Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 73

Wątek: FocCal 2.2XL

  1. #1

    Domyślnie FocCal 2.2XL

    Nowa wersja przyrządu pomocnego przy mikrokalibracji obiektywów pod kątem front focus/back focus.

    Cały "artykuł" jest dostępny na mojej stronce (dociekliwi sobie znajdą), ale tam trzeba się zalogować, żeby ściągnąć plik (lub zakupić go rzez Allecośtam).
    Dla naszych Forowiczów pliki są dostępne za darmo i bez logowania (bo zadowolony człowiek droższy jest od pieniędzy).


    Wersja 2.2XL powstała na bazie wersji FocCal 2.0, która była nieco mniejsza.
    Nowa wersja ma też trochę zmieniony kształt, który jest zoptymalizowany pod kątem złożenia przyrządu i późniejszego użytkowania.
    W międzyczasie powstała też wersja 2.1XL (wzór identyczny z v.2.0, ale powiekszona skala), ale nie była publikowana, bo zaraz po tym został opracowany najnowszy wzór i nie byo sensu się cofać w rozwoju.

    Jakie są zalety Kalibratora FF/BF (FocCala 2.2XL)?

    Takie same jak w poprzednich wersjach, czyli:

    Nie musimy ustawiać aparatu pod kątem 45st. dzięki czemu przyrząd jest praktyczniejszy od zwykłej, płaskiej kartki z wydrukowaną skalą.
    Wystarczy ustawić aparat na wprost kontrastowej tarczy celowniczej (na wysokości linii „zero”) i zacząć mikrokalibrację obiektywów.
    Co ciekawe, możemy używać różnych obiektywów bez konieczności zmiany wysokości aparatu na statywie, co jest wygodne w przypadku gdy mamy kilka obiektywów (tele, szerokokątne, standardy).


    Pełny opis kalibratora w wersji 1.0 (zasada "działania" jest taka sama).

    Dodatkową zaletą są powiększone wymiary przyrządu, dzięki czemu można go używać z większej odległości (niektóre obiektywy mają dość dużą odległość minimalną). Oczywiście nadal przyrząd mieści się na stronie A4, więc można go wydrukować na zwykłej, domowej drukarce.

    Sam montaż przyrządu jest tak samo prosty jak w przypadku poprzedniej wersji. Powiedziałbym nawet, że jest łatwiejszy, bo elementy do wycięcia są większe, więc nawet posiadając dwie lewe ręce powinniśmy sobie poradzić
    Oczywiście podobnie jak we wersji 2.0 nic nie msimy kleić.

    Potrzebne materiały:

    1. Drukarka + papier wizytówkowy (lub blok techniczny)
    2. Nożyczki
    4. Nożyk do tapet

    Drukujemy poniższy plik na zwykłej drukarce.

    FocCal 2.2XL (PDF - 90kB).


    Warto wydrukować go na sztywnym papierze (np. wizytówkowym). Wycinamy nożyczkami nadrukowany wzór po niebieskich liniach. Za pomocą nożyka do tapet delikatnie nacinamy wzór po czerwonych przerywanych liniach.

    Niebawem wstawię zdjęcia złożonej wersji 2.2XL. Póki co mogę jedynie pokazać jak to "coś" wygląda rozłożone (a dokładnie wydrukowane):

    Teraz składamy przyrząd i rozpoczynamy mikrokalibrację obiektywów.


    Życzę udanych kalibracji
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo "kurka rurka" fajne. Siła w prostocie.

    Pozdrawiam,
    Tomek
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki, jak najbardziej przyda się.
    Nikon D40 | N18-55 VR | YN460-II | I JESZCZE ROWER |

  4. #4

    Domyślnie

    Testujcie, testujcie.
    Jak coś będzie "nie-halo" to poprawimy konstrukcję
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  5. #5

    Domyślnie

    genialna sprawa ! przydała się, dzięki
    D700 | D200 | D80 | F80 | N14-24 f/2.8 | N24-70 f/2.8 | N70-200 f/2.8 VR I | N50 f/1.8 D | T 17-50 f/2.8 | Sigma ART 35 f/1.4 | 2x SB-800 | Metz 36 C2 | kilka szkieł m42 PAST: D300 | D50
    FOTO KONCERTOWE

  6. #6

    Domyślnie ok

    dla mnie bomba!
    choć generalnie nie tylko "Dla naszych Forowiczów pliki są dostępne za darmo i bez logowania" a dla wszystkich co znają google:



    PS. poblokuj roboty googlowe na stronie tam gdzie masz katalogi z plikami...


    Pozdrawiam i dziękuję
    Ostatnio edytowane przez qbal111 ; 16-12-2011 o 23:54

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez qbal111 Zobacz posta
    dla mnie bomba!
    choć generalnie nie tylko "Dla naszych Forowiczów pliki są dostępne za darmo i bez logowania" a dla wszystkich co znają google
    O-o... Dzięki za info!
    Zaraz się tym zajmę
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  8. #8

    Domyślnie Brawo

    Jestem po testach - konstrukcja genialna w swej prostocie. Ja jeszcze podkleiłem wykałaczkę od spodu w miejscu tarczy do focusowania i punktu zero na skali - tak, żeby na 100% były w jednej linii..
    Tak mi się coś zdawało że FF mam w 50/1.4... Niestety regulacja w d7000 nie sięga tak daleko a obiektyw allegrowy więc pójdzie w serwis...
    Ostatnio edytowane przez qbal111 ; 20-12-2011 o 12:00

  9. #9

    Domyślnie

    A jak to wygląda po złożeniu?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Stasiakov Zobacz posta
    A jak to wygląda po złożeniu?
    Starsza wersja wyglądała ta:
    *Zdjęcie ze strony Skibka

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •