Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Kawiarka, kafwetierka, zaparzacz do kawy

    Jak zwał tak zwał.
    Służyłem kiedyś radą w sprawie parzenia herbaty teraz potrzebuję pomocy przy kawie
    Postanowiłem sobie sprawić takie nieskomplikowane urządzonko (z Ikei), z którego kawa potrafi smakować równie dobrze jak z ekspresu.



    Problem w tym że sprzedawca nie potrafił mi odpowiedzieć na pytanie ile łyżek kawy powinienem wsypać do tego "lejka". Kawiarka ma niecałe 400 ml poj. Kawę pije z mlekiem, więc jej pojemność pozwala na zaparzenie dwóch filiżanek.
    Moje pytanie brzmi, ile zmielonej kawy powinienem wsypać? Jeden znajomy powiedział mi, że na jedna filiżanke przypadają dwie łyżeczki kawy. Z kolei w sieci wyczytałem że powinno sie nasypać bo brzeg tego lejka- tylko że w takim przypadku wsypuje ok 6-7 łyżeczek...

    Druga kwestia, w którym momencie zdjąć kawiarke z ognia, od razu gdy przeleje się do naczynia nad zbiornikiem z woda, czy jeszcze potrzymać przez pewien czas?
    D90, 18-105 VR + dodatki

    http://stachers.flog.pl/pf/

  2. #2

    Domyślnie

    Podczepię się pod temat
    Domyślam się, że najlepiej kawę mielić samemu.
    Jeżeli jednak ktoś nie posiada młynka, jaką ogólnodostępną kawę mieloną polecacie?
    Podobno mokka wymaga mniej niż ekspres ciśnieniowy.
    Do tej pory używałem Lavazza crema e gusto.

    Pozdrawiam.

  3. #3

    Domyślnie

    Syp tyle żeby była odpowiednio mocna. Metodą prób i niekoniecznie błędów
    Zdjąć z ognia powinno się w momencie zagotowania, co zazwyczaj jest zaraz po przelaniu się wody do górnego zbiornika. Nie przejmuj się że w dolnym zostaje troszkę wody, tak powinno być.

  4. #4

    Domyślnie

    Stacher - rzuć okiem na moje ostatnie posty w wątku kawowym, tam opisałem dość dokładnie sposób postępowania z kawiarką aby uzyskać jak najlepszy napar.

    http://forum.nikoniarze.pl/showpost....&postcount=272

    jeszcze dokładniej : nie "syp tyle , żeby była mocna" tylko syp zawsze cały lejek z lekką górką bez ubijania. tam nie można nasypać sobie ot tak połowę bo kawa nie wyjdzie. Kawiarkę zdejmujesz z ognia tak gdzieś w połowie parzenia, żeby nie dopuścić do pryskania wrzątkiem przez górną dyszę bo wtedy wylatuje najgorsze kwasidło przepalone To akurat musisz wyczuć...
    Ostatnio edytowane przez nowart ; 26-03-2012 o 14:38
    ... na nic sprzętu kupa gdy fotograf (_._) ...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    nie "syp tyle , żeby była mocna" tylko syp zawsze cały lejek z lekką górką bez ubijania. tam nie można nasypać sobie ot tak połowę bo kawa nie wyjdzie. Kawiarkę zdejmujesz z ognia tak gdzieś w połowie parzenia, żeby nie dopuścić do pryskania wrzątkiem przez górną dyszę bo wtedy wylatuje najgorsze kwasidło przepalone
    o taką odpowiedź mi własnie chodziło
    ale pozostałym również dzięki
    D90, 18-105 VR + dodatki

    http://stachers.flog.pl/pf/

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •