Close

Strona 3 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 118
  1. #21

    Domyślnie

    Tutaj jest cały artykuł na ten temat:
    http://www.nikonians.org/html/resour...perfocal1.html

    Przetłumaczyłem dla pewności ten artykuł na nasze narzecze. Mam nadzieję, że JRP mnie za to nie pozwie

    "GŁĘBIA OSTOŚCI I ODLEGŁOŚĆ HIPERFOKALNA" Juan Ramón Palacios

    Być może zastanawialiście się czasem "jak profesjonaliści wykonują te wspaniałe zdjęcia krajobrazów, gdzie wyszstko zdaje się być ostre?". Otóż nie korzystają oni wyłącznie z domknięcia przysłony superszerokokątnych obiektywów. Maksymalizują oni głębię ostrości - obszar akceptowalnej ostrości, ustawiając ostrość na odległość hiperfokalną. Prostą funkcję długości ogniskowej, przysłony i średnicy kółka rozproszenia.

    Im szerszy kąt widzenia obiektywu, tym krótsza jest jego ogniskowa i głębsza głębia ostrości. Więc - dla przykładu - obiektyw 18mm będzie mieć głębszą (większą) głębię ostrości niż 105mm. Również im mniejszego otworu przysłony użyjesz, tym większa będzie głębia ostrości: co oznacza, że - przykładowo - dla danej ogniskowej uzyskuje się większą głębię ostrości dla f/16 niż dla f/4. Możesz przeczytać najbardziej praktyczny i dobrze zilustrowany poradnik dotyczący tej kwestii tutaj: http://www.nikonians.org/html/resources/guides/understanding_dof/index.html

    Ustawienie ostrości na odległość hiperfokalną sprawi, że uzyskamy na zdjęciu głębię ostrości obejmującą obszar od połowy wartości odległości hiperfokalnej, po nieskończoność.

    Kółko rozproszenia (CoC - od Circle of Confusion) nie ma nic wspólnego z użytkownikami aparatów innej marki . Jest to największy okrąg na filmie który postrzegasz jako ostry punkt na odbitce 20x25cm z odległości 60-90cm. Cokolwiek większego jest postrzegane jako kółko, nie zaś jako punkt i dlatego jest odbierane jako nieostre. Dla filmu 35mm średnica takiego kółka wynosi 0,025mm. Często zaokrąglane do 0,03, dokładna wartość tutaj użyta to 0,02501. Dla sensora formatu Nikon DX (APS-C) wartość użyta tutaj wynosi 0,0200.

    Kalkulator na następnej stronie umożliwia stosowanie przy obliczeniach dowolnego kółka rozproszenia, wybieranego z opuszczanego menu. Te dwa przykłady zostały wykonane na przysłonie f/16. Górny został wykonany z obiektywem wyostrzonym na nieskończoność, dolny jest rezultatem ustawienia obiektywu na odległość hiperfokalną.

    Zwróć uwagę na ostrość krzaka z prawej strony kadru i głębię ostrości obejmującą cały obszar po horyzont - uzyskaną za pomocą użycia odległości hiperfokalnej
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 17-02-2007 o 14:24

  2. #22

    Domyślnie

    dziękuję za pomoc, będę próbował wykorzystać wasze informacje w praktyce. Z tego co wywnioskowałem najczęściej wykorzystywane to jest w krajobrazach. A wy w jakich warunkach korzystacie z tej techniki

  3. #23

    Domyślnie

    Wykorzystać można zawsze, o ile potrzebujemy by w kadrze wszystko było ostre.

    Tu masz jeszcze tabelkę odległości hiperfokalnych dla Tamrona 28-75 na cyfrówce:

    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 17-02-2007 o 14:19

  4. #24

    Domyślnie

    A ja polecam
    http://www.olympusclub.pl/sprzet/gsa...-w-c740uz.html
    Wiem że to forum innej marki ale nei chodzi o reklame ich produktów a o hiperfokalną

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Na prawej kresce "16" odczytywało się, jaka będzie minimalna odległość gdzie już będziemy mieli ostro. Jak widać na tym przykładzie, dla f/16 mieliśmy ostrość od 0,8m po nieskończoność. Obecnie i tak możemy se tą skalę w buty włożyć, bo matryca jest mniejsza i to karbowanie staje się nieadekwatne. A na zoomach przestali toto nanosić...
    A dlaczego na DXie nie można korzystać z tej skali? DX wprowadza przecież tylko cropa, wycinek kadru, tak jak byśmy wzięli nożyczki i z klatki filmu 35mm wycięli 1.5x mniejszy prostokąt. Rozkład głębi ostrości nie powinien sie chyba zmienić (zakładając że robimy tym samym szkłem, z tego samego miejsca, z tym samym ustawieniem przesłony i ostrości). Dobrze piszę?
    135 | DX | 35mm | 90mm | Nikon 1 | 18.5mm

  6. #26

    Domyślnie

    jak mnie nie myli zmniejsza się krążek rozproszenia - bo jest mniejszy pixel
    ale to nie efekt DXa a wielkości pixela - czyli na d3x też ta skala w buty
    w dobie narzekania na podpisy sprzętowe, w poczuciu winy usunięty ...

  7. #27

    Domyślnie

    Mam jedno pytanie zwiazane z odlegloscia hiperfokalna
    niby to jest proste jak budowa cepa, ale....
    jesli juz wylicze ta odleglosc i wynosi ona np. 1,43 m
    musi to byc dokladnie 1,43 ? czy mozna przyjac "okolo poltora metra" i jak ustawie na oko np. na 1,60 m to tez bedzie dobrze ?

  8. #28

    Domyślnie

    Każda odległość pomiędzy wyliczoną a nieskończonością będzie dobra. Po prostu zakres przed również się przesunie w kierunku nieskończoności. Ale sama nieskończoność zyska. Ustawienie hiperfokalnej nie gwarantuje ostrej nieskończoności, a jedynie rozmytą w akceptowalnych granicach. I to na odbitce, a nie oglądając cropy na monitorze.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #29

    Domyślnie

    Dzieki za tak szybka odpowiedz
    juz sie balem ze bede musial z centymetrem chodzic

  10. #30

    Domyślnie

    Ja tego dalej nie ogarniam. Na kalkulatorze http://www.dofmaster.com/dofjs.html wypełniam pola:
    Focal length (mm) 35 mm
    Selected f-stop f/16
    Subject distance - a tu co mam wpisać? (Jestem na szczycie góry i chce fotografować góry)
    Po kliknięciu OBLICZ, wyjdzie jakiś wynik - co z nim zrobić?
    Proszę o wskazówki.
    D90 N18-105 | N35 1.8 |N 60 mm micro|

Strona 3 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •