Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Soligor 100/3,5 macro - moja opinia

    Witajcie,

    Chciałbym podzielić się z Wami spostrzeżeniami na temat obiektywu, który obecnie używam.

    Nie jest wielką sztuką rekomendować legendarne szkła Nikkora 60 i 105, czy też stającego się powoli legendą Tamrona 90... Stąd też postanowiłem cokolwiek napisać na temat na temat Soligorka....

    Obiektyw jest tandetny - plastikowy, mało atrakcyjny zewnętrznie, z metalowym bagnetem. Sam w sobie daje skalę odwzorowania 1:2. W fabrycznym zestawie jest dołączona nakręcana soczewka, z którą odwzorowanie wzrasta do skali 1:1. Sama soczewka wykonana jest bardzo starannie, jest ciężka, co oznacza, iż została wykonana ze szkła, a nie z kompozytów. Po podpięciu do D70 sam obiektyw prezentuje się bardzo ładnie....

    Mechanicznie, nie ukrywam, że jest to porażka. AF działa bardzo głośno i jest bardzo wolny, aczkolwiek nie ukrywam, że precyzyjnie. Niestety nie jest to odosobniona opinia, gdyż na zagranicznych forach dyskusyjnych czytałem o tych samych zarzutach pod adresem tego obiektywu. Głośna praca AF jest związana z wpadaniem obiektywu w nieprzyjemne wibracje, które niestety jest dość silnie czuć na obudowie obiektywu - moim skromnym zdaniem powodem tych wibracji jest nieszczególne dopasowanie elementów konstrukcyjnych. Znacznie lepiej sprawdza się przy manualu.

    Teraz o samej optyce. Moim zdaniem - rewelacja, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę koszt zakupu. Szkło naprawdę bardzo ładnie rysuje, jest na prawdę bardzo ostre, o doskonałym kontraście i jak mi się wydaje, niemal zupełnie neutralnym oddaniu barw. Wydaje mi się, iż idealny zakres przysłon zaczyna się od f=7 - 8 aż do zupełnego przymknięcia. Poniżej niestety rysuje bardzo miękko, choć może to być również zaletą...

    Obiektyw ten stosuję z powodzeniem do jego oryginalnego przeznaczenia jakim jest macro, ale równie doskonale sprawdza się jako obiektyw portretowy, chociaż jego ogniskowa z D70 to 150mm, co wydawać się może minimalnie za dużo...

    Koszt zakupu jest minimalny - za swój, w idealnym stanie, z soczewką, instrukcją i w pudełku zapłaciłem na Allegro 400zl. Nie wiem czy to dużo, czy mało. Im dłużej go używam, tym bardziej jestem pewien, iż jest wart swojej ceny, dlatego polecam go tym wszystkim, którzy chcieli by mieć prawdziwe macro, a którzy nie mogą sobie pozwolić na obiektywy od 1500 złotych w górę...

    Poniżej znajduje się kilka zdjęć przykładowych.

    Pozdrawiam Wszystkich

    Michał.





    Ostatnio edytowane przez FHR ; 03-07-2012 o 01:54 Powód: "na prawdę"

  2. #2

    Domyślnie

    Wielkie dzieki za ta opinie. Od jakiegos czasu mam ochote na jakies makro i biore pod uwage miedzy innymi to szklo przede wszystkim z powodu ceny. Mozesz wyslac na priv jakies wieksze sample najlepiej zdjec z duza skala odwzoraownia (idealnie by bylo gdybyc mial 2 zdjecia: jedno z dedykowana soczewka 1:1 i drugie bez).
    Pozdrawiam Karol

  3. #3

    Domyślnie

    Jasne
    nie ma problemu - jutro jadę na wieś. Specjalnie coś zrobię i Ci podeślę. Szczególnie z soczewką, gdyż powyższe zdjęcia robione są bez soczewki.
    Pozdrawiam
    Michał

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo interesujaca alternatywa. Michal badz laskaw dopisac jeszcze z jakiej realnej minimalki fotografujesz ta Cosina. Dzdzownica w gescie triumfu bardzo fajna. Pozostale zdjatka rowniez...

  6. #6

    Domyślnie

    ze tak powiem - hmmmmmmmmm

    nie zastanawialem sie nad tym, ale tak na oko (potwierdze jak bede w domu) to okolo 20-25 cm bez soczewki i 10-15 z soczewka. Sprawdze co do milimetra i wysle info wieczorem.
    Odleglosc jest wystarczajaca, zeby nie sploszyc owada, oczywiscie pod warunkiem, ze nie wyploszy sie jak uslyszy autofocusa

  7. #7

    Domyślnie

    oczywiscie pod warunkiem, ze nie wyploszy sie jak uslyszy autofocusa
    Mnie to nie przeraza. Nie slyszales pewnie jak potrafi "zagrac" 80-200/2.8 ED jak pojedzie po pelnym zakresie

  8. #8

    Domyślnie

    hehe, nie slyszalem, ale chyba nie masz wrazenia, ze trzymasz wibrator w reku?
    :P

  9. #9

    Domyślnie

    80-200 to jeszcze i tak nie jest taki straszny. Ostatnio bylem na plenerku w Puszczy Niepolomickiej, chwilke po wschodzie slonca, cisza jak makiem zasial a ja mialem zapiety 70-300G no i AF przelecial mi przez caly zakres wydajac taki dzwiek ze wszystkie ptaki w okolicy zwialy
    Pozdrawiam Karol

  10. #10

    Domyślnie

    To tak sie radosnie chwalimy, ze nam AFy wyja, to lepiej niech ktos powie co robic zeby nie wyl??
    Przeciez nie bede obiektywu owijac filcem, zeby go wygluszyc
    Macie moze jakies doswiadczenia?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •