Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie wakacyjne zdjęcia- filtry itp

    Witam,

    Lustrzankę posiadam od około roku, cały czas regularnie czytam forum, inne portale, poradniki oraz książki- generalnie mam wrażenie, ze się rozwijam.

    W tym roku wybieram się na Wyspy Kanaryjskie i oczywiście chciałbym wrócić z jak najlepszym materiałem stąd zastanawiam się nad zakupem filtra polaryzacyjnego do obiektywu N50 1.8 oraz 18-105 oraz innych Waszym zdaniem przydatnych akcesoriów w takich warunkach (mam jeszcze statyw, blendę)

    Z teorii jaką przeczytałem znam zasady działania i wpływ jaki ma na zdjęcia ale nigdzie nie mogę znaleźć praktycznych rad jak go używać. Stąd moje pytanie:

    1) czy mogę mieć przykręcony filtr i tak go ustawić aby nie wpływał w żaden sposób na zdjęcie (np.: wieczorem, w nocy) czy za każdym razem będę musiał go odkręcać?
    2) czy podczas portretów w pełnym słońcu też używać polara?
    3) Jakie jeszcze akcesoria polecacie do wakacyjnej wyprawy? (zastanawiam się nad filtrem połówkowym do samych krajobrazów, może szary do ciekawego rozmycia wody)

    Pozdrawiam
    D750 | N50 f/1.8 | N85 f/1.8 | N18-35 | N70-200 f/2.8

  2. #2

    Domyślnie

    Kup szary filtr do 50/1.8 jeśli chcesz korzystać z f 1.8-2.8. Do 18-105 wystarczy Ci polar ewentualnie szara połówka na krajobrazy.

  3. #3

    Domyślnie

    najlepiej nic nie brać skoro nie przetrenowałeś działania na poważnie to polar do 18-105 i daje radę ewentualnie szara połówka , najlepiej kup na szybko mocowanie cokina +hitecha szarą połówkę 0,6-0,9 i masz zestaw polar zakłada się tylko wtedy kiedy jest potrzebny a tak demontaż
    Sabinki dwie, Nikony dwa ,nikkory dwa ,tamrony dwa i ryba

    WWW-makro widoki itd [/COLOR]

  4. #4

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedzi ale nadal nie wiem czy przy portrecie też mam/mogę używać polara?
    D750 | N50 f/1.8 | N85 f/1.8 | N18-35 | N70-200 f/2.8

  5. #5
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Polar ma inne zastosowanie, niweluje odbicia światła od powierzchni niemetalicznych ( mam wrażenie, że od metalicznych też w pewnym stopniu). Czyli możesz nim zlikwidować odbicie od powierzchni wody, szyby, daje też wyrażna zmianę w krajobrazie wyciągając chmury i zieleń (cały czas mówimy o likwidacji odbić, w tym wypadku na przykład od liści, gdzie światło odbija się pod różnym kątem).
    Polar przyciemnia też światło wpadające przez obiektyw o 1-2 działki ( przepuszcza tylko część światła spolaryzowanego w jednym kierunku).
    Generalnie stosuje się go do obiektywów nieszerokokątnych, przy szerokim kącie kąt widzenia obiektywu jest większy od kata polaryzacji i pojawiają się artefakty ( np: część nieba jest mocno przyciemniona, a część bardzo jasna ), choć to zależy jak użyjemy filtra.
    Jeśli masz na myśli zdjęcia na pełnej dziurze w słoneczny dzień, to bardziej odpowiednie będą filtry szare, lub jak napisali koledzy połówkowe szare; tutaj szczególnie wygodne są filtry systemu Cokin.
    W "optyce" masz przyklejony duży, chyba 2-częściowy watek o filtrach.
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez holek331 Zobacz posta
    dziękuję za odpowiedzi ale nadal nie wiem czy przy portrecie też mam/mogę używać polara?
    Moc, mozesz tylko pasuje sie zastanowic w jakim celu? Duzo zalezy od warunkow w jakich masz zamiar robic zdjecia, jezeli w poludnie przy mocym sloncu to modela/modelk gdzies pod drzewko i zawsze sie za cos zlapac. Rob zdjecia w Nefach wiecej bedzie sie z tego dalo wyciagnac w razie w

  7. #7

    Domyślnie

    ok w takim razie zaopatrzę się jeszcze w szary filtr do 50 f/1.8 ponieważ na pewno będę chciał robić foty z małą głębią.
    Według teorii polar wyciąga też niebo, poprawia nasycenie stąd wzieło się moje pytanie czy idąc na spacer mogę focic krajobrazy a jednocześnie bez jego zdjęcia mogę zrobic ciekawy portret.
    Zdjęcia robię zarówno w jpg oraz NEFach (jpg na jednej karcie, NEFy na drugiej aby w razie czego choć coś zostało )
    D750 | N50 f/1.8 | N85 f/1.8 | N18-35 | N70-200 f/2.8

  8. #8

    Domyślnie

    O ile w książkach, internecie można dużo znaleźć na tematy ogólnej fotografii to o filtrach ciężko- nie mam na myśli samych zasad i działań teoretycznych ale bardziej praktycznych )co, gdzie, kiedy, jak itp)

    Koledzy, jest może ktoś na forum z Poznania (okolic) kto ma wiedzę i doświadczenie w temacie filtrów i ma czas aby mi poświęcić z godzinę w celu przybliżenia tematu?
    D750 | N50 f/1.8 | N85 f/1.8 | N18-35 | N70-200 f/2.8

  9. #9
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Nie szalej z filtrami, stosuje się je tylko wtedy gdy sa naprawdę potrzebne; a już napewno nie kupuj "zestawów".
    UV - stosowany głównie jako szkiełko ochronne, jeśli masz dobry obiektyw - warto zainwestować w B+W, lub Heliopan'a, jeśli ma być budżetowo - Samyang robi świetne UV-ki; na temat zasadności stosowania UV zdania sa podzielone.
    Polaryzacyjny - używam do likwidacji odbić ( jak pisałem wcześniej ), wyciągnie Ci też niebo i zieleń ale zależy to od kąta padania światła, można też użyć w zastępstwie szarego.
    Fitry szare. Jeśli masz problem ze zbyt dużą ilością światła możesz użyć filtrów szarych neutralnych ograniczają one światło o podaną wartość (ilość działek) przesłony. Ciekawym filterm szarym jest "Fader" składa się od z dwu filtrów polaryzacyjnych, które w zależności od wzajemnego położenia przyciemniają o dowolną ilość przesłon.
    Filtry szare połówkowe służą do przyciemniania nieba, w zasadzie najbardziej uniwersalnym będzie 0,6-0,9 najlepiej w systemie Cokin, gdyż w odróżnieniu od kołowego (nakręcanego) ułatwi kadrowanie (poziom horyzontu).
    Reszta filtów MZ ma mniejsze zastosowanie i nie warto sobie nimi zawracać głowy na wakacjach.
    Ostatnio edytowane przez Art Erie ; 07-07-2012 o 23:09
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  10. #10
    Motorniczy
    Gość

    Domyślnie

    Przeczytalem / zrozumialem Wakacyjne zdjecia - FLIRTY .. zamiast filtry . W tym wypadku nie pomoge

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •