Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie jaki Nikon F do nauki, dla 15 latki;))

    Witam, Brata córka postanowiła, jak jej wujek robić zdjęcia, do tej pory miała automacik, ale z racji tego, że sprzęt analogowy potaniał chce tradycyjną lustrzaneczkę. Jaki model Nikona F polecacie do nauki, powiedziałem jej, że na puszkę musi uzbierać ja kupię obiektyw myślałem o F-70 lub 90X czasem myślę też o 801s sam od tego zaczynałem. Czy to dobry wybór, co do szkieł to chcę jej kupić Sigma 28-200/F-3.5-5.6 Macro, to fajny zoom o fajnej ogniskowej od szerokiego do tele. Co myślicie o takim zestawiku?? A może ktoś z was ma jakiś aparat w dobrej cenie do sprzedania, F-50, 65 itd. odpada w przedbiegach. Interesują Mnie sprawdzone niezawodne modele. Nauką fotografii zajmę się osobiście, więc chciałbym aby puszka była choć trochę rozbudowana.

    Pozdrawiam i dzięki Jaca

  2. #2

    Domyślnie

    poleciłbym F80 - poręczny, niedrogi, świetnie wyposażony ale bez zbędnych bajerów ; dobre przejście do wyższych modeli analogowych czy cyfrowych, bo ma wszystkie zaawansowane funkcje; jedyny minus to brak sensownej współpracy ze szkłami manualnymi
    "Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi" - Murphy

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Musashi_Miyamoto Zobacz posta
    Witam, Brata córka postanowiła, jak jej wujek robić zdjęcia, do tej pory miała automacik, ale z racji tego, że sprzęt analogowy potaniał chce tradycyjną lustrzaneczkę. Jaki model Nikona F polecacie do nauki, powiedziałem jej, że na puszkę musi uzbierać ja kupię obiektyw myślałem o F-70 lub 90X czasem myślę też o 801s sam od tego zaczynałem. Czy to dobry wybór, co do szkieł to chcę jej kupić Sigma 28-200/F-3.5-5.6 Macro, to fajny zoom o fajnej ogniskowej od szerokiego do tele. Co myślicie o takim zestawiku?? A może ktoś z was ma jakiś aparat w dobrej cenie do sprzedania, F-50, 65 itd. odpada w przedbiegach. Interesują Mnie sprawdzone niezawodne modele. Nauką fotografii zajmę się osobiście, więc chciałbym aby puszka była choć trochę rozbudowana.

    Pozdrawiam i dzięki Jaca
    A który Cię zawiódł? Zastanów się czy chcesz dzieciaka męczyć manualami(nie wiem jak tam ze wzrokiem) czy to będzie priorytet, biorąc pod uwagę że to dziewczyna, warto brać pod uwagę to że ma pewnie trochę słabsze rączki i może cięższego pancerniaka to tak nie koniecznie, no ale warto zwrócić na to uwagę.(masło maślane )
    ja bym tak czy siak knuł coś z wbudowaną lampą, a kto wie może zechce coś z lampą pyknąć i powie że wujek jakieś g.... wcisnął
    "PRASŁOWIAŃSKA GRUSZA, KRYJE W SWYCH KONARACH PLEBEJSKIEGO UCIEKINIERA"

  4. #4

    Domyślnie

    jaki Mnie zawiódł, F-50 w końcu to nie Ferrari hahaha) kumpela miała F-60 też zawsze coś bylo, choć ja uważam, że NIkon nie zawodzi, bo od nieszczęsnej 50, żaden Nigdy Mnie nie zawiódł i dla tego jestem Wierny Nikonowi AVE NIKON. Dla tego zaznaczyłem, że odpadają, F-80 jest ok ale nie znam zupełnie tego modelu, stąd też pomysł F-70, no z tym 90X rzeczywiście przesadziłem, zapomniałem o tej lampce) Manuale nie wchodzą w grę, choć myślę, że to Najlepsza Szkoła w sumie wybór pozostał między F-70 a F-80, tylko teraz który, F-80???? hmmmmm

    Pozdrawiam Jaca

  5. #5

    Domyślnie

    mam do sprzedania n70 (amerykanska wersja f70) w bardzo dobrym stanie za 300pln
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  6. #6

    Domyślnie

    Między F70 a F80 nie jest wcale tak łatwo wybrać.

    Za F70:
    - wizjer lepszy niż F80
    - mierzy światło z manualami ale to raczej sporadycznie się przyda
    - mocny i nie za ciężki korpus
    - nieźle radzi sobie z wbudowaną lampą
    - szybszy niż F80 (fps i ze śrubokrętem chyba AF) przy tym niewiele głośniejszy
    - pojedynczy punkt ale bardzo sprawny AF

    Za F80:
    - niewielki, lekki i całkiem solidny (wbrew pozorom) korpus
    - podgląd GO
    - cichy
    - dużo lepsze sterowanie - prostsze, łatwiej dostępne, bardziej "ludzkie"
    - podświetlany wyświetlacz
    - wielokrotna ekspozycja
    - nowsza elektronika - AFS i takie tam
    - bardzo ładna ergonomia dla kogoś z mniejszymi rękoma - F70 to była całkiem cegiełka
    - łatwo dokupić MB-16 (batery pack)
    - 5 punktów bardzo sprawnego AF

    Jak nie zakładasz konieczności ręcznego ostrzenia to polecałbym jednak F80 - tak na początek - wydaje mi się "bardziej przystepny". A odnośnie szkła to nie wiem jak to ekonomicznie wychodzi, ale nie lepiej jakiś zestawik 28-cośtam/70-300 ? To chyba da lepsze parametry niż 28-200 (mam takie wrażenie).

  7. #7

    Domyślnie

    A ja zaproponuję manuala a co. Model FG. Małe to zgrabne i nie zamąci uczennicy czterech liter jakimiś programami tematycznymi, pomiarami matrycowymi i innymi wodotryskami, tylko utrudniającymi zgłębienie meritum. A w razie paniki jest tryb P i A. TTL fasha tyż ma.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  8. #8

    Domyślnie

    Cokolwiek kupisz, to daj spokój z zoomem 28-200. Jeśli koniecznie zoom, to coś lepszej jakości, np. 28-70/3.5-4.5.

  9. #9

    Domyślnie

    Czy ta 15-latka jest duza czy mała? Bo F90 to jednak kawał cegły....

    Jeśli dziewczyna jest rozsądna, to porozmawiaj z nią, czy woli manualny, czy automatyczny aparat.
    Jeśli jej coś nie będzie wychodzić w manualu, a klisze i wywoływanie drogie są, to się może zrazić niepotrzebnie.

    W tych tańszych F-ach są drogie litowe bateryjki (nie pamiętam???) To też trzeba brać pod uwagę, chyba że kasa nie stanowi problemu.

    Obiektyw zdecydowanie na początek standardowy zoom.

    Paweł
    Fiat Lux

  10. #10

    Exclamation F90 lub F80!

    Moim zdaniem najlepiej wybierać pomiędzy F80, a F90. Wady i zalety jednego i drugiego z grubsza już wyżej opisano. Ja bym wybrał F90 (lub F90x), chociaż faktycznie jest cięższy, to jednak mi lepeij leży w dłoni, ma jaśniejszą i większą matówkę i fajnie współpracuje z manualami. Minusem jest brak wbudowanej lampy, która w przypadku F80 całkiem nieźle sobie radzi. Generalnie, którego z nich nie wybierzesz, to dziewczyna będzie zadowolono, bo oba to bardzo dobre aparaty. Dużo ważniejsze jest dobre szkło i tu za poprzednikami odradzam tego zooma 28-200, bo ciemny i kiepski optycznie. Może podaj kwotę jaką możesz przeznaczyć na szkło to łatwiej będzie Ci coś doradzić.
    Dodam jeszcze, że jeżeli panna ma się uczyć fotografii, to z F90 będzie mogła w ramach eksperymentów używać np. tanich obiektywów na M42 czy od P-sixa, mając do pomocy wbudowany w aparacie światłomierz i eletronioczny dalmierz, czego nie da jej F80. A wracając jeszcze do ciężaru F90, to nie jest z tym aż tak źle, od kiedy zacząłem używać F5, to ta F90 wydała mi się lekka jak piórko.
    Aha, jeszcze sprawa baterii, F90 chodzi na zwykłe paluszki, co jest niewątpliwą zaletą. F80 wymaga innych baterii, które nie wszędzie się dostanie i które trochę więcej kosztują!
    Jacek, pozdrawiam!
    D700+To16-28/2.8+T28-75/2.8+N80-200/2.8DED+N50/1.8+SB800


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •