Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Wybrać kurs czy szkołe?

    Witajcie,
    mam pytanie małe do Was-doświadczonych fotografów...Co się opłaca wybrać kursy,warsztaty i dokształcać się czy pójść do szkoły która nadaje tytuły w zakresie naszej profesji?Czekam na wypowiedzi wasze, bo jestem ciekaw. Chciałbym dodać też iż z fotografią wiąże swoją przyszłość i chciałbym zarabiać na niej.
    Nikon D5000+Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6+Macro Lens Kit+CHĘCI

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli jesteś w wieku startowym (tzn. około 20 lat) to zdecydowanie polecam studia. Kursy sa raczej wiedza w pigulce i musisz już wiedzieć czego dokładnie chcesz się nauczyć.

  3. #3

    Domyślnie

    wiek moj to 27lat....ale jeszcze mam sile na studiowanie
    Nikon D5000+Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6+Macro Lens Kit+CHĘCI

  4. #4

    Domyślnie

    A ja powiem tak....
    Jeśli chodzi o fotografię, to radziłbym iść na jakiś inny kierunek, (może grafika czy coś w tym stylu), a fotografii uczyć się poprzez praktykę, ewentualnie co jakiś czas zapisać się na jakiś kurs, warsztaty itp.

    I mówię to z własnego doświadczenia.
    Wiem, że każda szkoła jest inna i ma inny poziom, ale z relacji kilku osób które znam i które takie szkoły skończyły, to raczej żadnej z nich nie przydał się papier ukończenia takiej uczelni.

    Ale to oczywiście tylko moje zdanie.

    P.S. poszukaj na forum, było takich wątków naprawdę sporo.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chce Ci się jeszcze studiować, nie ma co się zastanawiać nad jakimiś śmisznymi kursami -- tylko studia i to państwowe: Slezská univerzita v Opavě, PWSFTViT ew. któreś ASP.
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  6. #6

    Domyślnie

    Szkoła fotograficzna nic Ci nie da. Po pierwsze wiedzę fotograficzną można posiąść w tydzień czy dwa, a reszta to inwencja własna i własny upór. No bo ile można się uczyć o zależności czasu od przysłony, o głębi ostrości itd. Jeśli masz talent to sam sobie poczytasz parę książek i się wybijesz, a jeśli nie masz talentu (albo najczęściej szczęścia), to ukończysz tuzin szkół i będziesz pstrykał komunie i chrzty. Po drugie szkoła jest niepotrzebna bo po co Ci papier, którego nikt nie wymaga i nikt nie sprawdzi? A po trzecie ukończ jakiś kierunek, który daje szeroki wachlarz możliwości. Opowiem Ci na swoim przykładzie...

    Ukończyłem anglistykę, ale już wcześniej zajmowałem się fotografią. Jednak tenże papierek pozwolił mi na wykładanie na UW kiedy chciałem (ale wolę fotografię) i na prywatnej uczelni. Wiele lat temu przetłumaczyłem parę filmów (kiepskich) dzięki papierkowi. W każdej chwili mogę zatrudnić się w jakiejś firmie jako jakiś szkoleniowiec, asystent prezesa. W każdej chwili mogę podjąć pracę zagranicą w niemalże dowolnej dziedzinie. Mogę robić tłumaczenia za pieniądze, mogę prowadzić spotkania biznesowe (co akurat robiłem i lubię), mogę być korespondentem dla jakiejś zagranicznej agencji prasowej itd.

    Gdybym ukończył szkołę foto to mógłbym się wybić tak, jak jeden na sto tysięcy. Jednak gdybym miał pecha to musiałbym na siłę próbować wiązać koniec z końcem w dziedzinie fotografii: minilab, legtymacje, chrzciny, tani etat w jakiejś małej redakcji, fotografie w knajpach itd... Często też sam ledwo wiążę koniec z końcem, ale fotografuję bo lubię a nie muszę i mam spokój psychiczny, że w każdej chwili mogę się zająć czymś innym.

    Masz wiele kierunków, które otwierają wiele horyzontów: kierunki językowe, psychologia, polityka, nauki ścisłe, informatyka, grafika, kulturoznawstwo, historia sztuki itd...

    Krótko mówiąc NIE STUDIUJ FOTOGRAFII, DOBRZE CI RADZĘ...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Jędrak Zobacz posta
    No bo ile można się uczyć o zależności czasu od przysłony, o głębi ostrości itd.
    Nie ma jak sprowadzić studiów fotograficznych do uczenia się powyższych zależności.
    Widać ma kolega pojęcie o tego typu szkole.

    Cytat Zamieszczone przez Michał Jędrak Zobacz posta
    Masz wiele kierunków, które otwierają wiele horyzontów: kierunki językowe, psychologia, polityka, nauki ścisłe, informatyka, grafika, kulturoznawstwo, historia sztuki itd...
    Tak, te kierunki na pewno pomogą nam znaleźć pracę. Zwłaszcza zaproponowana psychologia wiedzie obecnie prym w produkowaniu bezrobotnych.
    A historia sztuki i grafika komputerowa to kompletnie obce pojęcia na studiach fotograficznych.

    PS
    A tak w ogóle skąd pomysł, że kolega jeszcze żadnych studiów/szkoły nie skończył? Podejrzewam, że w wieku 27 lat, czasy studenckie/szkolne i wybór drogi zawodowej ma już za sobą, a teraz chce uczyć się czegoś związanego ze swoją pasją.
    Ostatnio edytowane przez swider ; 23-10-2011 o 23:10
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  8. #8

    Domyślnie

    Drogi swider...skończyłem ekonomię...a moje pytanie się wzięło z tego że chcę podszkolić się z pasji jaką jest fotografia
    Nikon D5000+Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6+Macro Lens Kit+CHĘCI

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fotograf0 Zobacz posta
    wiek moj to 27lat....ale jeszcze mam sile na studiowanie
    mam 35 lat i jestem na drugim roku studiów, wiek to nie przeszkoda!

  10. #10

    Domyślnie

    Nie wiem dokładnie jak jest w innych szkołach, ale w mojej większość nauki skupiała się na teorii działania halogenków srebra i ich zależności przy naświetlaniu, budowie materiałów światłoczułych i pracy w ciemni.

    Przysłona, czas otwarcia migawki itp. to były tylko "dodatki", tematy poruszone raz i tyle.

    swider - troszeczkę się z tobą nie zgodzę.
    Historia sztuki może i nie jest w 100% związana z fotografią, ale na mojej uczelni mieliśmy np.: rysunek jako przedmiot i tam dużo omawiało się prace malarskie, więc trochę tej wiedzy było.

    To samo z historią sztuki - tu może miało to mniejszy związek, ale na innym przedmiocie omawialiśmy cały rozwój fotografii od kolebki, aż do czasów obecnych, więc poniekąd ma to jakiś związek z historią sztuki.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •