Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie zrob sobie lampe studyjna

    wkoncu wzialem sie do roboty i poskladalem bebechy

    staralem sie upchac w jak najmniejszej obudowie - same problemy z tym - ale dalem rade - 3mm aluminium na scianki
    mocowanie palnika na krazku 120mm z PE, uchwyt softboxu z boilinga, mocowanie statywowe z cholernie twardergo tworzywa - podobno robi sie z tego kola zebate etc - smierdzi niesamowicie przy obrobce - ale jest lekkie, twarde, sztywne i wytrzymale - palnik ma zapas do 500Ws wiec raczej dlugo pociagnie, zarowka - taka mialem akurat 60W phillips o swietle zblizonym do dziennego - stad niebieska (faktycznie WB mysli ze jest slonce - tylko slabiuskie jakesik takie - jak dorwe to wstawie halogen 150W (na tyle jest sciemniacz - nie wiedzialem ze daje sie wiecej

    voila - dziala !

    lampka ma wymiary 100x100x230mm - a wiec jak na taka moc jest kompaktowa
    sila blysku plynnie regulowana yyy jeszcze nie wiem dokladnie ile - od 1,5 do 5,5 - bo sterowanie to kopia markoflasha - a tam tez tak durnie podaje
    pilot moze byc full lub proporcjonalnie - nie gasnie po blysku - i dobrze bo niesamowicie wkurza jak najpier blysnie a potem gasnie - wypier..lic sie idzie w studio

    jest potwierdzenie dzwiekowe gotowosci do blysku (cooool

    zalaczana fotocela (siedzi w srodku pod dziurka w obudowie a reaguje
    wyjscie synchro z wyprowadzonym zasilaniem dla wyzwalania radiowego - mialem robic stad wyprowadzenie - ale przemyslalem koszty i kupie gotowe - w dodatku na 230V - samorobka na dobrych modualch radiowych to jakies 80zl - bez obudowy - za 100-120zl mozna kupic bolinga :P

    ladowanie po pelnym blysku - ponizej 3sek
    od min do polowy - instant dziala jak stroboskop

    no w koncu mam lampke z prawdziwego zdarzania
    koszt - mnie wyszlo jakies 200zl z czego sterownik z wysylka 169zl a palnik freebe - razem ze sterownikiem - bo mial ukrecone druty - poradzielm sobie z tym stosujac tulejki zaciskowe

    suma sumarum - 300Ws w cenie powyzej 1000zl i to chinszyzna - gruba przesada - to nie jest warte tyle
    reszta w cenach za 3 i wiecej srednich krajowych - w dupach sie poprzewracalo

    a teraz uderzam w kimono

  2. #2

    Domyślnie

    Fajnie zakombinowałeś.
    Czy jest szansa na schemacik dla kolegi z forum
    A gdzie można nabyć drogą kupna taki sterownik za 169zł? Ten na zdjęciu to gotowy kupiłeś, czy kit dla młodego majsterkowicza?
    Też kiedyś grzebałem w rezystorkach więc może wrócić do korzeni?
    Pozdrawiam
    Tomek
    Puszka, statyw i negatyw - takie kiedyś były czasy, a dziś to same cyfrasy...

  3. #3
    Bonzo
    Gość

    Domyślnie

    no schemacik mile widziany kolego madburn sam ostatnio myślałem o takim składaku bo ceny oryginałów to poprostu wymyślał jakis fantasta z tym że ja bym zlecił składanie komus bo sam jak bym składał to pewnie bym wyglądał jak Ajnsztajn po kopnieciu prądem mam taki schemat na lampe na bazie kita AVT ale bez regulacji mocy błysku a to bardzo mile by było widziane

  4. #4

    Domyślnie

    schemat mam ideowy - po pol roku rozgryzania zasad dzialania lamp blyskowych mam polapane co jest co
    nie mam jednak wzorow PCB - i tak trzeba zamawiac bo to dwustronny laminat z metalizowanymi otworami

    tworca tej lampy robil taka sobie - zostgaly mu odpady - zeby zrobic plytki to trzeba je zamowic np x5 - wiec mial elementy, plytki i sprzedal mi juz uruchomiony zestaw - poczatkowo 200 mialo byc - ale targowalem sie

    pewnie mozna zamowic u niego PCB - otraz taki detal jak wsad do mikrokontrolera - albowiem lampka jest sterowana cyfrowo - ladowanie, regulacja sily blysku etc - tego nie mam

    problemem pozostaja czesci - tanie kondensatory - bo w detalu takei pojemnosci sa drogie jak sto diabli
    no i palnik - tu lezy podstawowy problem - pierscieniowy palnik taki jak uzylem - jest nie do dostania w rozsadnych pieniadzach (aktualnie szukam takiego do mojego multiblitza) i jest problem - jedyne co mozna kupic to ruskie IFK120 - bo na tym robia strobo - oczywiscie mozna zastosowac czemu nie - ale 120WS to palnik dlugo nie pozyje - optimum to jakies 75% nominalnej mocy

    taki multiblitz nazywajac rzecz po imieniu - ocipial - 700zl za palnik z porcelanowym cokolem
    elfo czy markflash tez maja cene z sufitu - 300zl
    fomei - 160zl jesli rozpruc porcelanke lub wykorzystac

    najtaniej w conrad elektronik maja - 70zl - ale ... jest ogromny 10cm srednicy prawie - do tego brak powlok pochlaniajacych UV - jest niemal pewne ze bedzie dawac zafarb niebieski (temperatura bieli ponad 6300K - gdzie normalnie lampa ma 5600K) - z jednym palnikiem da sie rade korygujac WB - ale z mieszaniem juz bedzie problem

    perkin elemer - producent palnikow - hmmm jak sie kupi 500szt to po 18 zl wyjda - wrrrrrrr

    ogolnie to mozna wlosy stracic i wrzodow dostac

    w teori jest taniej - i tak jest - praktyka tylko mowi - kupic gotowe - i tak zarobia na siebie
    tylko ze ja sie w to narazie bawie a nie zarabiam - moj sprzet foto nie zarobil ani zlotowki poki co

    zeby zrobic taka lampe potrzeba:
    - miec narzedzia i materialy do wykonania obudowy - ze o umiejetnosciach nie uciecia sobie rak nie wspomne
    - przy montazu umiec trzymac lutownice za zimny koniec , pamietac zeby nie dotykac naladowanych kondensatorow (1500uF @640V nie popiesci tylko pierdyknie - nawet ze skutkiem smierelnym !!!)
    - miec czas i cierpliowsc ( w sobote odmrozilem sobie tylek w piwnicy wiercac plytki obudowy do 2 w nocy)

    patrzac ze boiling 300Ws spadl do 600zl to sie oplaca - wciaz za polowe tej ceny mozna miec lampe
    a niech ktos nie mowi ze fabryczna lepsza bo ma gwarancje - dupa - nikt w polsce nie serwisuje - chcialem dokupic palnik - nie maja czesci zamiennych - wysylaja lub wymieniaja na nowe ( o ile uznaja gwarancje)

    w sumie - mnie sie oplacalo - chetnie bym taka druga sobie machnal - ale w tej cenie sie nie uda

    ostatnio JacekZ sprzedawal elfo 500Ws - w dosyc atrakcyjnej cenie - palnik starcza na jakies 10k blyskow przy mocy nominalnej - a taka sie rzadko stosuje - zreszta mozna poznac stan palnika po korozji elektrod
    osobiscie nie mam nic przeciwko uzywkom - moj hensel ma chyba ze 20 lat - a wciaz blyska - najsmieszniejsza byla jego cena - 50zl za 100Ws - lepsze niz zarowka - a ma regulacje full/half i pilota

  5. #5

    Domyślnie

    bonzo :
    kit AVT na dwoch IFK120 ? w sumie to niezly pomysl na ...mocna zarowke blyskowa - bo nei ma regulacji
    wymaga przerobki - kilka kondensatorow da i pojemnosc i regulacje - przez odczepy - ale bedzie iskrzyc
    schemat z elektroniki praktycznej zawiera blad (jak kazdy zreszta od nich) po to zeby kupic kit - ten uruchomiony szczegolnie


    schemat ideowy moge podeslac na PW - 2xA4 i prawie jak schemat z rubina
    nie mam kontaktu z tworca - od jakiegos czasu sie nie odzywa - staralem sie przycisnac go skad palniki bral - na razie echo
    Ostatnio edytowane przez madburn ; 05-03-2007 o 21:26

  6. #6

    Domyślnie

    No brawo! To teraz ustal rozsądną cenę i rozpoczynaj produkcję - serio. A i wtedy części będą tańsze. Co tam chinoli będziemy wspierać, oni i tak dorobili się na produkcji T-shirtów
    Droga do Nikon!
    www D700, D70, AF-S 24-70/2.8, AF 50/1.4 2xSB900, SB800

  7. #7

    Domyślnie

    madburn - pięknie wyjaśniłeś wszystkie za i przeciw.
    Na chwilę obecną "biorę na wstrzymanie". Jak będę miał czas na zabawę w studio to wrócę do tematy, teraz proporcje pracy do wolnego czasu zbyt idą w stronę wyrazu na p.
    Ale lampę masz fajną .
    Pozdrawiam
    Tomek
    Puszka, statyw i negatyw - takie kiedyś były czasy, a dziś to same cyfrasy...

  8. #8
    Bonzo
    Gość

    Domyślnie

    madburn podaj maila na PW to wyśle ci ten schemat a takie palniki też gdzieś widziałem w necie i to tanie było jak barszcz

  9. #9

    Domyślnie

    bonzo - kit AVT to to samo co publikoala elektronika praktyczna - zreszta pdf wyrzuca w google
    jak zwykle schematy w gazecie maja pewien "ficzer" - a to elemetny niedopasowane (autor zapomnial dodac ze co innego projektowal a co innego zmontowal zeby dzialalo), jakiejs drobnej kropeczki - w tym schemacie brakuje kropki na przecieciu lini - w efekcie brak polacznia do masy - brak ladowania obwodu wyzwalania - lampa nie blyska :P

    Mozesz podeslac gdzie widzailes te palniki ? ryje internet wzdluz i wszerz - albo firmowki bowens, broncolor czy elfo - ceny z chmur za szklana rurke wygieta i napelniona rozrzedzonym ksenonem - od zwyklego palnika stroboskopowego np lampy drogowej rozni sie tylko gruboscia elektrod, gruboscia rurki i jej scianek - gaz jest ten sam, technologia produkcji ta sama - w polsce pustynia - u ruskich mozna zamowic sobie jaki sie chce tylko ja bukw nie panimaju i nie wiem jak sie dogadac - u amerykancow mozna zamowic co sie chce - nawet lewy statecznik promu kosmicznego


    jesli znalazly by sie palniki - mozna by pomyslec o zamowieniu plytek - najlpeiej uruchomionych (nie sadze ze to to samo co zlutowac pozytywke - tam sa 3 pcb - ta ze sterowaniem ma w 3 mikolaje scalakow - pozatym lepej miec uruchomione

    jesli palnik znalazlby sie w rozsadnej cenie - np max 50zl to te 300zl za lampe bylo by dosyc ciekawym pomyslem - oczywiscie obudowa pozsoaje w gestii kupujacego - wlasny zakres - 0zl - inaczej bedzie kosztowac - no i dochodzimy do etapu czy nie lepiej kupic bolinga
    Ostatnio edytowane przez madburn ; 06-03-2007 o 11:00

  10. #10
    Bonzo
    Gość

    Domyślnie

    jak znajde to napewno dam tu linka bo w sklepie avt sa tylko te IFK120 po 8zł , ale napewno widziałem takie pierścieniowe jak ty masz tylko jak na złość teraz nie wiem gdzie to mam

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •