Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jak robić takie zdjęcia

    Witam

    Wiem że pewnie zostanę zaraz skrytykowany za takie pytanie ale oglądając strony różnych fotografów min.:
    http://fotosister.eu/klara/ czy http://www.socharska.pl/pl/galerie-z...ubnych/wesele/ patrze na te zdjęcia i zastanawiam się jak oni to robią że te zdjęcia są tak wyraziste? Jak dla mnie są idealne. Idealnie ostre i super jasne.
    Podpowiedzcie mi ile w tym jest photoshop'a i talentu. Rozumiem że zdjęcia dzieciaczków to pewnie jakieś profesjonalne studyjne oświetlenie ale np zdjęcia ślubne raczej fotograf nie nosi ze sobą całego oświetlenia a korzysta pewnie tylko z lampy na aparacie. Więc jak oni to robią?

  2. #2

    Domyślnie

    Reklama? Ja tam nie widzę dużo sprzętu.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie reklama!

    Po prostu sam na razie amatorsko zajmuję się fotografią i jestem ciekaw jak oni to robią.
    Chciałbym kiedyś umieć zrobić takie zdjęcia.

  4. #4

    Domyślnie

    Moim zdaniem oświetleniowo nie są jakoś szczególnie skomplikowane. Na szybko patrząc, ze dwie-trzy lampy, coś odbijającego, może też coś nałożone na lampę (strumienice?). Trochę obróbki.
    ...
    albo zdjęcia po prostu i dużo czasu z photoshopem

    PS.
    Zaznaczam, że ja dopiero dzisiaj kupiłem pierwszą SB-600 i mogę się grubo mylić Teraz wychdzę z aparatem na koncert ska ale potem poszukam czy są wątki typu "zgadnij jakie to oświetlenie...", jak są to właściwie powinny być przyklejone
    Ostatnio edytowane przez pardwadwa ; 14-01-2012 o 23:11

  5. #5

    Domyślnie

    Bez przesady - PS nie zastąpi talentu...
    Zdjęcia dzieci:
    Kreatywne pomysły, okno (dobrze z blendą do współpracy), dobre suwaczki w PSie i wu a la! Do takich ujęć nie potrzeba super oświetlenia studyjnego.
    Ślub:
    Czasem lampa na body, czasem bez lampy, reszta to przemyślany kadr i zabawa w PSie, nawet niezbyt skomplikowana, byle świadoma.

    Odpowiadając na pytanie - jak robić takie zdjęcia? Robić je dobrze Czyli dużo, dużo pstrykać, uczyć się, kreować swój własny styl, a pewnego dnia znaleźć swoje zdjęcia w podobnych okolicznościach w takim wątku, gdzie kolejny amator będzie podawał je za przykłady i pytał - jak robić takie zdjęcia?
    Powodzenia i baw się dobrze!

  6. #6

    Domyślnie

    fajnie jakbys przejrzal sobie na stronke www.szerokikadr.pl w dziale poradnik jest kilka czesci mowiacych o fotografii rodzinnej. Sa rowniez wywiady z fotografami i mozna sie dowiedziec jak oni pracuja.
    Zdjecia dzieciakow najprawdopodobniej byly wykonane przy swietle dziennym lub przy pomocy lampy blyskowej z parasolka lub innym modyfikatorem ustawionym blisko modela/modelki. Na zdjeciach widac tez blende ktora byla uzyta do rozjasnienia cieni (ustawiona za modelem/modelka). Kluczem tu jest jest miekkie swiatlo. Przy tak malym obiekcie parasolka 90cm lub mniejsza ustawiona blisko da super miekkie swiatlo ale tez jak nie masz takiego sprzetu to mozesz poprobowac ze swiatlem dziennym. Jak blendy nie masz to mozesz wykorzystac kawalek bialego kartonu, steropianiu etc

  7. #7

    Domyślnie

    Zdjęcia ładne, ale nie ma w tym tajników czy technologii z kosmosu. Użyte sporo światłą dziennego, które jest genialne. Trzymanie się zasady ekspozycji ku prawej stronie histogramu. Ręczne ustawianie WB, bo WB nie ma być prawidłowa lecz ma być ładna. Ja sam często fotografuję, na przykład, przy świetle 5000K, ale ustawiam 7000K w Lightroomie, bo ma być ładnie a nie tak jak było naprawdę. No i parę innych prostych zasad, jak przysłona jak najmniejsza.

    Natomiast wyrazistość i ostrość uzyskuje się w prosty sposób.

    - zmniejszasz zdjęcie do podwójnej wielkości wymiaru końcowego
    - sharpen
    - sharpen (lub czasami tylko jeden raz sharpen)
    - zmniejszasz do wymiaru końcowego

    Czyli jeśli masz plik 3000x2000px a chcesz na www zrobić 900px, to najpierw zmniejszasz do 1800, potem 2x sharpen i na koniec 900px. Weź jednak pod uwagę że nie na wszystkich zdjęciach wygląda to dobrze i znacznie wzrasta też rozmiar pliku. Taki jpg, który normalnie ma 100kb może przekroczyć nawet 300kb po tej operacji.

    Ewentualnie można się indywidualnie bawić w unsharp mask.

  8. #8

    Domyślnie

    Dokładnie podstawa to dobre przygotowanie do publikacji w internecie;
    w temacie zmniejszania ja dałem się przekonać do innej metody (znalezionej oczywiście na tym forum (:
    Mam nagrane akcje do poszczególnych rozmiarów - redukcja do rozmiaru większego od docelowego x 1.667, inteligentne wyostrzanie, redukcja do oczekiwanego rozmiaru (ponoć taki mnożnik 1 i 2/3 wynika z algorytmów PSa do redukcji).
    Niektórzy wolą kilkustopniową redukcję ale mi nigdy nie chciało się sprawdzić jej efektów..
    "Z pasją fotografuj życie, ale nie zapomnij i żyć z pasją" Z. Kamm

  9. #9

    Domyślnie

    no oki,
    a co jeśli zdjęcia przeznaczone są do wywołania i to np w formacie 20x30? Wtedy raczej takie zmniejszanie odpada. Nie wiem czemu ale jak robię zdjęcia to zawsze mam wrażenie że jest ono nie wyraźne. Dla przykładu wrzucam zdjęcie zrobione wczoraj.

    Ostatnio znajoma urodziła córkę i robiliśmy jej zdjęcia i wyszła jakaś masakra. Co prawda było już ciemno i jedyne światło to żyrandol i lampa na aparacie. Czy mimo wszystko powinno coś wyjść. Zdjęcie już po mojej obróbce w PS:

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez junior1980 Zobacz posta
    Witam

    Wiem że pewnie zostanę zaraz skrytykowany za takie pytanie ale oglądając strony różnych fotografów min.:
    http://fotosister.eu/klara/ czy http://www.socharska.pl/pl/galerie-z...ubnych/wesele/ patrze na te zdjęcia i zastanawiam się jak oni to robią że te zdjęcia są tak wyraziste? Jak dla mnie są idealne. Idealnie ostre i super jasne.
    Podpowiedzcie mi ile w tym jest photoshop'a i talentu. Rozumiem że zdjęcia dzieciaczków to pewnie jakieś profesjonalne studyjne oświetlenie ale np zdjęcia ślubne raczej fotograf nie nosi ze sobą całego oświetlenia a korzysta pewnie tylko z lampy na aparacie. Więc jak oni to robią?
    co do zdjęć dziewczynki to wszystko niemal jest widoczne w linku, który podałeś - ostatnia fotka - http://fotosister.eu/wp-content/uplo...1/klarabst.jpg - rozproszone światło dzienne (duże okno, prawdopodobnie balkonowe bo naprawdę jasno jest i jest to dość duży pokój), blenda o wymiarach około 90 cm (patrząc na proporcje do wzrostu kobiety) i dużo inwencji w wykorzystywaniu różnych kolorowych szmatek
    szkoda, że to już nie to samo forum...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •