Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35
  1. #1

    Domyślnie MAŁY komputer do obróbki zdjęć i nie tylko...

    Wiem że powstało już wiele wątków "jaki komputer zmontować", śledziłem większość z nich i dzięki temu trochę już wiem, ale mimo tego zakładam nowy

    W moim przypadku chodzi o to, aby komputer był mały i jednocześnie tak wydajny jak to jest możliwe. Ze względu na niewiele miejsca na sprzęt odpadają wszystkie obudowy typu midi czy nawet mini tower. Znalazłem kilka obudów spełniających moje wymagania wielkościowe i estetyczne: na początku rozważałem Tacens Ixion, ale bardziej jednak podoba mi się Lian Li PC-Q07B, ewentualnie PC-Q11B (chociaż ta już trochę przekracza akceptowalne rozmiary). Wszystkie pozwalają na włożenie płyty głównej w formacie mini-ITX, i mam świadomość że nie mogę wsadzić do nich za bardzo prądożernych ani grzejących się podzespołów, ani wielkiego zasilacza.

    Na czym mi zależy, a z czego mogę zrezygnować? Chcę normalny procesor, nie wersję mobilną. Nie zależy mi natomiast aż tak bardzo na karcie graficznej, dlatego kieruję się myślami w kierunku procesorów ze zintegrowaną grafiką hd 3000 - wstępnie 2500K, chociaż pewnie nie będzie żadnego podkręcania (ciepło!). Wiem, że ogranicza to listę płyt do tych z chipsetem H67. I tu pojawia się problem - płyt głównych mini-ITX z H67 jest jak na lekarstwo - znalazłem zaledwie kilka pozycji, i nie za bardzo mam jak sobie o nich wyrobić zdanie.

    Dysk - myślałem o zestawie SSD na system + HDD minimum 1 tb na dane. Jeśli budżet będzie przekroczony (a raczej będzie), przeżyję tylko z HDD, ale wolałbym żeby był szybki i niezawodny.

    Pozostałe sprawy to drobiazgi - pamięć (4/8/16 gb?), nagrywarka i bezprzewodowa karta sieciowa. Odnośnie karty - czy przy tych rozmiarach obudowy pozostaje tylko wersja zewnętrzna na USB?


    Komputer ma służyć głównie do amatorskiej zabawy ze zdjęciami (Capture NX, Photoshop Elements, sporadycznie Hugin) i przeglądania netu. Planuję go podłączyć do HP ZR22w lub FS 2331. Ponadto tli się we mnie nadzieja na wygospodarowanie trochę czasu i kupno najnowszej Cywilizacji , lub nowego Sim City zapowiadanego na przyszły rok - podejrzewam, że te gry nie pójdą na HD 3000? (pytam zwłaszcza osoby które naprawdę w to grały i będą znały praktykę, nie teorię). Piszę o i5, ale jeśli jest dostępny porównywalny zestaw AMD, to też bym go nie odrzucił. Mogę też zrezygnować z 2500K, jeśli można by zastąpić HD 3000 jakąś niezbyt grzejącą się i niewielką kartą graficzną, która da radę obsłużyć wspomniane wyżej gry na minimalnych/średnich ustawieniach jakości...

    Budżet - chciałbym zamknąć się z Win7 w 3k, ale dopuszczam powiedzmy 10% przekroczenie zwłaszcza jeśli pozwoli to na znaczną poprawę osiągów/stabilności.

    Szczególnie liczę na odpowiedzi od osób które mają doświadczenie w montowaniu takich niewielkich jednostek - gdzie robi się granica przegrzewania, czym to chłodzić, czy przypadkiem dodatkowa karta grafiki chłodzona pasywnie nie "ugotuje" całości, i jaki wmontować zasilacz aby podołał tym komponentom.

    Dzięki z góry za pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Brak miejsca na wentylatory w tych obudowach praktycznie wyklucza podkrecanie czy uzywanie kart graficznych o sensownej mocy chlodzonych pasywnie. Jednostki chlodzone aktywnie wyrzucaja przynajmniej cieplo na zewnatrz obudowy, ale beda sie grzac i dosc glosno pracowac, szczegolnie rpzy grach. Sama buda ( Q07B ) wydaje sie miec sporo otworow wentylacyjnych jak na swoje rozmiary, wiec moze tragedii nie bedzie.
    Przy batchowej obrobce, czy generalnie, dlugotrwalym obciazeniu processora, box moze nie wyrabiac - bedzie wyl na maxymalnych obrotach, ale wiekszosc cieplego powietrza bedzie zostawalo wewnatrz obudowy. Boirac pod uwage iloc miejsca, nie widze nawet zadnego lepszego chlodzenia ktore moznaby tam wsadzic.
    Jezeli ma byc zewnetrzna grafika, to radze poszukac plyty ktora obsluguje przelaczanie sie tylko na grafike zintegrowana kiedy nie jest potrzebna wydajnosc 3D. I tutaj lepiej energetycznie sprawuja sie radeony - potrafia znacznie bardziej obnizyc sobie zegary, etc. Chociaz to tez zalezy od konkretnego rozwiazania.

    Moim zdaniem i5-2500 bedzie lepszy niz i5-2500k. HD2000 jest slaba, ale do normalnej pracy wystarczy. Do nowych gier, zadna z nich nie bedzie nawet wystarczajaca, wiec i tak potrzebna bedzie zewnetrzna. Podkrecnie w takiej obudowie jest conajmniej nieetyczne :P
    Na AMD za bardzo bym nie liczyl. Jako znany fanboy intela, mowie Ci ze w PS intele beda sprawowac sie lepiej, beda zuzywac mniej energii ( szczegolnie jezeli poczekasz na ivy bridge ) i zaoferuja Ci znacznie lepsza wydajnosc pojedynczego rdzenia.

    Lista plyt ktore sie mieszcza do tej budy jest na tyle mala ze praktycznie nie ma wyboru. Raczej patrzylbym na dostepnosc tych plyt, bo mozliwosci zapewne oferuja podobne.

    Jezeli chodzi o dysk - dobry HDD 2TB to ok 1/4 budzetu. ( WD Caviar Black. Barracudy XT pomijam. ) Albo budzet bedzie wiekszy, albo HDD bedzie musial byc troche gorszy. osobiscie jako storage jestem w stanie przezyc wolny dysk, nawet z mala iloscia IOPsow.

    Zasilacz - cos w stylu SXS2 od OCZ. Powyzej 150PLN, ponizej 600W i powyzej 300W, markowy, z dobra sprawnoscia. Reszta nie ma za bardzo znaczenia dla tego zestawu, szczegolnie bez grafiki.
    d70s + N18-70 + N55-200

  3. #3

    Domyślnie

    A w tej większej budzie Lian Li widzisz wystarczająco miejsca, żeby zmieścić jakąś kartę graficzną i chłodzenie?
    2500 jest tańszy od 2500K o jakieś 30-40 zł, dlatego w imię zasady "lepiej mieć i nie skorzystać niż nie mieć i żałować" na tym elemencie nie widzę sensu oszczedzania takiej niewielkiej kwoty - chyba że by się znacznie mniej grzał.

  4. #4

    Domyślnie

    Jezeli taka jest roznica miedzy 2500 a 2500K i nie jest to problem to jak najbardziej 2500k
    W przypadku obudowy, to obydwie sa mikroskopijne. Ogromna zaleta tej wiekszej jest wentylator, ktory nawet na niskich obrotach powinien zapewnic wystarczajacy przeplyw powietrza zeby box sie nie dlawil przy normalnej pracy.
    Chlodzenie do processora musi byc bardzo niskie ( horyzontalne chyba tylko wchodza w gre ) ze wzgledu na zasilacz, ktory skutecznie ogranicza miejsce. Byla taka plaska jak nalesnik "zabawka" od scythe - big shuriken 2. Powinna byc lepsza i cichsza od boxa.
    d70s + N18-70 + N55-200

  5. #5

    Domyślnie

    No, i stało się, wrzuciłem te dwa modele do ceneo, i okazało się że wyparowały ze sklepów...
    Jest natomiast coś takiego Q08, chyba jeszcze lepsza pod względem chłodzenia, ale powoli zaczyna się z tego robić coraz większa buda... No i ten podświetlony wiatrak jest gadżetem, którego akurat wolałbym aby nie było.

  6. #6

    Domyślnie

    A brałeś pod uwagę jakiegoś małego Della OptiPlexa? Stoi u mnie w pracy takie maleństwo: wys. ok. 26 cm, 9 cm szer. W środku co prawda jeszcze C2D, ale małe toto, cichutkie. Pewnie z i5 też coś by się znalazło.
    D200 plus graty...

  7. #7

    Domyślnie

    Może to zabrzmi śmiesznie, ale... wyglądają bardzo... komputerowo-korporacyjnie (czyli zgodnie z prawdą) a ma wyglądać raczej neutralnie. Będę się musiał wczytać dokładniej w specyfikację komponentów, nawet widzę że są procki 2500, nie mobilne wersje. Będę pamiętał o tej propozycji.

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Jezeli bedziesz korzystal z mini-itx to nie ograniczaj sie do sklepowych obudow, zaszalej
    http://www.mini-itx.com/projects/bender/
    Po prawej stronie galeria obudow DIY, moja faworytka jest obudowa LeeLa albo Bender.
    Ostatnio edytowane przez wdhiz ; 06-05-2012 o 04:02

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Majek Zobacz posta
    Skoro Optiplex wygląda korporacyjnie, weź Vostro:
    http://allegro.pl/dell-vostro-v260st...265417246.html
    Te firmowe komputery, zwykle mają w standardzie mało ramu, nieciekawy dysk, i kiepską kartę graficzną ... ale procesor stosunkowo wypasiony (w skrócie konfiguracja bezsensowna). Tak więc bez zmiany standardowej konfiguracji jest to pomyłka. Mam w firmie DELL serwer (dwa dwurdzeniowe procesory Xeon, dwa dyski i ... 0,5 GB RAM - w czasach kiedy był kupowany, mój PC biurkowy miał może z 2 GB RAM, a już na pewno nie mniej niż 1 GB). Modele biurkowe to samo ... wszystko ładnie pięknie i 0,5 GB RAM (obecnie przez to praca na tych złomach to katorga ... a gdyby było te 1 GB to byłaby inna bajka przy tym Win XP) - co to za standardy mają to nie wiem. Chyba że wychodzą z założenia, że nikt nie kupuje ich kompów w wersji podstawowej - a z tego co widzę jest na odwrót ... czyli kupuje się zwykle standard

    W tym podanym przez kolegę DELL powinien być procesor typu G850 ew. i3 to już absolutny max - dużo bardziej pasowałby do reszty. A może mają klientów za idiotów patrzących na sam procesor?
    Ostatnio edytowane przez Kyle ; 06-05-2012 o 13:17

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •