Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie osadzanie jako smart objects rawów w psd

    Dla zwiększenia możliwości edycyjnych i uproszczenia hdr jak również upraszczania struktury plików (pracuję nad kilkudziesięciostronicywymi publikacjami) chciałbym osadzać w photoshopie rawy jako smart objecty. Być może w pewnych kręgach jest to już absolutny standard, ale dla mnie nie i w związku z tym mam kilka pytań.

    1. Jak działa spłaszczanie plików przy eksporcie do pdfów z indesigna i illustratora. W przypadku mało skomplikowanych plików nigdy nawet się nad tym nie zastanawiałem i nie zauważyłem nigdy żadnego błędu, ale w sytuacji, w której chcę w tych plikach osadzać rawy, sprawa zaczyna mnie męczyć. Czy przy zapisie psd standardowo do pliku dołączana jest jego spłaszczona wersja i z niej korzystają inne programy? Szczerze nie wyobrażam sobie innego podejścia do tej sprawy. Powiązanym pytaniem jest, jak indesign zachowuje się z plikami illustratora. W tym przypadku również nigdy nie spotkałem żadnego problemu, ale zaczęło mnie dręczyć pytanie w jaki sposób on sobie "renderuje" takie pliki?
    2. Jakie są realne różnice w plikach wywoływanych różnymi wersjami camera raw? Niby są ustawienia camera profile które pozwalają "symulować" poprzednie wersje camera raw, ale przecież poza tą krzywą tonalną (czy jakkolwiek się to nazywa) są jeszcze udoskonalane mechanizmy wyostrzania, geometrii, odszumiania, aberracji chromatycznej i bóg wie czego jeszcze. No i właśnie o to bóg wie czego jeszcze sprawa się rozchodzi, bo jeśli gmerają na przykład przy fill light lub clarity (co wydaje mi się szalenie prawdopodobne) to obrazek otworzony w photoshopie za kilka lat z osadzonym rawem mógłby już wyglądać inaczej. Czy tak jest?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez !aczkolwiek Zobacz posta
    1. Jak działa spłaszczanie plików przy eksporcie do pdfów z indesigna i illustratora. W przypadku mało skomplikowanych plików nigdy nawet się nad tym nie zastanawiałem i nie zauważyłem nigdy żadnego błędu, ale w sytuacji, w której chcę w tych plikach osadzać rawy, sprawa zaczyna mnie męczyć. Czy przy zapisie psd standardowo do pliku dołączana jest jego spłaszczona wersja i z niej korzystają inne programy?
    Prawie w ten sposób. W pliku PSa masz wyrenderowane piksele w danej wielkości – gdy SO jest np. powiększony/pomniejszony/obrócony etc. – oryginał jest zakopany nietknięty gdzieś w bebechach PSDka. Tak więc niezależnie jak to osadzisz w AI/ID zobaczą one tylko piksele w rozdzielczości pliku w którym SO jest osadzone, nic więcej. Co ciekawe możesz nawet taki plik główny przekonwertować do CMYKa, a gdy wyedytujesz później SO, oczywiście automagicznie wskoczy on z powrotem do przestrzeni pliku roboczego.
    I'm one of those bad things that happen to good people

  3. #3

    Domyślnie

    Dodam, ze SO rezydują jako osobne pliki w folderze tmp. Ostatnio edytowałem jakiś maleńki pliczek do weba, ale zapomniałem, że osadziłem kilka kobylastych plików jako SO. Zapis takiego PSD skutecznie zatkał kompa, a na koniec zobaczyłem przemiły komunikat o braku miejsca na dysku C.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez docxxx Zobacz posta
    Dodam, ze SO rezydują jako osobne pliki w folderze tmp.
    Oprócz siedzenia cichaczem wewnątrz PSD-ka/TIF-a. No i mam wrażenie, że one są tam umieszczane dopiero w momencie edycji z poziomu palety Layers, możliwe że Szop nie do końca te tempy czyści lub robi to dopiero przy Quicie.
    I'm one of those bad things that happen to good people

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, czysci przy wyjsciu, ale w czasie edycji tworzy dodatkowe pliki w tmp (co zrozumiale).

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •