Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Toruń
    Posty
    90

    Domyślnie D80 - praktyczne ustawienia a czułość

    Zatytułowałem tak ten wątek w nadziei, że moderator, który przemieścił do działu "foto-technika" zainicjowany tu przez kogoś wątek o tytule "A3", tym razem nie zasugeruje się wyłącznie tytułem, a poczuje w sobie umiejętności typowo redaktorskie - a więc zagłębi się w treść.
    Niejaki "Paranoid" w tym przeniesionym (niejako do piwnicy) wątku zapytał mniej więcej o kwestię granicznie maksymalnej czułości, której nie da się wizualnie odczuć oglądając wydruki formatu A3 fotek z D80 (moderatorze, nie zauważaj słów: "wydruki" i "A3", wówczas ten wątek potraktujesz jak inne dot. kwestii czułości poszczególnych puszek i go nie przeniesiesz).
    Pytanie jest wg mnie bardzo dobre, bo choć za sprawą powszechności komputerów dzieje się tak, że fotek mamy coraz więcej na dyskach a albumy stają się reliktem przeszłości, to nie powinniśmy bagatelizować "odmieńców", którzy mimo wszystko preferują klasyczne odbitki fotograficzne bądź nowocześniejsze ich zamienniki, czyli wydruki z drukarek atramentowych, termosublimacyjnych lub cyfrowych.
    Chciałbym uszczegółowić pytanie kolegi "Paranoida" i zapytać posiadaczy D40, D50, D70 i D80, jakie są ich doświadczenia w tej materii? Przy jakiej max. czułości w jakich max formatach wasze odbitki nie budzą pod tym wzaględem zastrzeżeń?
    Moderatorze-redaktorze, wczytaj się dobrze w treść pytania zanim podejmiesz decyzję.
    Pozdrawiam.
    D80 + 18-200 VR + SB-800

  2. #2

    Domyślnie

    wywoływałem fotki 10x15 przy iso 1000 (pogodny słoneczny dzień mazury) i pięknie wyszło baż żadnego szumu itp

  3. #3

    Domyślnie d80

    ok ale wątek dotyczy formatu A3 i nie na papierze foto tylko na papierze do druku w formie książki spróbój taki format uzyskać.Może ktoś ma doświadczenie z takim formatem i w takim układzie

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Toruń
    Posty
    90

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paranoid Zobacz posta
    ok ale wątek dotyczy formatu A3 i nie na papierze foto tylko na papierze do druku w formie książki spróbój taki format uzyskać.Może ktoś ma doświadczenie z takim formatem i w takim układzie
    No więc ja robię takie wydruki do fotoksiążek. Taka książka jest formatu A4, ale sporo w niej rozkładówek i na nich trafiają się fotki powiększone do formatu większego od A4. Zdarza się, że do zrobienia niektórych konieczne jest podniesienie czułości - np. w ciemnawym kościele, jeśli nie dopala się lampą. Właśnie patrzę na jedno takie w fotoksiążce, które zostało zrobione przy iso800. Nieżle wygląda i nie odstaje jakością (w kwestii szumów) od innych, zrobionych przy niższych nastawach czułości. No ale w tym photobooku jest też fotka na całej rozkladówce, a więc A3, zrobiona na dworze, przy niskiej czułości i jeśli idzie o soczystość i dynamikę tonalną jest jednak lepsza od tych zrobionych przy ISO800. Moim zdaniem taką czułość dla wydruków A4 i większych można stosować (chodzi o D80) ale w ostateczności. Lepiej ograniczać się do iso400 jako maxa.
    Pozdrawiam
    D80 + 18-200 VR + SB-800

  5. #5

    Domyślnie d80

    dzięki krzyto za info robię na D80 a raczej będę tak że wszelkie info wskazane . Mam pytanie do ciebie a co z salą powiedzmy doświetloną jakie ISO ustawiasz oczywiście do formatu A3 bo rozumiem że na zewnątrz ISO 400
    wystarczy

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Toruń
    Posty
    90

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paranoid Zobacz posta
    dzięki krzyto za info robię na D80 a raczej będę tak że wszelkie info wskazane . Mam pytanie do ciebie a co z salą powiedzmy doświetloną jakie ISO ustawiasz oczywiście do formatu A3 bo rozumiem że na zewnątrz ISO 400
    wystarczy
    Paranoid, żebyśmy się dobrze rozumieli, to musimy mieć pewność, że obaj wiemy co to jest format A3 - to format o wym. 42x29,7 cm. Robiąc zdjęcia nie wiem, które doczekają się tak dużych powiększeń, a które znajdą się w fotoksiążce w znacznie mniejszych rozmiarach. Jedno jest pewne - fotek dużych w photobooku będzie najwyżej kilka.
    Jeśli Ty masz nadzieję na zlecenia robienia odbitek A3, to focąc musisz się dobrze starać - nie tylko w kwestii odpowiedniego doboru czułości. Już inni wyjaśniali Ci, że najlepiej, jeśli daje się ustawiać czułości możliwie najniższe. Nikt ci nie odpowie na pytanie "a co z salą powiedzmy doświetloną", bo nie wiadomo, jaka jest miara tego "powiedzmy". Jeśli na sali jest tylko trochę ciemniej niż na dworze, a na dworze mialeś nastawę ISO100, to na sali ustaw ISO200 lub 400.
    D80 + 18-200 VR + SB-800

  7. #7

    Domyślnie d80

    co do formatu to wszystko się zgadza ja przyjąłem ,że zrobię załóżmy 70 fotek w albumie więc te które będą dobre to
    wrzucę do książki pozostałe jako album powiedzmy 15X21 łącznie będzie tyle ile zamawiali. Jedyny problem to format zapisu bo jeśli RAW to pożera dużo miejsca a ty w jakim formacie robisz

  8. #8

    Domyślnie Powiekszenia cyfrowe

    Witam wszystkich, zawodowo zajmuje sie drukiem cyfrowym spotykam wiele różnych plików z których wykonujemy wydruki (laserowe do formatu 30 x 120 cm i ploty atramentowe 100 x 200 cm), pliki z NIKONA D70 (zapis RAW) pozwalają się drukować laserowo spokojnie na formacie 30 x 45 cm przy ISO do 400, z NIKONA D80 przy ISO 800 widoczny szum jest zależny od rozpiętości tonalne zdjęcia.
    A i tak ogromne znaczenie ma to na jakim urządzeniu jest wykonany wydruk i jakie materiały zostaną użyte (papier - mat, gloss, super gloss) typ tonerów i drukarki.... ale to już może być bardzo długi poradnik druku cyfrowego.

    Dysponuje reprodukcjami wydrukowanych fotoalbumów ....
    Ostatnio edytowane przez yetik ; 12-03-2007 o 20:55

  9. #9

    Domyślnie d80

    dzięki yetik za fachowe info. Mam pytanie do ciebie
    1) jaki format wyjściowy RAW czy JPG FINE jestem za RAW ale strasznie dużo miejsca zajmuje i czy po obróbcenie ma widocznych strat w jakości
    2)na jakim papierze najlepiej wychodzą mam zrobiony album książkę w macie czy połysk nie jest lepszy (efektowniejszy)
    3) czy to znaczy że zajmujesz się wykonywaniem z dostarczonego materiału (fotki) albumów czy również książęk w formacie A3 jeśli tak to chętnie nawiążę kontakt najchętniej na SKYPA podaj login to pogadamy masz stronę www to podaj,pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paranoid Zobacz posta
    dzięki yetik za fachowe info. Mam pytanie do ciebie
    1) jaki format wyjściowy RAW czy JPG FINE jestem za RAW ale strasznie dużo miejsca zajmuje i czy po obróbcenie ma widocznych strat w jakości
    2)na jakim papierze najlepiej wychodzą mam zrobiony album książkę w macie czy połysk nie jest lepszy (efektowniejszy)
    3) czy to znaczy że zajmujesz się wykonywaniem z dostarczonego materiału (fotki) albumów czy również książęk w formacie A3 jeśli tak to chętnie nawiążę kontakt najchętniej na SKYPA podaj login to pogadamy masz stronę www to podaj,pozdrawiam
    witaj,
    jeśli chodzi o format to JPG sprawdza sie przy zdjęciach do formatu max A4 i przy planach ogólnych, przy większych powiększeniach oraz bardzo szczegółowych kadrach koniecznie RAW (NEF), obroty obrazu to kwestia oprogramowania na którym pracujesz i pewnych zasad obróbki plików bitmapowych.
    Odpowiedni papier pozwala uwypuklić pewne właściwości zdjęcia lub zatuszować niektóre niedoskonałości, oczywiście tylko w pewnym zakresie. Odpowiedni dobór papieru może znacznie podnieść "prestiż" wykonanych wydruków (np: papiery ozdobne - płótno, itp). Wydruki można foliować tak jak prace drukowane offsetowo - powstaje inna jakość i zmienia sie odbiór wizualny oraz nasycenie kolorów, temat rzeka.........
    Co do trzeciego pytania to tak - zajmuje się profesjonalnym drukiem cyfrowym, wystaw fotograficznych, albumów itp.....
    namiary;e-mail: mpiechota@drukarniacyfrowa.com.pl ;skype: drukarnia_cyfrowa_kserkop
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez yetik ; 12-03-2007 o 23:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •