Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar mlmar
    Dołączył
    10 2008
    Miasto
    Katowice / krk
    Posty
    101

    Domyślnie CLS i lampy Metz'a, wyzwalanie błyskiem i takietam

    Nareszcie forum działa, może dostane jakieś wskazówki
    Od niedawna bawię się lampami dlatego prosze o wyrozumiałość i nie pisanie złośliwych uwag bo to nigdy do niczego dobrego nie prowadzi.. Staram się ostatnio ogarnąć cls'a z pomoca dwóch lamp metz'a (58 af-1), nigdy nie używałem sabin więc nie mam pojęcia jak one się dogadują w cls'ie, ale to co widze w metzie trochę mnie przeraża. Zamierzam cls stosować na dużych salach, dlatego raczej konieczne jest wyzwalanie z lampy na aparacie z obrotową głowicą, żeby z różnych miejsc, móc sterować lampką.

    Lampa na aparacie jako Master, ustawiona żeby jej błysk nie brał udziału w ekspozycji, wszystkie Slave'y na ttl. W d300 włączone sterowanie błyskiem [C]. Lampa świecąca Slave w grupie A.

    Z niewielkich odległości wszystko było spoko. Działa jak powinno. Natomiast z większych zauważyłem że już nie gra. Palnik główny lampy na aparacie skierowany zawsze w stronę lampy świecącej.. i nic. I o co chodzi? Metzy mają palnik główny + ten mały pierdek z przodu.. i uwaga, w clsie ten mały palniczek zdaje się grać główną rolę w odpalaniu cls'a mimo, że w opcjach lampy jest on w ogóle wyłączony O_o Czy to jest normalne? Czy sabiny odpalają się i naświetlają poprawnie w ttlu z odległości np 10metrów?

  2. #2
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mlmar Zobacz posta
    [...] Czy sabiny odpalają się i naświetlają poprawnie w ttlu z odległości np 10metrów?
    Czasem tak, czasem nie; wszystko zależy od warunków, a te często są niesprzyjające. CLS pracuje w podczerwieni i jest podatny na zakłócenia lub zanik sygnału. Na dużej sali w zmieniających się warunkach raczej nie powalczysz, zdalnie pozostaje tylko radio.
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  3. #3

    Domyślnie

    Może i tak być, że sam pomiar iTTL z bardzo duże odległości nie udaje się. Po drugie "wszystkie lampy w TTL" to może być problematyczne, bo ich światło wchodzi sobie w paradę (spodziewałbym się innych wyników ze zdjęcia na zdjęcie).
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  4. #4
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    Może i tak być, że sam pomiar iTTL z bardzo duże odległości nie udaje się. [...].
    Coś mi się wydaje, że lampa w TTL nie biorąca udziału w ekspozycji ( światła lampy nie będzie w kadrze ), będzie walić z pełną mocą.
    Kolega chce chyba uzyskać jakieś kontry z drugiego końca sali, ale do tego TTL nie jest potrzebny..
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  5. #5

    Domyślnie

    M58AF1 ma odbiornik/czujkę CLS/AWL w dość durnym miejscu. Może po prostu nie łapie sygnału na dalszą odległość... W wersji AF2 jest pod tym względem lepiej.
    Kiedy wszystkie znane metody zawiodą przeczytaj instrukcję obsługi...
    "I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
    Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar mlmar
    Dołączył
    10 2008
    Miasto
    Katowice / krk
    Posty
    101

    Domyślnie

    JacekCz, ustawiłem lampe slave na ttl, czyli slave mam w takiej sytuacji tylko jeden + master na aparacie który miałby nią sterować (ma wyłączony, ttl, tylko błysk sterujący), czyli lampa która bierze udział w ekspozycji jest tylko jedna. Chodzi o to, że chcę aby na sali światło padało z konkretnego miejsca z określonym kierunkiem, tylko raz ludzie fotografowani będą bliżej tej lampy, raz dalej, dlatego żeby nie zmieniać cały czas parametrów chciałbym żeby ttl załatwił to za mnie. Jednak wszystko rozbija się o błysk sterujący, który chyba jak przypuszczam jest wywoływany z dodatkowego, przedniego mini palnika, a nie z głowicy /: nie wiem czy wymienić lampy na sabiny, czy wymyślić coś innego..

  7. #7

    Domyślnie

    Ty nie przypuszczaj ino weź i zasłoń dodatkowy palnik i zobacz czy CLS/AWL zadziała. Poza tym znalazłeś już czujnik do wyzwalania zdalnego? Fajnie by było jakby on widział błyski sterujące, a przy tak durnym jego umiejscowieniu, i nikczemnej wielkości, z większej odległości IMHO może być ciężko.
    Kiedy wszystkie znane metody zawiodą przeczytaj instrukcję obsługi...
    "I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
    Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"

  8. #8
    Oszczędny w słowach Awatar mlmar
    Dołączył
    10 2008
    Miasto
    Katowice / krk
    Posty
    101

    Domyślnie

    Z zasłoniętym małym palnikiem nie działa (: ale wydaje mi się to bezsensownym rozwiązaniem dlatego zastanawiałem się czy można go jakimś sposobem (poza menu lampy gdzie już jest na off) wyłaczyć, żeby sterowanie szło z głowicy. Fakt, czujnik jest śmiesznie mały, ale z nakierowana głowicą na niego powinno czasem zadziałać, wyzwalany z tego przedniego pierdka nie ma szans..

  9. #9

    Domyślnie

    Hmm, to faktycznie nie wygląda za różowo.

    EDIT: To nie wygląda normalnie. Jeśli faktycznie jest tak jak mówisz (znaczy nie ma innej opcji), to Metz dał ciała...
    Ostatnio edytowane przez adolfik9501 ; 20-04-2012 o 16:07
    Kiedy wszystkie znane metody zawiodą przeczytaj instrukcję obsługi...
    "I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
    Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •