Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jak dobrze wykonać zdjęcie grupowe ??

    Witam,

    Proszę o poradę jak najlepiej wykonać zdjęcie grupowe kilku osób (ok 8-10). Zdjęcie będzie wykonywane prawdopodobnie na zewnątrz w dzień. Proszę o porady jak ustawić ludzi względem słońca oraz jak użyć najlepiej lampy. Mile widziany był by przykładowy kadr.

    Do dyspozycji mam 1 szt. SB-600, która mogę zdalnie odpalić w CLS. Mam parasolkę, ale wolał bym jej nie rozstawiać w plenerze. Z obiektywów posiadam 10-20, 28, 35, 50, 70-300, jakiego użyć najlepiej ?
    Zenit 12 XP - zepsuł się

  2. #2

    Domyślnie

    ja do zdjęcia grupowego używam 35mm na FF, czas zależnie od F które jest w granicach 4 - 5.6 - poniżej 1/100 staram się nie schodzić podbijając ISO w razie potrzeby. Ludzi staram się ustawić w zacienionym miejscu, jak są na słońcu to lepiej abyś je miał za plecami. - od cała filozofia bez sztucznego artyzmu, normalne zdjęcie grupowe.
    Odnośnie lamp to dla mnie jedna to za mało. Warto mieć dwie jedną z jednej strony a drugą z drugiej.

  3. #3

    Domyślnie

    Aparat D300s. Lampę mam tylko jedną i ewentualnie mogę użyć jeszcze wybudowanej w aparacie.
    Zenit 12 XP - zepsuł się

  4. #4

    Domyślnie

    Jak ustawisz się ze słońcem będziesz miał u wszystkich pozamykane oczy, jak pod słońce to spadnie kontrast i/lub wyjdą bliki, a jak z bocznym słońcem, to cienie pod oczami, nosami, brodami, których nie rozjaśnisz SB-600 bo jest za słaba... Ja bym ustawiał w cieniu (np. kościoła), a jak się nie da, to z boczno-przednim słońcem.

    Obiektyw 28, f8, tryb "A" matrycowy i lampa w "BL" (sb-600 ma taki?) na aparacie. Jak będzie bardzo jasno to jeszcze "FP".
    Obecnie: Fuji
    Dawniej: D800, D700, Fuji S5 Pro, Contax 139Q, Yashica FX-D, D200, D70, F90x, F80, F801s, Zenit TTL

  5. #5

    Domyślnie

    Ja jeszcze dodam, że warto ludzi ustawić w lekkim łuku. Czyli taki jakby księżyc, boki wygięte w Twoją stronę.
    Aczkolwiek 8 osób to malutko, więc w sumie nie ma potrzeby tego robić...

  6. #6

    Domyślnie

    Przy D300s nie musisz aż tak martwić się też głębią. Jednak na wszelki wypadek zrobiłbym jedno z ciut mocniej przymkniętą przysłoną (6.3-7.1) jeżeli użyjesz dłuższej ogniskowej niż 20 mm. Co do światła, to jak powyżej - skośne za plecami lub cień. Dobrze jak tło uda się ciut ciemniejsze dobrać. Drzewka, mury kościoła, schody, budynki - lepiej unikać horyzontu, czy ulic miasta. Może być ciekawiej, jednak może też być niebezpiecznie. A w tym wypadku niebezpieczeństwa lepiej minimalizować. Jeżeli jest wybór rodzaju podłoża, ciemny żwirek, lub jasny chodnik, to może lepiej być wybrać jasny dół, gdyż zawsze trochę doświetli za nas twarze. Zadziała jak blenda. Kiedy jest więcej czasu to można się pokusić o bracketing - czasem trudno dobrać ekspozycję idealnie na czarne garnitury, białe suknie i jeszcze do tego niebo czy odbijające światło powierzchnie. Warto wykonać kilka zdjęć. Zawsze ktoś zamknie oczy, krzywo się uśmiechnie itd. Często po pierwszym strzale lustra ludzie się rozluźniają, co pozwala uchwycić ciut inne reakcje.

  7. #7

    Domyślnie

    Dobrze koledzy prawią, do cienia koniecznie. Nie będą zamykali oczu, nie będziesz miał problemów z prześwietleniami itp. W rogala większej ilości osób nie ustawiaj, bo ostrość ucieknie na krańcach

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez AndrzejMirek Zobacz posta
    W rogala większej ilości osób nie ustawiaj, bo ostrość ucieknie na krańcach
    a czy przypadkiem GO nie rozkłada się po fragmencie łuku okręgu, którego środkiem jest aparat?

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za rady. Czy macie przykładowe zdjęcie, gdzie ludzie byli ustawieni w półkole?
    Zenit 12 XP - zepsuł się

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rotor Zobacz posta
    a czy przypadkiem GO nie rozkłada się po fragmencie łuku okręgu, którego środkiem jest aparat?
    Nie, bo obiektyw jest tak skonstruowany, żeby rzutować fragment sfery na płaskie. Czy tablice do testowania rozdzielczości są płaskie czy sferyczne?
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •