Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie cz.s.b / cz.m.d.b - z czym to się je?

    Kłaniam się wszystkim.
    Właśnie kupiłem SB910 jako dodatek do D7000 - fajna zabawka! Poczytałem trochę instrukcje aparatu i lampy i zastanowiły (możliwe że tylko dlatego, iż nigdy dotąd nie używałem lampy i te kwestie mnie nie interesowały, ale tak czy inaczej będę wdzięczny za oświecenie) dwie kwestie:
    1) W menu aparatu znalazłem czas synchronizacji błysku (cz.s.b.) i czas migawki dla błysku (cz.m.d.b.). O ile, jak mi się wydaje, rozumiem ten pierwszy termin, to z drugim już mam problemy, a instrukcja niewiele wyjaśnia. Jak te parametry ze sobą "połączyć"? Jeśli w ogóle "łączenie" ma sens. Jak na siebie wpływają? W praktyce.
    I po co są w menu aparatu ?

    2) Cz.s.b. mogę ustawić w menu aparatu od 1/60 do 1/250 plus 1/250 AUTO FP i 1/320 AUTO FP. Pytanie: czy ustawienie tego parametru w menu aparatu MUSI się zgadzać z czasem RZECZYWISTEGO (ustawionego pokrętłem aparatu) wyzwolenia migawki? Czyli, czy mogę ustawić w menu cz.s.b. na 1/250 a błyskać z czasami dłuższymi (1/30 albo dłużej), żeby na przykład złapać więcej światła zastanego, czy też MUSZĘ każdorazowo je dostosowywać? To chyba byłoby bez sensu, ale ...
    Pierwsze zdjęcia z lampą robiłem przy ustawieniach w menu aparatu jak następuje:
    cz.s.b. - 1/250, cz.m.d.b - 1/60
    dowolnie zmieniając RZECZYWISTY czas migawki w momencie robienia zdjęcia nie przekraczając 1/250 w kierunku krótszych czasów (bo, jak zrozumiałem z instrukcji wymagane jest wtedy 1/320 AUTO FP) i 1/30 w kierunku czasów dłuższych. Nie zauważyłem żadnych niespodzianek.
    Bo rozumiem, że dla czasów krótszych od 1/250 MUSZĘ ustawić w menu aparatu cz.s.b. na 1/320 AUTO FP - jak rozumiem, chodzi o sytuację, gdy tło jest bardzo jasne (słoneczny dzień), potrzebuję dużego otworu (portret) i nie chcę prześwietlić tła. Czy to tak jest?

    Jak często, w praktyce, zmieniacie te ustawienia w menu aparatu?
    W jakich sytuacjach?
    Pozdrawiam.

  2. #2
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Zassałem sobie specjalnie manuala do D7000, możesz podac nr strony na której uzyto skrótów (cz.s.b.) i (cz.m.d.b.) ?

    EDIT

    Już zakumałem o co pytasz, choć nie było łatwo

    Jeśli czas jakiego używasz do ekspozycji z lampą nie przekracza 1/250s, błyskasz "normalnie". Jeśli masz zbyt dużo światła zastanego i czas ten jest krótszy od 1/250s, musisz w body włączyć tryb FP. Ograniczenie do 1/60s masz tylko w trybie A (priorytet przesłony), krótsze czasy możesz ustawić w trybie M (manual). Tryb FP powoduje dużą utratę mocy błysku; teraz chyba jaśniej
    Ostatnio edytowane przez Art Erie ; 20-04-2012 o 20:29
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez uppersilesian Zobacz posta
    Jak te parametry ze sobą "połączyć"?
    Cz.s.b. ogranicza najkrótszy czas migawki z lampą do zadanego parametru. Uaktywnienie FP likwiduje te ograniczenia, ale lampa emituje „długi” błysk charakteryzujący się niewielką efektywnością, tym mniejszą, czym czas migawki krótszy od ustawianej wartości w menu. Oczywiście wybór dowolnie dłuższego czasu jest możliwy w „M” i „S”, natomiast w „A” i „P” tylko do wartości ustawionego cz.m.d.b. Tak więc cz.m.d.b. ogranicza w pewnych sytuacjach najdłuższy czas otwarcia migawki. Tworzą się „widełki” czasów otwarcia migawki z błyskiem pomiędzy najkrótszym ustawionym w cz.s.b., a najdłuższym ustawionym w cz.m.d.b.

    W praktyce cz.s.b. zawsze mam ustawiony na 1/320s auto FP i nigdy tego parametru nie przestawiam. W ten sposób uzyskuje się normalną synchronizację do czasu 1/320s i dopiero od 1/400s lampa i aparat aktywują FP. Drugi parametr (cz.s.d.b.) z 1/60s powinien być zmieniany tylko przy trybie „P”, „A” i chęci uzyskania większego udziału światła zastanego, wraz z możliwością „rozmazania” tła za obiektem. W przypadku nadmiaru światła i tak automatyka skróci czas migawki, a w manualu "drabinka" poinformuje o prześwietleniu. Najczęściej mam „M” na korpusie, więc takie ograniczenie nie występuje i nie ma sensu zmieniać 1/60s ustawionej w cz.m.d.b.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez dorjan ; 20-04-2012 o 23:23

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję, czuję się troszkę oświecony.
    Jeśli dobrze zrozumiałem Dorjana, to używając trybu M (w aparacie), a tylko takiego używam, z lampą czy bez, mogę ustawić cz.m.d.b. na 1/60 (albo inną dowolną wartość???) i zapomnieć o tym parametrze, jednocześnie dowolnie dobierając RZECZYWISTY czas migawki od 1/250 do, powiedzmy, 1/20. To dla cz.s.b. ustawionego na 1/250.
    Jeśli będę potrzebował mniej światła zastanego, to przestawiam w menu aparatu cz.s.b. na 1/320 AUTO FP i skracam RZECZYWISTY czas migawki do, poszalejmy, 1/8000, nie "ruszając" cz.m.d.b.
    Czy tak, Dorjan?

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo dobrze zrozumiałeś. Dokładnie tak będzie zachowywać się migawka w zależności od trybu pracy ustawionej na korpusie i dotyczy to każdej dedykowanej lampy zewnętrznej. Mój Metz tak właśnie działa. Jedynie lampa wbudowana ma ograniczenia, gdyż jest za słaba do trybu FP i z tego powodu synchronizuje z migawką do 1/320s, a czasy krótsze są niedostępne bez względu na ustawienia. Mając w ręku SB910 możesz to bez problemu sprawdzić i potwierdzić, a tak przy okazji zobaczysz jak wygląda efektywność błysku SB910 w trybie FP i pewnie się zdziwisz jego marnością przy 1/8000s.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    No, to jeszcze raz dziękuję.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •