Jak wiadomo obiektyw Nikkor 18-105 posiada zamontowany plastikowy bagnet. Przy częstym zdejmowaniu obiektywu z body lubi się wycierać, a podczas mocniejszego szarpnięcia istnieje prawdopodobieństwo wyrwania zaczepów. Tak właśnie stało się z moim obiektywem, który niefortunnie upadł z małej wysokości zapięty do body na podłogę. Na szczęście szkła, obudowa i cała reszta została nietknięta. Jedynie zaczepy bagnetu zastały oberwane.

Znalazłem taki oryginalny bagnecik na Allegro w cenie 35zł

Podczas wymiany bagnetu zrobiłem małą fotorelację.


Sam proces wymiany trwał ok 1,5 godziny i jedynym narzędziem jakie używałem to precyzyjny śrubokręcik.

Najpierw odkręcamy wszystkie osiem śrubeczek wokół bagnetu.



Gdy śrubki zostały odkręcone delikatnie wyciągamy plastikowy pierścień otaczający soczewkę.


Teraz delikatnie podnosimy plastikowy bagnet.
Trzeba to robić ostrożnie ponieważ od spodu w jednym miejscu jest podpięty do styku kabelek,
który może zostać oberwany, a jest dość krótki i ciężko się go ponownie zaciska.


Odkręcamy bardzo delikatnie styk z bagnetu



Ostatnia czynność to odpięcie sprężynki i wyciągnięcie z bagnetu przez delikatne przekręcenie blaszki regulacji przesłony.


Teraz dokładnie w odwrotnej kolejności przekładamy wszystko na nowy bagnet zaczynając od sprężynki.




Obiektyw z nowiutkim bagnetem