Close

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 51
  1. #11

    Domyślnie

    Foto7 a nie musisz płacić pozostałych składek do ZUS? Chyba, że jesteś zatrudniony dodatkowo na umowę o pracę, dobrze myślę?
    W zasadzie przy kilku umowach o dzieło w roku nie powinno być problemu?

  2. #12

    Domyślnie

    Foto7 ja też spię spokojnie, przekazywałem stanowisko łódzkich us które poznałem.

    kacperek - w zasadzie nie, jest jedno ale definicja dg w ustawie tam jest sformułowanie o prowadzeniu w sposób zorganizowany, wiem że wiele usów jak namierzy stronę www z ofertą to podciąga to pod tą definicję i może być problem.

  3. #13

    Domyślnie

    Tak pracuje w innej firmie i tylko zdrowotne teraz płace. Przy kilku nie ja miałem po 4 do 6 w miesiącu i na rok sie uzbierało a teraz wystawiam od 20 d0 60 rachunków na miesiąc to co zarobie inwestuje w sprzęt i mam chyba z 300zł dochodu z DG . Przez to US mi odda za ( dopłaci do) składki zdrowotnej przy picie ale sami tego chcieli bym założył DG i jak tu nie lubić US

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez strebor Zobacz posta
    Foto7 ja też spię spokojnie, przekazywałem stanowisko łódzkich us które poznałem.

    kacperek - w zasadzie nie, jest jedno ale definicja dg w ustawie tam jest sformułowanie o prowadzeniu w sposób zorganizowany, wiem że wiele usów jak namierzy stronę www z ofertą to podciąga to pod tą definicję i może być problem.
    a właśnie na tym też się bazowali , że miałem stronę www. Miałem napisane, że oczekuje poważnych ofert współpracy i nie było żadnej oferty ani cennika ale im to starczyło.
    Miałem nawet na przysłowiową złotówkę umowę o dzieło i odprowadzony podatek więc nie doczepili się bardziej do mnie tylko wskazali, że jak chce dalej tak robić to DG. Jutro może jak znajdę czas do dam uzasadnienie ich w protokole pokontrolnym.
    pozdrawiam i miłej nocy życzę

  5. #15

    Domyślnie

    Mam do osób obeznanych pytanie...
    aktualnie pracuje w jednej firmie na etacie, odprowadzają wszystkie składki itp. przy okazji staram się rozwinąć w dziedzinie fotografii ślubnej, na początek umowa o dzieło później jak już będzie jakaś sensowna ciągłość chce otworzyć działalność gospodarczą.
    Teraz chciałem się coś dowiedzieć na temat podatku: przykładowo, podpisuje z parą młodą umowę o dzieło na wykonanie fotografii ślubnej, konkretnie plener - cena jaką chcę uzyskać 800zł brutto. - jak od tej kwoty obliczyć podatek który muszę odprowadzić w urzędzie skarbowym i ile mi w tym wypadku zostanie na rękę. Druga sprawa jak się ma to z materiałami, np. młodzi zamawiają album ze zdjęciami, dla przykładu koszt albumu i zdjęć to 300zł. - czy od tego też muszę odprowadzić podatek?
    I jak jest z przejściem na działalność gospodarczą jak mam etat w innej firmie, czy również muszę odprowadzać pełne składki ZUS-y itp.??


    coś w sieci znalazłem ale nie wiem czy dobrze rozumuje
    -uzyskanie przychodu 50% (autorskie)
    -podatek 18% najniższy
    czyli licząc będzie to 800x50%x18% = 72zł podatku - na rękę zostanie 728zł
    Ostatnio edytowane przez malachowskim ; 04-01-2012 o 16:09

  6. #16

    Domyślnie

    Jak pracujesz gdzies na etacie, to zaloz dzialanosc. Tak jak pisal Foto7 bedziesz placil tylko skladke zdrowotna, ktora bedziesz sobie mogl odliczyc w picie rocznym skladanym do us
    dla par bedziesz wystawial rachunki/faktury (jak bys zostal vatowcem) i bedziesz mial spokoj, a jak slobo bedzie szlo to zamkniesz dzialalnosc

  7. #17

    Domyślnie

    Podłączę się do tematu aktualnie jestem na chorobowym, bez zatrudnienia zus płaci za zwolnienie wydałem kalendarz,na umowę o dzieło muszę to zgłosić do zus???

  8. #18

    Domyślnie

    na moje skromne oko: tak. Ponieważ jesteś osobą bez zatrudnienia a robiąc kalendarz na umowę o dzieło podjąłeś jakiś rodzaj pracy, więc to chyba trzeba zgłaszać ZUS-owi.

  9. #19

    Domyślnie

    Odnośnie ostatniej wypowiedzi malachowskim. Chciałbym pociągnąć temat. Jak rozliczyć taki dochód w picie rocznym - czy jako przychody wynikające z praw autorskich, czy jako inne? Gdy sporadycznie ktoś poprosi mnie o zrobienie zdjęć, spisuję z nim umowę o dzieło - kwota wynagrodzenia zawiera w sobie również koszty albumu itp. Tych kosztów, nie prowadząc DG nie mogę sobie ot tak chyba odliczyć, więc muszę płacić podatek od całości wynagrodzenia zapisanego w umowie. Czy tak? Wówczas np. 1200 x 50% (koszty) = 600 zł x 18% (podatek) = 108 zł - tyle płacę podatku do US. Czy obowiązuje mnie wpłacanie zaliczek na podatek za miesiąc, w którym uzyskałem dochód, czy rozliczam się w picie rocznym?

    Wbrew opiniom tutaj podawanym - można podpisać Umowę o dzieło z osobą prywatną nie prowadzącą DG. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest napisane, co uznaje się za Działalność wykonywaną osobiście (tutaj umowa o dzieło/zlecenie musi być zawarta z osobą prowadzącą DG), natomiast nie ma mowy między jakimi podmiotami Umowa o dzieło może lub nie może być zawierana. Prawo podatkowe określa czynności od skutków stosunków cywilno-prawnych, więc nie może z natury rzeczy ich ograniczać.

  10. #20

    Domyślnie

    trochę odgrzebię kotleta, ale mam pytanie.
    w umowie mam zawarty punkt:
    Wszelkie prawa Autorskie w tym Autorskie prawa majątkowe do utworu
    fotograficznego opisanego w §1 nabywa Wykonawca. Zdjęcia są chronione prawem
    autorskim i zabrania się ich przerabiania, udostępniania podmiotom gospodarczym, a
    także wykorzystywania w celach zarobkowych bez pisemnej zgody Wykonawcy.
    w takim wypadku muszę policzyć 50% uzyskania przychodu?

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •