Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Dell U2312HM - kolory

    Pewnie zostanę pojechany przez niektórych, co to ja sobie w ogóle wyobrażam, ale niech tam... Przy zakupie stacji roboczych zostały mi zaproponowane monitory, jak w tytule. Że rewelacja to nie jest, już się zdążyłem zorientować. Natomiast te monitory nie będą służyły absolutnie do celów fotograficznych, tylko do pracy z CADamia. Więc jeżeli chodzi o reprodukcję kolorów, temat jest pomijalny. Cała reszta ujdzie... Problem z monitorami polega na tym, że bardzo niepowtarzalnie wyświetlają. Gdy na biurku mam jeden monitor, problemu nie ma. Natomiast gdy postawię dwa obok siebie, to na jednym i na drugim, przy tych samych ustawieniach, obraz ma inny balans bieli i jasność. Najlepiej to widać chociażby na oknie eksploratora, jak się je umieści tak, żeby pół było na jednym monitorze, pół na drugim. Jedna połówka jest chłodniejsza, druga cieplejsza. Jedna jaśniejsza, druga ciemniejsza. Takie to trochę irytujące. Jakoś tam coś pokombinowałem ustawieniami i oba obrazy w miarę się zrównały, ale to chyba nie tak powinno być. Da się te gówno jakoś skalibrować, oprofilować, cokolwiek z tym zrobić? Podkreślam, nie chodzi mi o wierną reprodukcję kolorów, tylko o jednakową reprodukcję kolorów na obu monitorach.

    Taka ciekawostka... Dużo lepiej pod tym względem spisywały się dwie Iiyamy PL E2407 HDcośtam. Mimo, że TN, że taniocha itd...
    Ostatnio edytowane przez Majek ; 11-04-2012 o 12:51

  2. #2

    Domyślnie

    Wyświetl na obydwu monitorach 50% szarość, a następnie w menu OSD wejdź w tryb Custom i mniej więcej wyrównaj jasność.

    Przejdź do regulacji wag RGB, ustaw je w obu monitorach wszystkie na 100%, a następnie:
    jeśli któryś monitor będzie zbyt żółty, przytnij kanały R i G
    jeśli któryś monitor będzie zbyt turkusowy, przytnij kanały G i B
    jeśli któryś monitor będzie zbyt różowy, przytnij kanały R i B
    jeśli któryś monitor będzie zbyt czerowny przytnij kanał R
    jeśli któryś monitor będzie zbyt zielony przytnij kanał G
    jeśli któryś monitor będzie zbyt niebieski przytnij kanał B

    Po wyrównaniu balansu bieli popraw ew. różnice w jaskrawości suwakiem brightness, i jeśli ew. spowoduje to ponowne różnice w balansie bieli, to powtarzaj czynność do skutku

    Sprawę ułatwiłby kolorymetr i1Display Pro z oprogramowaniem i1Profiler (v1.2 wzwyż)

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki.

    Tak mniej więcej zrobiłem. Jeszcze Winda 7 ma taki śmieszny mechanizm do "kalibracji" monitorów. Tylko nie wiem, jak to działa. W sensie, czy tworzy jakiś icc, czy w sterowniku coś zmienia... W każdym razie tam są suwaczki do poszczególnych składowych i można sobie tak ustawić, żeby mniej więcej na obu monitorach obraz wyglądał podobnie.

    Ja pytałem bardziej o to, czy jest sens szukać w okolicy kogoś z jakimś urządzeniem do kalibracji. Czy te monitory da się w ogóle do czegoś zmusić...

  4. #4

    Domyślnie

    Każdy monitor da się do czegoś zmusić - kawałek i1Display Pro i regulacja jaskrawości oraz balansu RGB powinna w miarę załatwić sprawę.

    Kalibracji w Windows 7 nie dotykać. Lepiej załatwić to przez menu OSD monitorów.

  5. #5

    Domyślnie

    czemu nie ruszac? nawet jesli ma sie profil? totalnie czarna magia jest z kalibracja w Win7... da sie jakos zastapic kalibracje w 7?

  6. #6

    Domyślnie

    W Windołsie jest taki śmieszny programik do "kalibracji", który zachowuje się dość dziwnie i nieobliczalnie - lepiej poustawiać monitory z poziomu OSD zamiast dłubać w LUT karty graficznej.

    Korekta zawarta w tagu vcgt profilu ICC wykonana za pomocą profilera i sensora to inna broszka.

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, dzięki, Czornyj, za nakierowanie. W systemie wszystko wyzerowałem i pobawiłem się na OSD monitorów. Teraz da się na to patrzeć przynajmniej. A profile będę musiał sobie kiedyś przy okazji porobić. Korci mnie jeszcze jedna rzecz, chociaż nie chce mi się przeokrutnie... Mam w tej chwili tych monitorów 6. Ciekawy jestem, czy z pośród tych 6 sztuk dało by się wybrać pary, które byłyby zbliżone do siebie... Chociaż znając życie, to każdy będzie z innej parafii.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •