Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Unhappy Slaba ostrosc obiektywu 35mm f1.8G DX

    Cześć,

    zakupiłem ostatnio powyższą stałkę do D5100. Jej glownym celem są zdjęcia w domu bez lampy błyskowej przy świetle z okna lub sztucznym (jasno świecący żyrandol + lampa zwykla (nie foto) za przeproszeniem). Foty głównie dziecku, z ręki. No i bez rewelki. Wyglądają fajnie na aparacie, ale na

    Czytałem tutaj ochy-i-achy na ten temat, ale ja mam zdjęcia mało ostre. Tzn widać lekkie rozmycie. Robie przy pełnej dziurze (1.8-2.0), więc głebia jest mała ~3cm, ale cykając zdjęcie twarzy czasami w ogole nie mogę znaleźć miejsca, gdzie moglby mi omyłkowo AF trafić (pomiar AF punktowy np na oko a pozniej lekkie przesuniecie zeby ładniej skadrować).

    Ponieważ to dziecko i się ciągle wierci to staram się, aby czas naświetlania były 1/100-1/200 zwiększając ISO.

    Robiłem test focusu z http://www.fotoporadnik.pl/front-fok...-fokus-en.html i wychodzą OK.

    Kupiłem przez internet wiec mam jeszcze szanse oddać, ale chciałbym się upewnić czy ja czegoś nie robię źle. Przeklądałem tutejsze foty z tego szkła oraz z pixelpepper i są lepsze.

    Może czasy mam za długie na dziecko? Może dla przesłony 1.8 mała głebia robi takie problemy? Może mimo raportowanej przez aparat poprawnej ekspozycji jest za mało światła na pracę AF (mimo, że aparat tego nie zgłasza)?


    Jakieś rady? Pomysły?


    Pozdrawiam,
    Xebord

  2. #2

    Domyślnie

    Wstaw moze jakies fotki bo ciezko wrozyc z fusów.
    .

  3. #3

    Domyślnie

    Nic nie napisałeś w jakim trybie pracy był autofokus.W ustawieniu AF-S po lekkim naciśnięciu spustu
    autofokus ustawia ostrość i ją blokuje.W tym monecie lekka zmiana pozycji Twojej lub obiektu może
    skutkować nieostrością gdyż AF nie dokonuje już poprawek.Ustaw pracę autofokusa na AF-C i popróbuj
    ponownie w dobrym oświetleniu.

  4. #4

    Domyślnie

    Mi z D5000 (ten sam AF) fotki dzieci przy sztucznym oświetleniu wychodziły gdzieś od około 2.8.
    Po prostu dzieciak ciągle wykonuje jakieś minimalne ruchy, a AF nie bardzo radzi sobie przy kiepskim oświetleniu.

  5. #5

    Domyślnie

    @kzkzg, tak, wieczorem wrzuce

    @kazzi, tak uzywalem AF-S, sprobuje z AS-C, sluszna koncepcja

    @tomek67, nie rozumiem czemu dopiero f2.8. Chodzi o zbyt duza glebie ostrosci?


    Pozdrawiam,
    Xebord

  6. #6

    Domyślnie

    Jak robisz test to rób go dobrze. Z dobrym światłem i statywem.
    Nie masz statywu to połóż aparat na płaskiej powierzchni i zrób zdjęcie np bateryjkom, paczkom fajek, zapałek ustawionych prostopadle do osi obiektywu.
    Tryb AF na AF-S, do tego niech pucha zrobi zdjęcie z samowyzwalacza o ile nie masz pilota, wężyka, mocy itp.. Natywne ISO matrycy. Wtedy oceń co i jak.
    Poczytaj o tzw papierowej GO. Przekonasz się, że wcale nie jest trudno spartolić zdjęcie.
    Jeżeli chcesz już po aptekarsku do tego podejść to policz sobie za pomocą jakiegoś kalkulatora GO jak rozkłada się GO dla ustawionych przez Ciebie parametrów. Rozsuń skrajne np bateryjki na tyle, żeby wyszły z GO i sprawdź co wyszło.
    Teoretycznie GO rozkłada się 1/3 przed i 2/3 za obiektem, ale w praktyce różnie to bywa. Ważne żeby obiekt zmieścił się w GO.
    Tak gdzieś kiedyś wyczytałem.
    nic...

  7. #7

    Domyślnie

    Przy małej GO jak dziecko się wierci to możesz nie zdążyć przekadrować i zdjęcie będzie nieostre, bo Ty machniesz aparatem i dziecko tez wyleci z GO. Pokaż zdjęcia, najlepiej kilka i może uda się coś wywnioskować.

    U mnie w kiepskich warunkach oświetleniowych (światło z okna, pochmurny dzień) wygląda to tak: KLIK ISO 640, pełna dziura.
    Ostatnio edytowane przez Badyl81 ; 07-03-2012 o 14:47
    Dziwnym nie jest

  8. #8

    Domyślnie

    Napisz jakie czasy masz przy tych zdjeciach, jak ciemno jak w d.. (subiektywne odczuwanie typu "jasny zyrandol" jest wzgledne). Masz szklo 35mm, co prawda na DX wiec maksymaly czas dajacy nieporuszone zdjecie bedzie ok 1/40s. Przy wprawie mozna trzaskac fotki przy czasach 1/15s, a przyslona ... zaleznie od tego co chce sie osiagnac.

    Przy 1/100 nie ma bata, ruch reki jest pomijalny, chyba ze masz drzaca reke alkoholika.

    Swoja droga kazde szklo przymkniete do 5.6-8 bedzie najostrzejsze w stosunku do swoich mozliwosci. Przylosna 1.8-2.0 w powiekszeniu 100% bedzie wygladac mydlano.

    Wez dowolny kalkulator GO i sprawdz jaka masz przy 1.8 ... papierowa, trafic z ostoscia bedzie nie latwo.
    Ostatnio edytowane przez gALL ; 07-03-2012 o 14:53

  9. #9

    Domyślnie

    zaraz będą dwie strony debaty o zdjęciu którego nikt nie widział, nieźle

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gALL Zobacz posta
    Napisz jakie czasy masz przy tych zdjeciach, jak ciemno jak w d.. (subiektywne odczuwanie typu "jasny zyrandol" jest wzgledne). Masz szklo 35mm, co prawda na DX wiec maksymaly czas dajacy nieporuszone zdjecie bedzie ok 1/40s. Przy wprawie mozna trzaskac fotki przy czasach 1/15s, a przyslona ... zaleznie od tego co chce sie osiagnac.

    Przy 1/100 nie ma bata, ruch reki jest pomijalny, chyba ze masz drzaca reke alkoholika.
    Nie zapominaj, że chodzi o zdjęcia dzieciaków. Tutaj i 1/250 może być za długo
    Sądzę, że kolega czas ekspozycji ustawia zbyt długi, tym bardziej, że focuscharty wychodzą ok.

    EDIT
    darkmajin, chyba zmieściłem się jeszcze na pierwszej
    clusca
    Fufu X

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •