Close

Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 118
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukas_78 Zobacz posta
    ...... jakie wartości do niego wpisywać poza ogniskową i przysłoną? Co w pisać w pozycji Enter the focusing distance ? (wpisz odległość ostrzenia) ......
    W tym konkretnym kalkulatorze ważne są tylko trzy parametry: ogniskowa, przysłona i dodatkowo musisz wybrać model aparatu (w innych kalkulatorach podaje się średnicę krążka rozproszenia). Odległość ostrzenia możesz wpisać dowolnie, bo nie wpływa ona na wartość odległości hiperfokalnej. Po dokonaniu obliczeń możesz przepisać wartość odległości hiperfokalnej do pola odległość ostrzenia i powtórzyć obliczenie. Dostaniesz wtedy teoretyczną odległość początku GO, a jako odległość końca GO powinieneś otrzymać nieskończoność. Będzie to największa głębia ostrości jaką da się uzyskać zadanym aparatem i obiektywem, przy wybranej przysłonie.
    Jacek

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    kiedyś na stałkach (a nawet zoomach) były kreski pokazujące jak sie rozkłada GO w zalezności od przymkniecia obiektywu, można było tego użyć tak, by kończyło sie na nieskończoności i wychodziła z tego hiperfokalna.
    komu to przeszkadzało?
    niestety dzisiejsze obiektywy są tak zrobione, że niewielki obrót daje spory rezultat jesli chodzi o zminę odległosci (AF jest szybszy, mniej musi kręcić) i skala odległosci zrobiła się za ciasna by pokazać zależnośc GO od przysłony.
    Ale to i tak obowiązywało dla analoga.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-02-2007 o 11:17
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    JK - odległość hiperfokalna to odległość mierzona od aparatu, w której zaczyna się strefa głębi ostrości po ustawieniu obiektywu "na nieskończoność". Dla podanych przeze mnie wartości przysłon, ogniskowych i wielkości nośnika wynosi ona właśnie tyle-to-a-tyle.
    Jeśli mi pokażesz w jakimś porządnym źródle definicję, z której wynika, że odległość hiperfokalna może się gdzieś zaczynać, to stawiam ci dobrą flaszkę.
    Jacek

  4. #14

    Domyślnie

    Ja nie myślę niczego ci udawadniać, tylko pytam się gdzie w mojej wypowiedzi tkwi błąd?

  5. #15

    Domyślnie

    Czornyj napisałeś: Ustawiaj tak, by symbol nieskończoności trafiał na kreskę aktualnie wybranej przysłony i będziesz miał praktycznie wszystko ostre. Gdzie w Tamronie 28-75 jest "kreska aktualnie wybranej przysłony" ? Inicjatywą tego wątku było praktyczne zastosowanie hiperfokalnej, nie chcialbym aby to były kolejne wiadomości teoretyczne

  6. #16

    Domyślnie

    Mój błąd - w Tamronie tej kreski po prostu nie ma... Trzeba by jednak wyliczyć to w pi.... kalkulatorze...

  7. #17

    Domyślnie

    To proste. Napisałeś, że:
    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    ...... odległość hiperfokalna zacznie się 2,5 metra przed tobą, ......
    Z uwagi na to, że wątek założył ktoś, kto nie do końca rozumie pojęcie odległości hiperfokalnej, warto wyrażać się precyzyjnie, żeby mu dodatkowo nie robić wody z mózgu. Z Twojej wypowiedzi można wywnioskować, że jeśli odległość hiperfokalna się gdzieś zacznie, to również gdzieś się skończy. Może to sugerować, że odległość hiperfokalna to jakiś obszar mierzony od czegoś do czegoś, a to nie jest prawda. Odległość hiperfokalna dla konkretnej ogniskowej, konkretnej przysłony i konkretnego krążka rozproszenia (typu aparatu), to tylko jedna konkretna liczba, która określa tylko jedną konkretną odległość od aparatu. Początek i koniec może mieć obszar głębi ostrości, ale nie odległość hiperfokalna. Teraz już chyba wszystko jasne. A flaszkę i tak mogę postawić.
    Jacek

  8. #18

    Domyślnie

    Z tak postawioną sprawą absolutnie się zgadzam. Odległość hiperfokalna na tym właśnie polega, że przenigdy się nie kończy. Sorki za skrót myślowy.

    Wracając do nieszczęsnej skali - bywało, że na obiektywie wyglądało to tak:

    Zakładając, że przysłona ustawiona była na f/16 a w aparacie był film 35mm, trzeba było jedynie trafić lewą kreską "16" na symbol nieskończoności. Na prawej kresce "16" odczytywało się, jaka będzie minimalna odległość gdzie już będziemy mieli ostro. Jak widać na tym przykładzie, dla f/16 mieliśmy ostrość od 0,8m po nieskończoność. Obecnie i tak możemy se tą skalę w buty włożyć, bo matryca jest mniejsza i to karbowanie staje się nieadekwatne. A na zoomach przestali toto nanosić...

    W tej chwili trzeba by nosić ze sobą w plenery laptoka. Dlatego uważam, że po prostu trza ustawiać obiektyw na nieskończoność, przymykać do f/16 i sprawdzać na ekraniku co nam z tego najlepszego wyszło... Ew. policzyć sobie jakieś ulubione kombinacje ogniskowych i przysłon i zapisać gdzieś na kartce...
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 17-02-2007 o 12:17

  9. #19

    Domyślnie

    JK napisał :
    "Jeśli jest to ogniskowa 28 i f/22, to nie ostrzysz na żadne 100m, tylko ręcznie ustawiasz na obiektywie wartość około 2,6 metra"

    Z drugiej strony Czornyj napisał:
    "Lukas - tymi cyferkami to się i tak nie przejmuj, bo one i tak są dla klatki 35mm."

    i kto ma rację?

    Znalazłem coś takiego dla posiadaczy Tamronów :

    http://www.tamron.de/Depth-of-Field-...89.0.html?&L=2

    może komuś będzie pomocne...

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukas_78 Zobacz posta
    JK napisał :
    "Jeśli jest to ogniskowa 28 i f/22, to nie ostrzysz na żadne 100m, tylko ręcznie ustawiasz na obiektywie wartość około 2,6 metra"

    Z drugiej strony Czornyj napisał:
    "Lukas - tymi cyferkami to się i tak nie przejmuj, bo one i tak są dla klatki 35mm."

    i kto ma rację?

    Znalazłem coś takiego dla posiadaczy Tamronów : może komuś będzie pomocne...
    Sorki, faktycznie narobiłem ci totalnego mętliku. Obaj mamy rację, tylko chodzi nam o coś innego. Zaraz postaram się to wytłumaczyć po kolei.

    Cyferki o których wspominałem są oczywiście adekwatne dla 35mm i APS, tylko te znakowania dla GO które widać na załączonym przeze mnie zdjęciu są dobre wyłącznie dla filmu 35mm. Nie można zatem brać ich pod uwagę przy klatce APS.

    JK słusznie zwrócił uwagę, że aby uzyskać jak największą GO, nie należy ustawiać obiektywu na nieskończoność, tylko wartość odpowiadającą odległości hiperfokalnej dla danej ogniskowej i danej przysłony. Do tego musisz jednak mieć przy sobie tabelkę z odległościami hiperfokalnymi, np. tą:
    http://www.nikonians.org/html/resour...gle_tables.pdf
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 17-02-2007 o 13:50

Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •