Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 58
  1. #1
    to
    Gość

    Domyślnie Jakie szkła na M42 polecacie?

    Hej, hej, właśnie jestem pod wrażeniem Heliosa 44-2 58mm/f2. Chciałbym dokompletować jakieś tanie szkła wkręcane na gwint m42 dające fajny obrazek (świrujący bokeh również mile widziany)

    Z tego co widzę, to niektóre mają tylko pierścień do regulacji przysłony, a niektóre jeszcze taki "bolec", ktory trzeba popchnąć, żeby się przysłona zamknęła i moja przejściówka m42->canon EF chyba tego nie 'obsluguje'. Ale to można pewnie jakoś obejść zaklejając na stałe ten popychacz, czy cuś.

    Poradzicie coś? Czytam na flickrze i jest tego masa. Polecają na przykład Jupitera 200/4, Takumara 135/3.5... Może coś od siebie dodacie? Sample może jakieś?

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Edyta chciała przeprosić, bo wysłałem posta dopiero po zauważeniu przez kolegę, że taki wątek już jest.
    Ostatnio edytowane przez noritsu-koki ; 22-07-2012 o 17:08

  4. #4
    to
    Gość

    Domyślnie

    No dzięki, tylko jest jedno małe ale... z tego co widzę na początku wątku, to dotyczy cyfrówek, a mnie sample na filmie interesują Poczytam, zobaczę, może coś się trafi

  5. #5

    Domyślnie

    1.
    2.

    f100 + 2/35mm mir

    mam jeszcze w uzytkowaniu 3,5/135 mm jupitera, jak wywołam film to wrzucę

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _tomek_ Zobacz posta
    No dzięki, tylko jest jedno małe ale... z tego co widzę na początku wątku, to dotyczy cyfrówek, a mnie sample na filmie interesują Poczytam, zobaczę, może coś się trafi
    Chyba, że tak... to masz tu sampelek z Pentacona 50mm 1.8, bardzo niedocenianie, świetne i tanie szkło:


    Film to Fuji Superia 200.

    Ja się osobiście rozczarowałem Jupiterem 9 MC, miał fatalne powłoki, dawał bardzo niski kontrast i generalnie radził sobie fatalnie, chociaż miał piękny okrągły bokeh. Nie wiem, może to akurat przypadłość mojego egzemplarza (sprzedałem już dawno), ale patrząc po samplach na sieci i niektórych opiniach użytkowników tego szkła, to niekoniecznie.

  7. #7
    to
    Gość

    Domyślnie

    O dzięki Właśnie coś ze świrującym bokehem szukam

    Ale oprócz portretowych to też coś szerszego bym potrzebował. Zenitara 16 ciężko znaleźć. Flektogon 20 jak się pojawia to nieco kosztuje. Ten MIR wyżej ładnie wygląda A co z Vivitarami 28? Albo Takumar 35 lub 28? Fajne to jest? No co z tymi pierścieniami przysłon? Jak to jest z tym "bolcem"? Bo rozumiem, że adaptery do nikonów (bez soczewki) nie różnią się konstrukcyjnie od tych do canonów... Coś ludziska o ostrzeniu na nieskończoność piszą... jezu... nie zauwazyłem tych problemów z EOSem A2. Na coś szczegolnego zwracać uwagę kupując M42?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _tomek_ Zobacz posta
    Bo rozumiem, że adaptery do nikonów (bez soczewki) nie różnią się konstrukcyjnie od tych do canonów... Coś ludziska o ostrzeniu na nieskończoność piszą... jezu... nie zauwazyłem tych problemów z EOSem A2. Na coś szczegolnego zwracać uwagę kupując M42?
    Nikon to niestety jeden z najgorszych systemów pod M42 przez przejściówkę.

    Problem braku ostrzenia na nieskończoność był dla mnie uciążliwy wielce, nawet przy portrecie czasem chce się wziąć szerszy kadr i klops, jesteśmy uwiązani jak na smyczy. Zaś przejściówka z soczewką masakruje jakość nieziemsko, trzeba przymykać do wysokiej przysłony, żeby w ogóle nie było mydła - przy zbliżeniach często jest to niepożądane i daje kolejne ograniczenie. Zresztą nawet po przymknięciu jakość jest "jako/taka".

    Lepiej sobie kupić porządne body pod M42, było tego multum, niektóre dość zaawansowane i przyjemne w użyciu (np. niektóre puszki Chinona, ale nie tylko).

    Też tym Pentaconem robione:


    Pierwszy film to Rossmann, drugi to Superia 200, superii trochę pomogłem w fotoszopie się zaniebieszczyć i to wszystko :P
    Ostatnio edytowane przez noritsu-koki ; 22-07-2012 o 20:13

  9. #9
    Gaduła Awatar matys
    Dołączył
    09 2010
    Miasto
    szczecin / chesterfield
    Posty
    1 256

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _tomek_ Zobacz posta
    No dzięki, tylko jest jedno małe ale... z tego co widzę na początku wątku, to dotyczy cyfrówek, a mnie sample na filmie interesują Poczytam, zobaczę, może coś się trafi

    Jedno drugiemu nie przeszkadza... co najwyzej crop bedzie mial znaczenie przeciez. Szklo nie zmieni obrazu. Film i matryca to material swiatloczuly...
    .

  10. #10
    to
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez matys Zobacz posta
    Jedno drugiemu nie przeszkadza... co najwyzej crop bedzie mial znaczenie przeciez. Szklo nie zmieni obrazu. Film i matryca to material swiatloczuly...
    No właśnie crop wpływa na obraz. Nie tylko mamy wycinek, ale zmienia się też GO i bokeh nieco Ale ja się nie znam :P

    Właśnie pod EOSa nie widzę problemu z podłączaniem M42. Tylko nadal nie wiem co z tym 'pitolkiem' do przymykania przysłony. Jest w niektorych szkłach i musi być wciśnięty, żeby domknąć do wartości ustawionej na pierścieniu.

    Chcialbym pewnie mieć jakiś 135 i coś koło 200mmm. Standard mam (Helios 44-2 58mm/f2.0). Więc jeszcze coś szerszego. Może pokazany wyżej MIR, a może coś innego Się zobaczy.

    A co do dłuższych. Sonar, Takumar, czy Jupiter? Podobno Jupiter 21M 200mm/4 jest bardzo przyjemny. Tair 300/3.5 też. A ze 135-tek? Sonnary są chyba dwa (f3.5 i f4)? Chyba z tego zestawu najdroższe...

    A propos... ten film rossmann, to podobno Fuji jest jakieś tak czy inaczej Nawet taki fujikowy paseczek na perforacji ma

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •