Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar Maciej90
    Dołączył
    05 2012
    Miasto
    Gniezno
    Posty
    61
    Wpisów
    5

    Question średnioformatowy aparat fotograficzny

    Hej wszystkim.
    Jako że nie mam najmniejszego pojęcia o aparatach tego rodzaju, proszę Was o kilka wskazówek i rad co mam wziąć pod uwagę kupując sprzęt tego typu.
    Jakie marki byście polecili? Jaki osprzęt - poza filmem oczywiście =) - jest wymagany by móc zabrać się do pracy? Ze swojej strony mogę powiedzieć,
    że interesuje mnie wysoko mobilna wersja sprzętu, czyli coś o wyglądzie puszki małoobrazkowej (np. znaleziony w sieci Pentacon Six TL lub Pentax 67),
    która dodatkowo robi zdjęcia prostokątne (jeśli się da). Jeden obiektyw wystarczy w zupełności.
    Aparat będzie pracował głównie w studiu z filmem B&W - wymóg na studiach.
    Kwota, którą mogę przeznaczyć na zestaw to nie więcej jak 600 polskich złociszy.
    Ostatnio edytowane przez Maciej90 ; 29-05-2012 o 13:13
    D300 | MB-D10 | SB-900 | AF-S 10-24 1:3.5-4.5G + AF-S 50 1:1.8G + AF-S 18-70 1:3.5-4.5G + AF-S 70-300 1:4.5-5.6G VR II
    F55 | AF 28-80 1:3.3-5.6G + AF 70-300 1:4-5.6G

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Maciej90 Zobacz posta
    ....że interesuje mnie wysoko mobilna wersja sprzętu, czyli coś o wyglądzie puszki małoobrazkowej (np. znaleziony w sieci Pentacon Six TL lub Pentax 67),
    Te dwa modele, które wymieniłeś z mobilnością nie mają nic wspólnego. Zainteresuj się aparatem Mamiya 645.

  3. #3

    Domyślnie

    Która nie ma nic wspólnego z budżetem...

    Przy Mamiy RB takiego Pentacona noszę jak NEX'a...

    Jeśli chcesz zanabyć puszkę i obiektyw w idealnym stanie i odrobinę zużyty kominek to odezwij się na PM.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez motyl Zobacz posta
    Te dwa modele, które wymieniłeś z mobilnością nie mają nic wspólnego. Zainteresuj się aparatem Mamiya 645.
    Chyba nie miałeś z nimi w zyciu do czynienia skoro tak twierdzisz, albo widziałeś je w przelocie - równie dobrze moznaby stwierdzić ze D3 z gripem i jakimś jasnym zoomem jest mało mobilny.

    P6 i P67 sa bardzo spoko, sensownie się je używa. Nie wiem czemu miałby by nie być mobilne. P6 robi kwadraty chyba ze przerobiony na 6x4.5, a P67 robi prostokąty. Ten drugi jest o wiele lepiej wykonany i nie tak kapryśny jak P6, no ale Pentax to konkretny japoński sprzęt, a Pentacon z demoludów.

    P67 jest w trzech wersjach: 6x7, 67 i 67II, ta ostatnia ma priorytet przesłony, a pierwsza jest juz dośc stara więc pewnie i zuzyta. Polecam wiec 67 lub 67II - ale one sa duzo droższe od 6x7. P6 w dobrym stanie jest na początek całkiem okej, ino ciemno w tej matówce ma.

    Z podobnych aparatów jest jeszcze Norita 66, ale jest dość droga.



    btw. Pentacony robiły za aparaty reporterskie jakiś czas temu, zresztą wcześniej za reporterskie robiły Graflexy 3x2 i 4x5. Wiec pisanie ze te aparaty nie mają z mobilnoscią nic wspolnego jest conajmniej smieszne. Sam latałem prawie dwa lata na foty na piechote z 4x5", a nawet na rowerze z nim jeździłem w plecaku. A są tacy co i 4x5 na railach w teren noszą na plecach.
    Ostatnio edytowane przez pastwisko ; 29-05-2012 o 14:59
    Völkchlor

  5. #5

    Domyślnie

    Mamiye RB 67 kiedyś zaniosłem na 18 km wycieczkę w góry, też mi się wydawała dość kompaktowa (po Graglexie swoją drogą), ale od zakupu Pentacona nic lżejszego mi już nie trzeba...

  6. #6

    Domyślnie

    Z wypowiedzi autora wątku, sprzęt ma być używany w studio, a synonimem wysokiej (choć powinno być znacznej) mobilności jest układ aparatu analogiczny do lustrzanki małoobrazkowej. Obawiam się, że taki budżet skazuje cię na Pentacona, choć może się*mylę. Mobilność nie ma nic wspólnego z układem aparatu analogicznym do lustrzanki. Średnioformatowce są i tak większe i cięższe od 35mm, mają większe i cięższe szkła, w większości wypadków zrobione jeszcze w czasach, gdy obiektywy wykonywano wyłącznie ze szkła i metalu. Prostokąt (choć każdy kwadrat jest prostokątem) oznacza format 6x4.5, 6x7 lub 6x9 (6x8 pomijam). Sugestia co do Mamiyi jest o tyle sensowna, że to popularny system i ma dużo szkieł. Jeśli jednak limituje cię*budżet, to Pentacon lub Arax.
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  7. #7

    Domyślnie

    A teraz dopiero budżet zobaczyłem... Za 600 zeta to chyba tylko masz P6 do wyboru, bo o Pentaksie z ta kasą to możesz zapomnieć, chyba ze trafisz jakąś okazję z kosmosu typu "Sprzedaje aparaty po męzu".

    No chyba ze jakiś TLR, Saudek całkiem owocnie z nimi współpracował. Siakąś Yashicę lub Mamiyę okazyjnie mógłbyś za te 600 zeta wyrwać.
    Ostatnio edytowane przez pastwisko ; 29-05-2012 o 15:53
    Völkchlor

  8. #8

    Domyślnie

    Z Yaśką w 600 się*zmieści, może też z Maryją. Rollei poza zasięgiem. W studiu trzeba byłoby tylko pamiętać o błędzie paralaksy (patrzysz w oczy, a na zdjęciu jest biust ) i Yaśka ostrzy chyba od 1 metra.
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  9. #9

    Domyślnie

    No tak artystyczne zbliżenia odpadają.. Ergo Pentacon Six is your weapon of choice - cokolwiek to znaczy.
    Völkchlor

  10. #10

    Domyślnie

    Skoro Six, to i Kiev 60, który ma mocowanie sixa i o niebo lepszą matówkę. Nawet kiedyś z popsutego Kieva przełożyłem taką do Flexareta

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •