Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 35
  1. #21
    wojteh
    Gość

    Domyślnie

    Tak sprawdziłem

    Turlasz rolka w koreksie czy turlasz go po stole całego?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 23-11-2011 o 01:17

  2. #22

    Domyślnie

    drugie
    Völkchlor

  3. #23
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _tomek_ Zobacz posta
    Witajcie i nie bijcie za głupie pytania, ale wołać będę po raz pierwszy (jutro, może pojutrze) i poziom stresu i wątpliwości rośnie...
    .. Będę to kąpać w D76/ID11 naważonym przez Jacka.
    1. na forum mamy inny dział o wywoływaniu i ciemni - przenoszę: http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=60
    2. jutro się widzimy, wszystko ci powiem
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    2. jutro się widzimy, wszystko ci powiem
    Ale my wcale sie nie obrazimy jak powiesz to tutaj. Chetnie posluchamy

  5. #25
    wojteh
    Gość

    Domyślnie

    Właśnie ja tez chce posłuchać ...

  6. #26
    to
    Gość

    Domyślnie

    Momento, bo wydawało mi się, że wywoływać jest wielokrotnego użytku (do jakiegoś stopnia oczywiście)... Myliłem się? Ktoś tu napisał o laniu do zlewu po wywołaniu...

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _tomek_ Zobacz posta
    Momento, bo wydawało mi się, że wywoływać jest wielokrotnego użytku (do jakiegoś stopnia oczywiście)... Myliłem się? Ktoś tu napisał o laniu do zlewu po wywołaniu...
    Wielokrotnego użytku jest jak stosujesz tzw. stock czyli 100% wywołacza do koreksu.
    Z tym że do każdego następnego wołania trzeba dodawać procentowo ileśtam sekund.
    Przy rozcieńczeniu 1+1, 1+2, 1+3 taką miksturę po wołaniu się wylewa, bo nie ma reguły jak dokładnie zachowa się rozcieńczona mieszanka - stąd dla bezpieczeństwa lepiej wylać i następny zestaw robić ze świeżego 'stocku' (czyli rozpuszczonego proszku w ilości wody zalecanej przez producenta).
    Taki rozpuszczony 'stock' może stać dość długo bez uszczerbku na swojej mocy.


  8. #28
    to
    Gość

    Domyślnie

    A to ok A utrwalacz? FOMAFIX w proszku mam, więc sam będę roztwór roboczy robić. Można go używać wielokrotnie, czy też lepiej jednorazowo?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _tomek_ Zobacz posta
    A to ok A utrwalacz? FOMAFIX w proszku mam, więc sam będę roztwór roboczy robić. Można go używać wielokrotnie, czy też lepiej jednorazowo?
    Ten utrwalacz jak pamiętam zalecany jest do 18-20 rolek filmu 35mm.
    Z tym że po 8-10 należy dodać nieco czasu do wymaczania następnych.
    Ja dla pierwszych 6szt trzymam 6 minut, dla następnych 6szt 8 minut, dla następnych 6szt 10 minut.
    Później wylewam i robię świeży.
    Z tym że mój sposób jest taki że rozrabiam na 1L roztworu utrwalacza, zalewam w koreks z tego ile potrzeba i później zlewam spowrotem do tego baniaczka w którym rozrabiałem 1L. Niektórzy takiego sposobu nie polecają ale u mnie nie zauważyłem jakiś negatywnych efektów.


  10. #30
    to
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez roofman Zobacz posta
    Ten utrwalacz jak pamiętam zalecany jest do 18-20 rolek filmu 35mm.
    Z tym że po 8-10 należy dodać nieco czasu do wymaczania następnych.
    Ja dla pierwszych 6szt trzymam 6 minut, dla następnych 6szt 8 minut, dla następnych 6szt 10 minut.
    Później wylewam i robię świeży.
    Z tym że mój sposób jest taki że rozrabiam na 1L roztworu utrwalacza, zalewam w koreks z tego ile potrzeba i później zlewam spowrotem do tego baniaczka w którym rozrabiałem 1L. Niektórzy takiego sposobu nie polecają ale u mnie nie zauważyłem jakiś negatywnych efektów.
    OK, dzięki Na opakowaniu jest napisane, że wystarcza na 20 rolek filmu 35mm, proszek jest na 0,75 L dla błon (1L dla papierów) i czas utrwalania 5-10 minut. Więc Twoją metodą 6-8-10 min jak najbardziej pasuje

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •