Close

Strona 4 z 8 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 71
  1. #31

    Domyślnie

    Art Erie, ta kula to w ogóle nie będzie efektywna, bo jej stosunek do apetytu na EV do uzyskiwanego efektu będzie absurdalny. A wymienianie tego wynalazku w jednej linii z oktą jest dość zabawne

  2. #32
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    No jest zabawne, ale próbujemy sobie coś przetłumaczyć i dochodzimy do pewnego konsensusu

    EDIT

    Jak by co to otworzyłem kolejne pywko i powoli wraca mi świadomoć po ciężkim dniu

    artuss811

    Cytat Zamieszczone przez artuss811 Zobacz posta
    dobrze doświetlony obrazek bez cieni i widocznej ingerencji lampy błyskowej
    Podnieś ISO i doświetlaj, a nie oświetlaj.
    Ostatnio edytowane przez Art Erie ; 27-06-2012 o 22:32
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  3. #33

    Domyślnie

    Tu nie ma mowy o konsensusie, bo prawda jest jedna. Możesz mieć najbardziej rozpraszający materiał świata, a jak go będzie tyle co powierzchnia palnika to nie zmiękczy światła ani trochę.

    Nasadka rozpraszająca, mydelniczka, i różne inne wynalazki jak kula którą wkleiłeś zwiększają kąt rozsyłania światła. Czasem, przy okazji, zwiększają też nieco jego rozmiar, ale jest to pomijalne w rozważaniach.

    Softbox, parasolka, okta i inne wielkie sprzęty stają się nowym źródłem światła, setki razy większym od powierzchni palnika lampy. I właśnie ta zmiana rozmiaru (względnego! ważne jest jeszcze jak daleko postawimy te sprzęty) powoduje zmiękczenie. Światło z softboxa ukierunkowane gridem będzie bez porównania bardziej miękkie niż z najlepszej na świecie mydelniczki zrobionej w technologii ukradzionej Obcym. Choć kąt świecenia znacznie mniejszy.

    Przyznam że to faktycznie jest nieco nieoczywiste, i można się na tym potknąć

    --edit--

    ... i właśnie dlatego trzeba walnąć w sufit/ścianę. Wtedy on zaczyna świecić, i świeci całą powierzchnią oświetloną przez lampiszona. Która to zwykle będzie się dała mierzyć w metrach kwadratowych.
    Ostatnio edytowane przez adam.dorozinski ; 27-06-2012 o 22:37

  4. #34
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Od pewnego momentu piszemy o tym samym, z tym że w warunkach jakie dotyczą wątku ( lampa reporterska w sankach aparatu), efekt działania "mydelniczki" jest dla Ciebie niezauważalny choć istnieje.
    Kwestię lamp studyjnych i modyfikatorów możemy teraz spokojnie pominąć, gdyż te przykłady były jedynie przerysowaniem mającym na celu jedynie cel dydaktyczny.
    Wracając do lamp reporterskich i dyfuzorów


    przykład z użyciem dyfuzora na lampe reporterskiej z tego watku http://forum.nikoniarze.pl/showthrea...t=64980&page=4 (post 39)
    Podobnych przykładów jest na forum sporo, również takich gdzie zestawiono działanie dyfuzora i gołej lampy "na wprost", wystarczy poszukać.

    Edit

    I na przykład tu


    http://forum.nikoniarze.pl/showthrea...=54741&page=10 post 96
    Ostatnio edytowane przez Art Erie ; 27-06-2012 o 23:00
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  5. #35

    Domyślnie

    Przemyślałem temat. Mydelniczka w opcji "waląc na wprost" nie zmiękcza w ogóle. Przy ustawieniu "waląc w niebo" może spowodować SPADEK miękkości światła.
    Oczywiście przez cały czas konsekwentnie mówię o wpływie samego modyfikatora, a nie odbić od ścian i sufitów

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adam.dorozinski Zobacz posta
    Przemyślałem temat. Mydelniczka w opcji "waląc na wprost" nie zmiękcza w ogóle. Przy ustawieniu "waląc w niebo" może spowodować SPADEK miękkości światła.
    Oczywiście przez cały czas konsekwentnie mówię o wpływie samego modyfikatora, a nie odbić od ścian i sufitów
    troszkę się z kolega nie zgodzę a dokładnie ze stwierdzeniami "Mydelniczka w opcji "waląc na wprost" nie zmiękcza w ogóle" i "Przy ustawieniu "waląc w niebo" może spowodować SPADEK miękkości światła" Fizykiem nie jetem ale z tego co pamiętam, to kąt padania równa sie kątowi odbicia i to ze jeżeli światło przechodzi przez jakikolwiek ośrodek następuje załamanie a bardziej naukowo zmiana kierunku rozchodzenia się fali (załamanie fali) związana ze zmianą jej prędkości, gdy przechodzi do innego ośrodka. Zmiana prędkości wiąże się ze zmianą długości fali, podczas gdy częstotliwość pozostaje stała.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 30-06-2012 o 13:59 Powód: pis. ("jaki kol wiek")
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

  7. #37

    Domyślnie

    To nie ma żadnego znaczenia czy się ze mną zgadzasz czy nie

    To czy światło jest "twarde" czy "miękkie", czyli de facto szerokość strefy łagodnego przejścia pomiędzy "całkiem zacienione" a "całkiem oświetlone" zależy od wielkości względnej źródła światła. Przy zachowaniu tego samego rozmiaru rozproszenie takie jak piszesz może pomóc wyłącznie, kiedy oryginalne, rozpraszane źródło światła jest zdecydowanie kierunkowe. Ale o ile mi wiadomo, to nie zakładamy dyfuzora na laser...

  8. #38

    Domyślnie

    a jeżeli pod pojęciem miękkie światło rozumiemy bardziej rozproszone to każdy dyfuzor spełni te zadanie
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

  9. #39

    Domyślnie

    Jeśli pod pojęciem "miękkie" będziemy rozumieć bardziej żółte, to wtedy nawet kawałek folii po cukierku spelni.

    Tyle że termin "miękkie światło" jest dość jednoznaczny, jak mi się wydaje.

  10. #40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adam.dorozinski Zobacz posta
    Jeśli pod pojęciem "miękkie" będziemy rozumieć bardziej żółte, to wtedy nawet kawałek folii po cukierku spelni.

    Tyle że termin "miękkie światło" jest dość jednoznaczny, jak mi się wydaje.
    ale nie można też powiedzieć ze dyfuzor nic nie daje, ja widzę różnicę i to spore. Jak odbijam tylko od sufitu bez nakładek to widać cienie w oczach, jak użyje dyfuzora soften i palnik w sufit nie ma cieni, ale z tej płaszczyzny na wprost modela wypada za dużo światła na twarzy modela, a jak użyję tego czegoś wysuwanego zwanego dyfuzorem i karteczki skierowanego w sufit, to obrazek jest najbardziej akceptowalny brak cieni i równomiernie oświetlona twarz
    D610; T24-70 2.8; NISSIN-Di866 MKII x 2;

Strona 4 z 8 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •