Close

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 51
  1. #21

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam jeśli przekazujesz prawa autorskie majątkowe z dziełem to wychodzi ci taniej z podatkiem, jeśli nie przekazujesz to wychodzi drozej, tak mi to łopatologicznie tłumaczyła kiedyś ksiegowa. Z Twojego punktu w umowie wynika że nie przekazujesz. Jak się mylę niech mnie ktoś poprawi.
    ;]

  2. #22

    Domyślnie

    nasze urzędy skarbowe są jakieś dziwne - byłem dzisiaj się dopytać gdzie mam odprowadzić podatek z podpisanej umowy o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi. Zostałem odesłany do trzech różnych pokoi z trzema różnymi wersjami:
    wersja 1. - odprowadzić podatek w wysokości 18% (zgodnie z wyliczeniami: kwotax50%x18%)
    wersja 2. - odprowadzić na koniec roku rozliczeniowego według w/w wyliczeń (najpóźniej do 30 kwietnia) w dokumencie PIT
    wersja 3. - umowa o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi nie może mieć miejsca i jest bezprawna, w związku z tym nie muszę odprowadzić podatku ponieważ taka umowa w świetle prawa nie istnieje. Jednak mogę podpisać umowę cywilno-prawną pomiędzy osobami fizycznymi i mogę podpisywać takie umowy do woli.
    Normalnie paranoja - realnie zgłupiałem i nie wiem co mam począć - wiem ile mam podatku odliczyć, tylko czy przelewać teraz czy może na koniec roku rozliczeniowego.
    Chyba wezmę przeleje im na konto określoną kwotę i dołączę potwierdzenie przelewu do umowy oraz umieszczę dochód w picie - na moje oko powinno być ok.
    Ostatnio edytowane przez malachowskim ; 08-05-2012 o 13:57

  3. #23

    Domyślnie technicznie

    Również noszę się z bardzo poważnym zamiarem założenia działalności gospodarczej w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Potrzebowałbym kliku rad - może stworzylibyśmy wspólnie obraz, ale tym razem byłby to obraz prowadzenia działalności gospodarczej przez fotografa. Być może dobrze byłoby założyć osobny wątek.

    Krótko opiszę moją sytuację i plany.

    Jestem zatrudniony na umowę o pracę, więc zakładając działalność gospodarczą musiałbym jedynie opłacać ubezpieczenie zdrowotne + zaryzykowałbym z prowadzeniem księgowości internetowej za 40 zł brutto miesięcznie = ok 300 zł miesięczny koszt prowadzenia firmy, ale przy rozliczeniu rocznym podatku otrzymałbym jeszcze zwrot podatku za zapłacone zdrowotne z tytułu DG, więc suma sumarum miesięczny koszt prowadzenia DG to ok. 100 zł.

    Chciałbym teraz poprosić znających temat o wyjaśnienie w kilku sprawach.

    1. Jak postępować z takim fantem, że umowę np. z parą młodą podpisywałbym na kwotę brutto (w której wchodzi również koszt albumu, koszt płyty DVD, opakowania na które zakup miałbym fakturę i itp.). Nie byłbym na VATcie. Jak rachunek wtedy wystawiam? Na kwotę powiedzmy 1500 zł brutto? Nie piszę na rachunku już tych rzeczy które składają się na cenę ostateczną dla klienta, a wpisuję je u siebie w koszty? Tak by było najprościej chyba.

    1.1. a może musiałbym mieć kasę fiskalną? Jeżeli tak, to jak wtedy wypisać rachunek i co zrobić z paragonem?

    1.2. a może wystawiać rachunek tylko na koszt samej usługi, powiedzmy 1000 zł, a kosztu albumu i płyty na rachunku nie uwzględniać? To rozwiązanie jednak nie leży mi, wolałbym aby klient miał cenę ostateczną z albumem i płytą, innymi słowy nie znał ceny materiałów, które otrzymuje

    2. Klient płaci mi np. zadatek z półrocznym wyprzedzeniem wykonania usługi. Czy na ten zadatek wystawiam u siebie już rachunek? Co zrobić, gdy jednak klient w odpowiednim czasie jednak zrezygnuje z usługi z jakichś przyczyn i zażąda zwrotu zadatku (który teoretycznie jest bezzwrotny w przeciwieństwie do zaliczki, ale np. umawiam się z klientem, że jeżeli zrezygnuje najpóźniej do trzech miesięcy przed datą wykonania usługi, to zadatek zostanie zwrócony).

    Proszę o wyrozumiałość, to są techniczne sprawy prowadzenia DG, na których się nie znam, ale wydaje mi się że rzeczowe odpowiedzi pomogłyby nie tylko mnie.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ramish Zobacz posta

    Chciałbym teraz poprosić znających temat o wyjaśnienie w kilku sprawach.

    1. Jak postępować z takim fantem, że umowę np. z parą młodą podpisywałbym na kwotę brutto (w której wchodzi również koszt albumu, koszt płyty DVD, opakowania na które zakup miałbym fakturę i itp.). Nie byłbym na VATcie. Jak rachunek wtedy wystawiam? Na kwotę powiedzmy 1500 zł brutto? Nie piszę na rachunku już tych rzeczy które składają się na cenę ostateczną dla klienta, a wpisuję je u siebie w koszty? Tak by było najprościej chyba.

    1.1. a może musiałbym mieć kasę fiskalną? Jeżeli tak, to jak wtedy wypisać rachunek i co zrobić z paragonem?

    1.2. a może wystawiać rachunek tylko na koszt samej usługi, powiedzmy 1000 zł, a kosztu albumu i płyty na rachunku nie uwzględniać? To rozwiązanie jednak nie leży mi, wolałbym aby klient miał cenę ostateczną z albumem i płytą, innymi słowy nie znał ceny materiałów, które otrzymuje

    2. Klient płaci mi np. zadatek z półrocznym wyprzedzeniem wykonania usługi. Czy na ten zadatek wystawiam u siebie już rachunek? Co zrobić, gdy jednak klient w odpowiednim czasie jednak zrezygnuje z usługi z jakichś przyczyn i zażąda zwrotu zadatku (który teoretycznie jest bezzwrotny w przeciwieństwie do zaliczki, ale np. umawiam się z klientem, że jeżeli zrezygnuje najpóźniej do trzech miesięcy przed datą wykonania usługi, to zadatek zostanie zwrócony).

    Proszę o wyrozumiałość, to są techniczne sprawy prowadzenia DG, na których się nie znam, ale wydaje mi się że rzeczowe odpowiedzi pomogłyby nie tylko mnie.
    Ad 1. Wystawiasz rachunek na brutto, możesz to nazwać usługą fotograficzną i jedna kwota możesz rozbić na "drobne" i osobno wyszczególniać pozycje usługa album odbitki tc.

    Ad 1.1. W kasę fiskalną wpadasz po przekroczeniu w 1 roku prowadzenia DG przychodu 20 000 pln rocznie (proporcjonalnie do czasu prowadzenia DG więc jak zaczynasz w środku roku limit jest mniejszy) a w kolejnych latach limit 40 000 pln. Przy wystawieniu rachunku posiadając kasę fiskalną zabierasz paragon i podpinasz do swojej kopii lub dajesz tylko paragon bez rachunku

    Ad 1.2 Nie bardzo rozumiem ten pomysł, to klient sam mam kupić album i zrobić odbitki? jeśli tak to ok wystawiasz rachunek na samą usługę, jeśli i tak bierzesz od niego kase za album/odbitki to albo wystawiasz drugi rachunek albo łamiesz prawo nie wykazując przychodu

    Ad.2 nie jesteś vatowcem więc nie uwzględniasz zadatku, przychodem będzie cała kwota po wykonaniu usługi, więc nie ma kłopotu ze zwracaniem. Jeśli jednak klientowi przepada zadatek uwzględniasz w przychodach w momencie jego przepadnięcia.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez strebor Zobacz posta
    Ad 1.2 Nie bardzo rozumiem ten pomysł, to klient sam mam kupić album i zrobić odbitki? jeśli tak to ok wystawiasz rachunek na samą usługę, jeśli i tak bierzesz od niego kase za album/odbitki to albo wystawiasz drugi rachunek albo łamiesz prawo nie wykazując przychodu.
    W tym punkcie chodzi mi o to, że zamawiając w drukarni fotoksiążkę, opakowanie DVD, zamawiałbym je w ten sposób, że poprosiłbym o wystawienie faktury na dane mojego klienta lub zwykłego paragonu. Klient by mi zapłacił za całość, ja byłbym pośrednikiem między moim klientem a drukarnią jeżeli chodzi o płatność, a rachunek wystawiony przeze mnie obejmowałbym samą usługę fotograficzną.

    1. Niemniej przy takim rozwiązaniu klient wie, ile kosztował album i inne rzeczy, więc skłaniałbym się do pierwszego podejścia. Czyli jeszcze raz, żebym dobrze zrozumiał - wystawiam wówczas rachunek na 1500 zł (w tym są te wszystkie rzeczy, które oddaję klientowi) - na rachunku nie uwzględniam co wchodzi w skład ceny, tylko piszę Usługa fotograficzna. Natomiast od drukarni mam fakturę wystawioną na siebie i kwotę brutto faktury wpisuję w swoje koszty, czy tak?

    2. Jeżeli jednak wpadłbym w obowiązek posiadania kasy fiskalnej, to po prostu tak jakby duplikuję wystawiony rachunek na pozycję Usługa fotograficzna w kwocie 1500 zł?

    3. Nasunęło mi się dodatkowe pytanie - natknąłem się gdzieś na zapis, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej powstaje nie tylko przy osiągnięciu odpowiedniego poziomu przychodu, ale również jeżeli "oddaje się" klientowi dane na nośnikach informacji, w tym również płytach DVD - no i co z tym teraz zrobić? Może klient "niby" dostarczałby mi płytę na której wypaliłbym mu zdjęcia, a ja zakupu płyty nie wpisywałbym w swoje koszty?
    Ostatnio edytowane przez ramish ; 06-06-2012 o 16:18

  6. #26

    Domyślnie

    Ad 1 tak wystawiasz rachunek na usługę foto lub możesz podzielić i album wykazać ze swoją marżą.
    Ad 2 jeśli klient chce rachunek oprócz paragonu to go wystawiasz ale paragon podpinasz pod kopię rachunku, w książce podatkowej oczywiście wykazujesz tylko jedną kwotę
    Ad 3 fakt zapomniałem o tych płytach, albo nigdzie (np w umowie/ofercie) nie pokazujesz że dajesz płytę, albo jak napisałeś dajesz możliwość nagrania plików na dostarczonym nośniku. Ale to bym dopytal w US.

    Pisane z tel, sorki za literówki

  7. #27

    Domyślnie

    pierwsza sprawa nie rozumiem po co ukrywać przed klientem koszt zakupu albumów? Ja otwarcie mówię klientom skąd jest album, więc wie ile on kosztuje. koszt odbitki też jest jasno wypisany.
    odnośnie pytanie w punkcie trzecim to jestem ciekaw czy umieszczenie informacji że w/w nośnik w postaci płyty DVD jest gratisem. - swoją drogą chory przepis

  8. #28

    Domyślnie

    no i edytować nie mogę już:/
    zajrzyj tutaj: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=142053 temat poruszany

    odnośnie mojego pytania o odprowadzenie podatku od umów o dzieło, jak by ktoś też miał taki problem.
    dzwoniłem na infolinię Głównego Inspektoratu Skarbowego(czy jakoś tak) i usłyszałem że wystarczy że taką umowę rozliczę na koniec roku, ujmując ją w PIcie rocznym w rubryce dochody inne. - to wystarczy i już.

    To jeszcze takie jedno pytanie jak ktoś nie prowadzi DG tylko robi na umowach cywilno-prawnych to nie musi mieć kasy fiskalnej - to normalne.
    Teraz jak ktoś dorabia sobie na ślubach ale jego przychód nie przekracza 20tyś rocznie i prowadzi DG będąc jeszcze na etacie to nie musi mieć kasy fiskalnej, ale jak oddaje zdjęcia na płytach DVD to już musi - dziwne. A teraz inne pytanie jak zamawiam gdzieś opakowanie na płytę DVD wraz z nią i oddaje klientowi nie zarabiając na tym ani grosza to po co mi kasa, bo pierwsze zakup płyty i opakowania nie odliczę sobie od VAT-u, bo nie przekraczam progu, a kasę musze mieć... - normalnie Polskie prawo skarbowe jest chore
    Ostatnio edytowane przez malachowskim ; 06-06-2012 o 21:03

  9. #29

    Domyślnie

    Mogą być różne podejścia - jak kto woli - ja akurat nie chcę, by klient wiedział co dokładnie ile kosztowało, począwszy od albumu, poprzez płytę DVD z opakowaniem, skończywszy na długopisie z moją reklamą i tym podobnych rzeczach. Kieruję się tutaj przekonaniem, że klient woli usłyszeć ostateczną kwotę, ile ma zapłacić za całość, a nie - ja za usługę biorę powiedzmy tysiąc, album będzie Was kosztował 600 zł, płyta 30 zł i jeszcze przejazd 50 zł - klient przy podpisywaniu umowy słyszy tylko to tyle, to tyle, a to tyle + jeszcze tyle. Tak ma jasny obraz sytuacji, a dodatkowo nie wie tak naprawdę ile ja zarabiam "na czysto". Ale każdy tutaj może przecież zrobić jak chce.

    Jeżeli chodzi natomiast o płytę DVD i kasę fiskalną - to niestety w naszym prawie tak jest, że kasa fiskalna musi być. Ale płyta kosztuje 1 zł i dla tej złotówki już kasa musi być. Chyba lepiej w umowie nie wpisywać, że materiał zostanie przekazany na płycie. Ale wtedy nie mógłbym chyba wpisywać zakupu płyt DVD w koszty, czy tak? Chociaż na potrzeby prowadzenia firmy również potrzebne mi są płyty więc jednak chyba mogę wpisać je w koszty. Ale co zrobić z fakturą od drukarni, na której taka płyta widnieje razem z albumem i opakowaniem.

    Zagmatwane to wszystko.

  10. #30

    Domyślnie

    znalazłem ciekawą interpretacje indywidualną, może się komuś przyda
    Czy od zawartej umowy o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi, z których żadna nie prowadzi działalności gospodarczej należy wykazać osiągnięty dochód w zeznaniu rocznym i zsumować go z innymi dochodami, a od łącznej kwoty obliczyć należny podatek?

    INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

    Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 30 grudnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 05 lutego 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie właściwego naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego z tytułu zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowy o dzieło – jest prawidłowe.

    UZASADNIENIE

    W dniu 30 grudnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie właściwego naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego z tytułu zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowy o dzieło.

    Z uwagi na fakt, iż wniosek zawierał braki formalne, pismem z dnia 29 stycznia 2010r. Znak: IBPB II/1/415-1017/09/BD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 05 lutego 2010r.

    W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

    Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 4000 zł brutto. Dodatkowo interesuję się fotografią i chciałby sporadycznie, a więc nie tak, jak to jest w rozumieniu ustawy - "w sposób zorganizowany i ciągły" świadczyć usługi fotograficzne, np. okazjonalnie obsługa fotograficzna ślubu itp. Konkurencja jest dość duża, więc ilość zleceń w ciągu roku również nie jest duża. Gdyby wnioskodawca zdecydował się na rejestrację działalności gospodarczej, to koszty rejestracji i prowadzenia tej działalności mogą przewyższyć dochody, zwłaszcza że w niektórych miesiącach ceremonii jest mało lub w ogóle ich nie ma - np. maj. Oznacza to, że z powodu takich mało skomplikowanych usług nie opłacalne jest rejestrowanie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Ponadto na zajęcie się działalnością gospodarczą w większym stopniu wnioskodawca nie ma czasu. Zdaniem wnioskodawcy jedynym rozwiązaniem mogłoby być tutaj podpisanie umowy o dzieło między osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Wnioskodawca przeglądając Kodeks cywilny i Kodeks pracy nie znalazł przeciwwskazań do zawarcia umowy o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi, z których żadna nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Wnioskodawca przywołał następujące przepisy art. 353#61446; i 627 Kodeksu cywilnego. Przeanalizowanie przeze przepisów prawa podatkowego oraz Kodeksu cywilnego nie wykluczają – zdaniem wnioskodawcy - zawarcia umowy o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi niebędącymi przedsiębiorcami. Brak jest też przeszkód, aby na podstawie umowy o dzieło powierzyć innej osobie fizycznej wykonanie określonej umową czynności. Przedmiot umowy musi spełniać przesłanki pozwalające uznać go za dzieło w rozumieniu kodeksu cywilnego, a zatem wykonawca musi osiągnąć konkretny rezultat świadczonej usługi.

    W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

    Czy od zawartej umowy o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi, z których żadna nie prowadzi działalności gospodarczej należy wykazać osiągnięty dochód w zeznaniu rocznym (PIT-36 w cześci D.1. w wierszu “inne źródła”) i zsumować go z innymi dochodami, a od łacznej kwoty obliczyć należny podatek...

    Zdaniem wnioskodawcy we wspomnianych przepisach ustaw nie ma przeciwwskazań do zawarcia umowy o dzieło między osobami fizycznymi bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Przy czym, od tak zawartej umowy należy odprowadzić podatek.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

    Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest pisemna interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie właściwego naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego z tytułu zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowy o dzieło.

    W pozostałym zakresie, tj. w zakresie możliwości zawarcia – na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego - umowy o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi, z której żadna nie prowadzi działalności gospodarczej dokonano odrębnego rozstrzygnięcia.

    Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

    Stosownie do art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w tej ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

    wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
    polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
    polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

    -prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

    W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście, zdefiniowana w przepisie art. 13 ustawy, gdzie w pkt 8 za przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

    osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
    właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
    z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

    A zatem do przychodów z osobiście wykonywanej działalności z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, zalicza się wyłącznie przychody otrzymywane z tego tytułu od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

    Przychody z tytułu realizacji umowy o dzieło, uzyskane od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, których nie można zaliczyć do określonych w art. 13 pkt 8 lit. a) ww. ustawy przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście (z racji, że nie są spełnione dyspozycje zawarte w tym przepisie) są przychodami z „innych źródeł”. Wspomniane przychody z „innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią odrębną kategorię przychodów.

    W rozumieniu powyższych przepisów za przychody z „innych źródeł” uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Konstrukcja prawna omawianego przepisu, przede wszystkim użycie zwrotu „w szczególności”, ma charakter katalogu otwartego, bowiem wymienione przez ustawodawcę świadczenia zaliczane do „innych źródeł” stanowią jedynie przykłady tego rodzaju przychodów.

    Z opisu stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca (zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony), dodatkowo interesuję się fotografią i chciałby sporadycznie świadczyć usługi fotograficzne np. okazjonalnie obsługa fotograficzna ślubu itp. Konkurencja jest dość duża, więc ilość zleceń w ciągu roku również nie jest duża. Z powodu takich mało skomplikowanych usług nie opłacalne jest rejestrowanie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Jedynym rozwiązaniem mogłoby być tutaj podpisanie umowy o dzieło między osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Zdaniem wnioskodawcy w przeanalizowanych przepisach ustaw nie ma przeciwwskazań do zawarcia umowy o dzieło między osobami fizycznymi bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Oczywiście z tak zawartej umowy należy odprowadzić podatek.

    Reasumując, umowa o dzieło zawarta pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej – jeżeli nie jest zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czyli w warunkach spełniających definicję działalności określoną w wyżej powołanym art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zawarcie takiej umowy jest skuteczne w świetle przepisów Kodeksu cywilnego – dla celów podatkowych stanowi przychód z innych źródeł, a co za tym idzie na osobie zlecającej wykonnie dzieła nie będą ciążyć obowiązki płatnika, tzn. nie będzie miała obowiązku obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczki na podatek od umowy o dzieło na konto właściwego urzędu skarbowego, ani też nie będzie musiała sporządzić żadnej deklaracji (informacji) podatkowej. Obowiązek wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od tej umowy w trakcie roku podatkowego nie będzie ciążyć również na wykonawcy dzieła. Dochód z tytułu takiej umowy wykazuje się dopiero w zeznaniu rocznym (PIT-36, w części D.1. w wierszu “inne źródła”), w którym to zsumuje się go z innymi dochodami i od łącznej kwoty obliczy należny podatek dochodowy.

    Podkreślić bowiem należy, iż żaden przepis prawa podatkowego nie zabrania zawierania umowy o dzieło pomiędzy osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Zatem, jeżeli odrębne przepisy czynią taką umowę skuteczną, to na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy dochód uzyskany w ramach tejże umowy opodatkować jako dochód uzyskany z innych źródeł.

    Zgodnie z powołanymi powyżej przepisami stanowisko wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •