Close

Strona 11 z 12 PierwszyPierwszy ... 9101112 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 118
  1. #101

    Domyślnie

    Ten program niczym się nie różni od zastosowania prostego wzoru na GO. Program liczący GO mozna pobrać na niemal każdy telefon, jak i znaleźć dziesiątki stron z kalkulatorami.
    A dokładność tego "programu" była jeszcze mniejsza niż użycie kalkulatora GO i ustawienie wyliczonych parametrów.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  2. #102

    Domyślnie

    Jeszcze pytanko co do tych aplikacji wyliczających GO. W apkach wybieram aparat i ogniskową. Czy mam ją przemnożyć przez 1.5 ?
    D7200 | S17-50 | N35 1.8 | SB900
    fotopasje.com

  3. #103

    Domyślnie

    Zgaduje, że nie. Skoro wybierasz aparat to aplikacja wie jaka jest matryca
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  4. #104
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Aplikacja wie jaka jest matryca, a obiektyw nie zmienia swojej ogniskowej. Nic sie nie mnozy. We wzór wprowadza sie rzeczywistą ogniskową a nie ekwiwalent ogniskowej. Bo ten ekwiwalent informuje tak naprawdę o mniejszym kącie widzenia a nie o ogniskowej. Ogniskowa w DX i w FX jest taka sama.

  5. #105

    Domyślnie

    Ok dzięki
    D7200 | S17-50 | N35 1.8 | SB900
    fotopasje.com

  6. #106
    C_K
    Gość

    Domyślnie

    Zrobiłam test. Nikon d7100, ogniskowa 17mm przesłona f8 dla krążka 0.02.
    Według kalkulatorów hiperfokalna wynosi około 180 cm a głębia ostrości zaczynać się powinna na około 90 cm (przy ostrzeniu na obiekt w odległości 180cm) . Odmierzyłam miarką 180 cm od korpusu aparatu do szmatki zawieszonej na balkonie oraz 90 cm przed nią umieściłam druga szmatkę. Ustawiłam ostrość na tej odległości hiperfokalnej czyli 180 cm (na szmatce) według teorii GO powinna zaczynać się od 90 cm do nieskończoności. Zrobiłam zdjęcie.
    Potem ustawiłam ostrość na nieskończoność i porównałam.
    Wniosek: Owszem szmatka pierwsza (90cm) oraz druga(180cm) jest w GO kiedy ustawiam ostrość na odległości hiperfokalnej (180cm) ale :
    - Pierwsza szmatka nie jest tak ostra jak ta za nią,
    - nieskończoność nie jest tak ostra jak pierwszy plan , a przynajmniej nie tak ostra jakby ustawiło się ostrośc na nieskończonośc.
    Na drugim zdjęciu kiedy ustawiłam ostrość na nieskończoność budynki sa duzo ostrzejsze a z kolei szmatka w odległości 180 cm (hiperfokalna) która powinna byc w tym przypadku tez w GO (w przypadku ustawienie ostrosci na nieksonczonosc) wcale nie jest ostra. Teoria teorią a jednak zdjęcia pokazuja co innego. Prosze mnie poprawić jeśli źle zrobiłam test lub obliczyłam hiperfokalną
    Chyba że teoria hiperfokalnej nie mowi o tym GO powinna być taka sama dla punktu od ktorego ona się zaczyna az do nieskonczoności, bo ewidentnie nieskonczonosc jest ostra a szmatka nie za bardzo (przy ustawieniu ostrzenia na nieskonczonosc) a niby lezy w punkcie gdzie ta GO powinna się zaczynać (od 180 cm)
    Ostatnio edytowane przez C_K ; 17-09-2016 o 14:52

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Córka_Kleofasa Zobacz posta
    Na drugim zdjęciu kiedy ustawiłam ostrość na nieskończoność budynki sa duzo ostrzejsze a z kolei szmatka w odległości 180 cm (hiperfokalna) która powinna byc w tym przypadku tez w GO (w przypadku ustawienie ostrosci na nieksonczonosc) wcale nie jest ostra.
    Błąd logiczny.

    Ustawienie ostrości na odległość hiperfokalną ma dać nieskończoność ostrą, ale odwrotnie nie, tzn. ustawienie ostrości na nieskończoność nie ma dać ostrości na wyliczonej odległości hiperfokalnej. W obu wypadkach zupełnei inaczej rozkłąda się GO, a na jej rozkładzie zasadza się cała idea odległości hipefokalnej.

    Po drugie w dobie oglądania zdjęć na monitorach i łatwości powiększania do 100% a nie oglądania odbitek określonej wielkości z określonej odległości ta cała hiperfokalna staje się nieco problematyczna. W dodatku w dzisiejszej dobie filtrów wyostrzających i fetyszu żyletowatej ostrości czy to potrzebne, czy nie...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #108

    Domyślnie

    Wszystko dobrze.
    Tylko teraz zmniejsz zdjęcie na monitorze do rozmiaru 25x17cm i oglądaj je z 25 cm - bo dla takich parametrów jest wyliczone CoC używane w kalkulatorach.
    Jak powiększysz zdjęcie, to automatycznie wyliczenia są błędne, bo GO maleje.

    Poza tym brana do wyliczeń jest też "średnia" zdolność ludzkiego oka do rozróżniania obiektów (rozdzielczość kątowa). Przy maksymalnej (20/20) GO też będzie inna:
    średnia: GO od ~90cm do nieskończoności
    20/20: GO od 135cm do 272cm, hiperfokalna na 530cm, bo tu CoC jest dużo mniejszy.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #109

    Domyślnie

    Jako kompletny amator z zainteresowaniem czytałem ten wątek. Nie staję po żadnej stronie-każdy miał coś ciekawego do powiedzenia na swój sposób. Najważniejsze że dyskusja byłą merytoryczna. Po wypłukaniu intelektualnego błota którym obrzucali się dyskutanci udało mi się przyswoić teorię hiperfokalnej, teraz wypróbuję w praktyce
    A najbardziej powaliło mnie to:


    Jesteś pewien, że lukas przez 7 lat czekał na tą odpowiedź? Pewnie się bardzo wzruszył.[/QUOTE]

    Co sobie przypomnę to dostaję spazmów śmiechu

  10. #110

    Domyślnie

    Odgrzeję temat ponieważ zainteresowała mnie tematyka hiperfokalnej i chciałbym robić naprawdę świadome i ostre fotki. Obiektyw do fotek na 18mm to Nikkor 18-105, body d7200.
    Mam w związku z tym kilka pytań:
    1) Czy można sugerować się tabelą ze strony https://www.galaktyka.com.pl/product,,509,48.html (Tabela dla lustrzanek z matrycą APS-C: Nikon DX, Sony, Pentax)
    2) przykładowo z tej tabeli, dla 18mm i f8, hiperfokalna wynosi 2,01m; czy trzeba ją odmierzyć aż tak dokładnie? Co się stanie jeśli ustawiłbym z niedokładnością np. 10cm?
    3) czy tą odległość mierzę od brzegu korpusu (czy może dodaję jeszcze z 1cm ze względu na odległość lustra od krańca korpusu) czy od końca obiektywu?
    4) jeśli obiektyw nie ma skali odległości to muszę po prostu znaleźć punkt oddalony o taką wartość jaka wychodzi z tabeli, tak?

    No i pytanie formalne, czy w ogóle dobrze kojarzę pojęcie hiperfokalnej. Jeśli wychodzi załóżmy 2m, to mając np. obiektyw bez skali odległości, wbijam sobie jakiś kijek w odległości 2m, ostrzę na niego, robię fotkę i koniec, tak? Ew. gdyby obiektyw miał skalę odległości to po prostu ustawiam na nim te 2 i strzelam, tak?
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

Strona 11 z 12 PierwszyPierwszy ... 9101112 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •