przymykaj dziurę. Zobacz czy zwiększający się odpowiednio czas będzie w którymś momencie przeskakiwał na Lo. Sam jestem ciekaw.

    Swoją drogą to do długich ekspozycji, i tak lepszy jest chyba M , więc ten dziwaczny zabieg mógł mieć charakter pedagogiczny

    pyzdra
    Zrobiłem tak jak mówiłeś i wyswietla sie LO ale i tak moim zdaniem cos jest nie tak celowalem 80 we wneke w biurku na A i S wyskakuje LO czyli ciemno natomiast na M przy tych samych parametrach mogłem zrobic zdjecie z w czasie 15 sek przy przesłonie 4.5 no raczej duza roznica natomiast przy celowaniu w okno na wszystkich programach M,A,S pomiar swiatla byl taki sam w moim przypadku 1/40 przy przesl 4,5 moim zdaniem dziwna sprawa ze w ciemnym miejscu wychodza taklie roznice a w miare jasnym jest tak samo jestem amatorem moge sie mylic moze tak ma byc bynajmniej w D70s nie mialem takich niespodzianek Własnie przetestowalem jszcze temat jaka jasnosc zdjecia bedzie mimo wyswietlania LO przy A i zrobilem przy M idealnie ustawiajac drabinke na 0 okazuje sie ze przy A z lo zdjecie niestety jest niedoswietlone ws stosunku Do M
    Czy ktos moze sprawdzic czy ma podobna sytuacje do mojej?
    z gory dzieki
    Ostatnio edytowane przez bialy260 ; 15-03-2007 o 19:13

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •