Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez żółty Zobacz posta
    ... Z drugiej strony można też czytać, czerpać wiedzę z książek, internetu, etc. Zdjęcia dawać pod ocenę na forum, za darmo...
    Wszystko fajnie ale na forum wszystkiego się nie dowiesz. Mozesz robić poprawne zdjecia a na forum ciebie zjadą ze temat oklepany czy coś w tym stylu.

    Natomiast prawdziwych warsztatów nic nie zastąpi.
    N i pare gratów

  2. #12

    Domyślnie

    Z warsztatami też bywa różnie. Wszystko zależy od prowadzącego. Widziałem już różne cuda. Jest firma prowadząca szkolenia fotograficzne, szukali ludzi do pracy w wymaganiach było obsługa windows i projektora, z fotografii raczej nic nie wymagali.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  3. #13
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Hm. W jednej z uczelni uczy dziewczyna, która przygode z fotografią zaczynała 3 lata temu - wtedy miałem z nią kontakt, pytała o podstawy, zaczynała od zera - miała jakiś niski model body z kitem (nie pamietam dokładne), nie potrafiła ustawić aparatu robiąc zdjęcia na koncercie. Pomogłem jej, nawet cos tam pożyczyłem (szkiełko). Teraz robi całkiem dobre zdjęcia, głównie dzięki solidnej obróbce. Ale wiedzy stricte fotograficznej to u niej nie ma co szukać. Znak czasu.
    Sam uczę w pewnej szkole. I lepiej bym się nie wypowiadał na temat tego co tam się serwuje studentom. Założenie bowiem jest takie (błędne), że przychodza osoby już mające podstawy (co jest nieprawdą) a uczy się bardziej spojrzenia, historii, pokazuje różnorodność fotografii itd. Efekt jest taki, że nikt nie ma zajęć w których np studentki byłyby uświadomione, że zmiana ISO wiąże się z szumami. Ja mam zajęcia z portretu, a douczam (poza programem) .... jak ustawić aparat.
    Egzamin wstępny/rozmowa kwalifikacyjna do takich szkół to fikcja, bo skoro są one płatne to i tak bierze się każdego chętnego. Na zasadzie: w międzyczasie się douczy. Od kogo?
    W kółkach fotograficznych w domach kultury uczy pani po pedagogice. Zdjęcia się robią na automacie, a pani ocenia: ładne zdjęcie - mniej ładne zdjęcie. Byle dzieciaki miały czas zorganizowany.
    Jeszcze pare - parenascie lat i nie będzie fachowców - fotografów. Wystarczy automatyka w body i inteligentny program do obróbki zdjęć w komputerze.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #14

    Domyślnie

    Akurat fotografia to dwie dziedziny, rzemiosło i sztuka. Co do rzemiosła to książek jest sporo, nawet bardzo dużo. Mało jest za to książek uczących spojrzenie na fotografię jak na sztukę. O tym jak ustawić ISO czy co to jest priorytet przysłony jest w każdej książce, jak zbudować kadr to już rzadko. A czy ktoś zna rzemiosło można łatwo sprawdzić, wystarczy wpuścić taką osobę do studia i czy sobie poradzi.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  5. #15
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wer Zobacz posta
    .. O tym jak ustawić ISO czy co to jest priorytet przysłony jest w każdej książce, ..
    A czy wyobrażasz sobie, że mozna zaczynac studia nie przeczytawszy takich podstaw w książce (czy na naszym forum) i ba, nie wiedzieć tego po ukończeniu studiów fotograficznych? Mieści ci się to w głowie?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #16

    Domyślnie

    może to: http://www.szerokikadr.pl/ pomoże autorowi
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  7. #17

    Domyślnie

    amerykanie mają talent pisania prostym językiem od instrukcji poczynając na kursach kończąc ... oni chyba jakoś bardziej praktycznie tą więdzę dostają w szkołach ... nawet jak szukam pomocy w googlach rozwiązania moich problemów znajduję zadając pytanie po angielsku .. pytając po Polsku wpadam na jakiś internetowy bełkot ... fotografii można nauczyć się z kursów takich jak np organizują chłopaki w photoshoptricks reszta to praktyka ... oczywiście na pewnym poziomie wystarczającym żeby zachwycić rodzinę i znajomych ...
    Nikon

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    A czy wyobrażasz sobie, że mozna zaczynac studia nie przeczytawszy takich podstaw w książce (czy na naszym forum) i ba, nie wiedzieć tego po ukończeniu studiów fotograficznych? Mieści ci się to w głowie?
    Po co sie maja tego uczyć skoro jest zielony program. Tylko takie przeżytki jak D3 czy D700 tego nie mają

    Czytalem wiele ksiażek, ale większośc to to samo. Dopiero na pewnym kursie dowiedziałem się że dzieki ISO mozna takze sterowac kontrastem, tzn. czym większe ISO tym kontrast mniejszy.
    N i pare gratów

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    A czy wyobrażasz sobie, że mozna zaczynac studia nie przeczytawszy takich podstaw w książce (czy na naszym forum) i ba, nie wiedzieć tego po ukończeniu studiów fotograficznych? Mieści ci się to w głowie?
    Ja już tyle rzeczy widziałem, że mogę swobodnie to sobie wyobrazić. Ba, nie dziwią mnie takie osoby po studiach. Spotkałem już się z osobami po studiach informatycznych, które nie potrafiły napisać programu Hello World w C. Jest duża różnica między osobą, która chce się nauczyć fotografować, a osobą, która chce ukończyć studia fotograficzne. Marketingowo wbito już wielu osobom do głowy hasło Kodaka, ty naciskasz przycisk, resztę my robimy. I dla wielu osób fotografowanie to naciśnięcie tego jednego przycisku. Ignorancja była, jest i będzie. Z tym, że w tej chwili jest moda, na to, żeby być ignorantem.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  10. #20
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ale ja jako nauczający patrzę na to od strony uczelni/wykładowców. Bo że studenci/kursanci się migają od nauki to norma. Tylko sęk w tym, że uczelnie/kursy nie uczą. Liczy się kasa.

    Ja prowadzę kursy - ale jest ich program i tego co w programie to nauczę.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •