Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie N18-70 Wymiana tulei AF i maskownicy - czy to się opłaca?

    Witam!

    Jestem posiadaczem obiektywu Nikkor 18-70 (stary, dobry kit). Generalnie jestem z niego zadowolony, a właściwie to byłem. Do czasu kiedy pierścienie zoomu nie zaczęły bardzo ciężko chodzić. Oddałem go wtedy do jakiegoś majstra z Siemianowic Śl. (albo Chorzowa, nie pamiętam dokładnie, namiary z forum) do czyszczenia. No i generalnie od tego serwisowania zaczęła się powolna agonia mojego obiektywu. W pewnym momencie zaczęły się problemy z autofokusem i na powrót z pierścieniami (ale powiedzmy szczerze w akceptowalnym odstępie czasu od pierwszego czyszczenia). Wiele zdjęć, a zwłaszcza krajobrazy wychodziły mocno mydlane (po wzięciu poprawki na fakt, że nie jest to profesjonalne szkło) w porównaniu do zdjęć jakie obiektyw robił na początku. Ostatecznie znów wysiadły pierścienie. Tym razem zablokowały się na dobre, gdzieś na 40mm.

    Wysłałem obiektyw do serwisu Nikona na oględziny z kosztorysem. Dostałem następującą odpowiedź - do wymiany jest tuleja AF i maskownica, układ optyczny do wyczyszczenia. Części, robocizna i transport opiewają na kwotę 275 zł. Chcieli jeszcze wymieniać przednią soczewkę ze względu na rysę, ale ostatecznie stanęło na tym, że skoro tego nie widać na zdjęciach, to nie ma potrzeby.

    I teraz pytania:
    1. Czy jest sens to naprawiać?
    2. Jeśli tak, to czy można liczyć na to, że po naprawie zoom i AF będą funkcjonowały prawidłowo, a zdjęcia wyjdą bez mydła?
    3. Czy drugie rozkręcanie obiektywu nie doprowadzi go do jeszcze szybszej agonii? (nie to, że nie ufam serwisantom nikona, co nie ufam czemuś, co było dwa razy kompletnie rozkręcane)
    4. Czy ten obiektyw można jeszcze w ogóle gdzieś kupić nowy? Rozglądałem się na allegro, a tam same używki. Przyzwoite, ale jednak używki.

    De facto pierwsze 3 pytania można traktować jako jedno. Generalnie nie mam nic przeciwko serwisantom nikona, chodzi mi o sam obiektyw. Sporo się tematów na forum przewinęło i wynika z nich, że problemy z zabrudzonym/blokującym się zoomem i AF są typowe dla tego obiektywu. Pytanie czy przy wieku obiektywu 7 lat, ma sens dalsze w niego inwestowanie...

    Pzdr

  2. #2

    Domyślnie

    Nie ma sensu inwestować w to szkło, nie jest aż tak wybitne Rozejrzyj się za czymś ciekawszym.

  3. #3

    Domyślnie

    Kit 18-70 to jest bardzo przyzwoite szkło. Jezeli dla Ciebie 275 PLN jest kwotą do zaakceptowania za:
    dobrą jakość optyczną,
    uniwersalność,
    to inwestuj, rób zdjęcia i się ciesz zdjęciami. To naprawdę dobry obiektyw.
    Jezeli porządasz czegoś innego, to daruj sobie i kupuj to, co jest Tobie potrzebne.
    Na świecie ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej.

    http://marchewkowakuchnia.wordpress.com/

  4. #4

    Domyślnie

    tego co masz sprzedaj a kup 18 - 105 VR lub jeśli chcesz mieć 18-70 oto idzie wyrwać na alledrogo super sztukę

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •