Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar Dildo
    Dołączył
    11 2011
    Miasto
    Ząbki/k.Wawy
    Posty
    21

    Question Proszę o pomoc w wyborze obiektywu..

    Witam serdecznie! Zarejestrowałem się na forum aby się Was poradzić w kwestii wyboru obiektywu do mojego Nikona D80. Forum obserwuję od dłuższego czasu, jednak nie byłem zarejestrowanym użytkownikiem. Od dłuższego czasu borykam się również z dylematem odnośnie obiektywu jaki mam wybrać. Do rzeczy.. Jak już wspomniałem posiadam aparat D80 i szukam "dobrego" obiektywu. "Dobry" w moim rozumowaniu oznacza obiektyw jasny, z ładnym rozmyciem, szybkim i celnym AF. To są dla mnie priorytety. Następna kwestia to cena. Myślę, że tak do 4,5tys zł. mógłbym celować, ew. troszeczkę podciągnąć jeśli obiektyw wart był tych pieniędzy. Ogólnie rzecz biorąc czytam testy i opinie użytkowników i im dłużej je czytam tym mam większy mętlik w głowie.. Na początku celowałem w Sigmę 30 1.4 EX DC HSM i/lub Sigmę 17-70 mm f/2.8-4.0 DC Macro OS HSM. Jednak słyszałem, że częstym problemem między Nikonem a Sigmą jest FF/BF. Aczkolwiek jakość zdjęć z 30-tki jest świetna. I tu pierwsze moje pytanie czy obiektyw typu Nikkor 17-55 czy Nikkor 16-35 jest w stanie wykonać lepsze zdjęcie, w sensie ostrości, rozmycia tła itp od w/w stałki? Zakładając, że kupiłbym te dwie Sigmy zastanawiam się czy nie lepszym wyborem byłoby kupno Nikkora "z wyższej półki"? Do czego ma służyć mi obiektyw..? Ma być to dobry obiektyw "na co dzień", trochę ludzi, trochę krajobrazu. Raczej nie potrzebuję niczego powyżej 50mm. "Stałkę" widziałbym zdecydowanie poniżej 50mm, wypożyczyłem 50-tke i była dla mnie za wąska. "Każdy obiektyw ma jakieś wady" przeczytałem to zdanie wiele razy na forum.. - proszę więc o opinie i doradzenie mi jaki obiektyw byłby najlepszy do moich zastosowań.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dildo Zobacz posta
    I tu pierwsze moje pytanie czy obiektyw typu Nikkor 17-55 czy Nikkor 16-35 jest w stanie wykonać lepsze zdjęcie, w sensie ostrości, rozmycia tła itp od w/w stałki?
    to są różne szkła o różnym przeznaczeniu. Uniwersalność kontra jasność.
    na rozmycie tła (upraszczając) wpływa w dużym stopniu jasności szkła więc szkło, które startuje od f4 czy f2.8 nie za bardzo może konkurować w tej dziedzinie z f1,4.
    inaczej, jak zależy ci na "odizolowaniu" fotografowanego motywu od tła to przewaga jasnej stałki jest bezdyskusyjna.
    Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia, czy sposób rozmywania tła przez obiektyw nam się podoba czy nie ale to już sprawa indywidualna.
    za "Twoje" pieniądze kupiłbym N17-55 używkę na naszej giełdzie i N35 f1.8.... i jeszcze ci zostanie
    D700 + N50 f1.4G / N105VR Micro f/2.8G / Tokina 400 AT-X f/5,6 / N28-105D

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar Dildo
    Dołączył
    11 2011
    Miasto
    Ząbki/k.Wawy
    Posty
    21

    Domyślnie

    Tak, zależy mi na ładnym "odcięciu" obiektu od tła ale jeśli np, obiektyw klasy N17-55 potrafiłby wykonać podobną rzecz celowałbym w taki, bardziej uniwersalny, ale już mi to wyjaśniłeś więc prawdopodobnie tak jak zamierzałem pierwszym zakupem będzie jasna "stałka".

  4. #4

    Domyślnie

    N17-55 2.8G + N35 1.8G. Pierwszy używany w super stanie, drugi nówka. Zmieścisz się w budżecie.

    Moim zdaniem lepszego zestawu na start na DX nie znajdziesz, ew jak ci starczy możesz zamiast N35 wziąść S30 1.4EX ze względu na światło. Pozdrawiam
    ;]

  5. #5

    Domyślnie

    Uwazam jak powyzej
    D90 / N35 1.8G / N70-300VR 4.5-5.6G

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar Dildo
    Dołączył
    11 2011
    Miasto
    Ząbki/k.Wawy
    Posty
    21

    Domyślnie

    Start jak start, uznajmy, że ponowny start z dobrym sprzętem.. Fotografuję sobie od prawie trzech lat, raz z lepszym raz z gorszym skutkiem głównie ze względu na obiektywy i niezadowalającą jakość zdjęć z nich powstałych. Od lipca leży sobie smutne body w pudełeczku bez obiektywu, ale teraz mam więcej czasu, przede wszystkim środki i wielkie chęci, bo po ostatnim obiektywie odrobinę się zniechęciłem.. Poczytam sobie jeszcze o tym N35 1.8 i Sigmie 30 1.4 aczkolwiek co do tego drugiego jestem juz na 99% pewny, że go wezmę.

  7. #7

    Domyślnie

    Sigma czy nikkor - jeden czort prawie, jesli nie zalezy ci na brzegach, bo nikon ma lepsza ostrosc na brzegu kadru. Kierowalbym sie cena.
    Ja osobisci jestem bardziej zadowolony z nikona (sigme mialem).

    Przy okazji - bardziej wysublimowanej ksywy nie mogles sobie wybrac :P

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    N17-55 2.8G + N35 1.8G. Pierwszy używany w super stanie, drugi nówka. Zmieścisz się w budżecie.

    Moim zdaniem lepszego zestawu na start na DX nie znajdziesz, ew jak ci starczy możesz zamiast N35 wziąść S30 1.4EX ze względu na światło. Pozdrawiam
    Słusznie, to bardzo przyjemny zestawik, ja bym jednak chyba wybrał N35, ale to już twoja decyzja.
    2x Canon 5D Mk III, Sigma 15mm F/2,8 FE, Sigma 85mm F/1,4, Canon 16-35L II, Canon 35L, Canon 135L, Canon 70-200 L IS II

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar Dildo
    Dołączył
    11 2011
    Miasto
    Ząbki/k.Wawy
    Posty
    21

    Domyślnie

    Czytałem o problemach miedzy Sigmami a Nikonami, ale cóż.. Jutro prawdopodobnie przejdę do się do FJ i przypnę parę szkieł min, porównam 30tke Sigmy i 35ke Nikkora zeby samemu zobaczyć i porównać działanie i jakość obrazków. Czy 50tka 1.8G posiada ładniejszy bokeh i szybszy AF od 35tki?

  10. #10

    Domyślnie

    Dildo ja Ci jedynie moge napisac iz 35 1.8G moim zdaniem wymiata z bokeh-em I radze kupic taki nowy obiektyw anizeli sigme 30 1.4 (cenowo nawet uzywki nie podejda pod nikkora nowego). Lepiej zaoszczedzone pieniadze spozytkowac na inne szklo/szkla , inny osprzet.
    Jak chcesz podaj na priv mail to podesle pare fotek i ocenisz czy warto.
    D90 / N35 1.8G / N70-300VR 4.5-5.6G

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •