Close

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 118
  1. #1

    Domyślnie Hiperfokalna w praktyce

    Witajcie ! Po przeczytaniu kilku wątków na forum na temat hiperfokalnej pozwolę sobie skwitować iż były to raczej wiadomości czysto teoretyczne. Moja prośba brzmi czy ktoś jest w stanie przedstawić praktyczne zastosowanie tejże techniki fotografowania poczynając od ustawienia na obiektywie (np. Tamron 28-75) a kończąc na konkretnej fotce z przykładem. W jaki sposób zastosować umiejętności tej techniki w krajobrazie (widziałem świetne zdjęcie z rozciągającą się GO od stóp fotografa po horyzont) , portrecie, zdjęciach sportowych etc ? Pozdrawiam! i liczę na pomoc doświadczonych forumowiczów...

  2. #2

    Domyślnie

    A o czym tu pisać? W teorii wszystko jest jasne i proste. Masz odpowiednią tabelkę, albo kalkulator i wyznaczasz odległość hiperfokalną dla konkretnej ogniskowej obiektywu i konkretnej przysłony. Ustawiasz ręcznie odległość na to co wyczytałeś z tabelki lub wyliczyłeś na kalkulatorze, robisz zdjęcie na MF i jest po sprawie - masz maksymalną możliwą głębię ostrości, która rozciąga się aż do nieskończoności.

    Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy w materiale światłoczułym, albo w przypadku cyfrowej matrycy, zaczyna brakować rozdzielczości. Jeśli rozdzielczość jest zbyt mała, albo producent zastosował filtry AA, filtry Bayera i inne takie wynalazki, to nie dostaniesz żadnego ostrego zdjęcia, tylko niezbyt ostre różnokolorowe kropki. To co sprawdzało się w analogu, w cyfrze już nie zawsze. Kedyś był o tym wątek na forum, ale jakiś moderator go niestety skasował.
    Jacek

  3. #3

    Domyślnie

    Wybacz ale dla mnie dalej to nie jest takie proste i oczywiste... Jeśli chce np. zrobić zdjęcie ostre od stóp po horyzont przy ogniskowej 28 mm i np przysłonie f 22 gdzie punkt ostrzenia ustawiam na 100 m korzystając z http://www.nikonians.org/html/resour...perfocal2.html to po przestawieniu na MF na jaką wartość kierować pierścień ostrości? którym parametrem się kierować ft czy m? w jakim celu jest linia która pojawia się na wysuwanym obiektywie? Co ona wyznacza? w czym może być pomocna? czy potrzebna mi wówczas tabelka lub kalkulator? Jak często korzystacie z dobrodziejstw tej techniki? a co z konkretnymi zastosowaniami?

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli jest to ogniskowa 28 i f/22, to nie ostrzysz na żadne 100m, tylko ręcznie ustawiasz na obiektywie wartość około 2,6 metra. Jeśłi tak ustawisz ostrość to (przynajmniej w teorii) będziesz miał ostre wszystko od 1,3 metra do nieskończoności. Ostry będzie również ten obiekt oddalony o 100 metrów.
    Jacek

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    a ja dodam że ft to stopy, a m to metry.
    jak liczysz w metrach - to nastawiasz na skali z metrami. raczej też powinno to być jasne.

    co do lini pojawiającej sie na wysuwanej częsci obiektywu, to nie ma ona znaczenia dla tego zastosowania.
    nie napisałeś o jaki obiektyw chodzi (na większości obiektywów takiej linii wcale nie ma, a jak jest to może miec rózne znaczenie)
    najprawdopodobniej oznacza ona wchodzenie w zakres makro - ale musiałbyś powiedzieć co to za szkło - to wtedy może użytkownicy ci powiedzą.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    lukas, o czym ty mówisz - na cholerę ci kalkulator? Jeśli chcesz skorzystać z hiperfokalnej, to jedziesz z przysłoną na f/16 - 22 i ustawiasz obiektyw tak, by symbol nieskończoności trafił na kreseczkę z wartością f/16. W przypadku matrycy DX, ogniskowej 28mm i f/16 nawet jeśli skręcisz obiektyw na maksa odległość hiperfokalna zacznie się 2,5 metra przed tobą, dla f/22 będzie to 1,7m. Jak ci będzie mało to kup Tokinę - tutaj przy ogniskowej 12mm i f/22 można zejść do ok. 30cm. Tak czy owak zwykle GO zaczynająca się od 2m wystarcza zrobienia ostrego zdjęcia. Proste jak budowa cepa.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 17-02-2007 o 11:00

  7. #7

    Domyślnie

    W pierwszym moim wątku wspomniałem o szkle Tamron 28-75 > zauwżyłem, że linia znajdująca się wzdłuż obiektywu ściśle współgra z pierścieniem ostrości. Jak z niej skorzystać i kiedy ? No i jak prawidłowo korzystać z tego kalkulatora? jakie wartości do niego wpisywać poza ogniskową i przysłoną? Co w pisać w pozycji Enter the focusing distance ? (wpisz odległość ostrzenia) Czornyj chciałbym nauczyć się korzystania z hiperfokalnej dla innych kombinacji przyslony i ogniskowej.
    Ostatnio edytowane przez lukas_78 ; 17-02-2007 o 11:00

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    ...... odległość hiperfokalna zacznie się 2,5 metra przed tobą, .......
    Nie za szybko to napisałeś? Odległość hiperfokalna się nie zacznie, zacznie to się GO. Chyba Ci się pomyliła ta hiperfokalna z początkiem GO.
    Jacek

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wartości podane na pierścieniu ostrości (Tamron 28-75) wyrażone w metrach to kształtują się one następująco: 0,33 , 0,5, 0,7, 1 , 3, i nieskończoność... skąd takie zróżnicowanie i po co?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Nie za szybko to napisałeś? Odległość hiperfokalna się nie zacznie, zacznie to się GO. Chyba Ci się pomyliła ta hiperfokalna z początkiem GO.
    JK - odległość hiperfokalna to odległość mierzona od aparatu, w której zaczyna się strefa głębi ostrości po ustawieniu obiektywu "na nieskończoność". Dla podanych przeze mnie wartości przysłon, ogniskowych i wielkości nośnika wynosi ona właśnie tyle-to-a-tyle. Gdzie popełniłem błąd?

    Cytat Zamieszczone przez lukas_78 Zobacz posta
    Jeśli chodzi o wartości podane na pierścieniu ostrości (Tamron 28-75) wyrażone w metrach to kształtują się one następująco: 0,33 , 0,5, 0,7, 1 , 3, i nieskończoność... skąd takie zróżnicowanie i po co?
    Lukas - tymi cyferkami to się i tak nie przejmuj, bo one i tak są dla klatki 35mm. Ustawiaj tak, by symbol nieskończoności trafiał na kreskę aktualnie wybranej przysłony i będziesz miał praktycznie wszystko ostre.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 17-02-2007 o 11:14

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •