Close

Strona 4 z 8 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 73

Wątek: FocCal 2.2XL

  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez EMILjo Zobacz posta
    Więc mam kilka (praktycznych?) uwag odnośnie wersji FocCal22XL.

    Zmiany to jedynie moje subiektywne uwagi / spostrzeżenia:
    * drobnostki
    ** niektóre zaokrąglenia są zbędne - utrudniają wycinanie a nic specjalnie nie pomagają.
    ** niebieskie linie wycinałem nożyczkami i to wgłębienie pod "dużą szachownicą" zaokrągliłem nieco
    * usprawnienia
    ** brak linii pionowej i poziomej (przedłużenie środka szachownicy "do ustawiania AF"). Linie te przydają się do tego by aparat ustawić poprawnie w linii do tego testu.
    ** z papieru, który zostanie po wycięciu da się zrobić znaczniki (ale o tym niżej)
    Zaokrąglenia to czysto kosmetyczny zabieg (wygląd ma znaczenia - przykładem jest iPhone) Z resztą mnie sie wydawało, że zaolkrąglenia ułatwiają wycinanie ;P

    Z tymi liniami pion-poziom nie bardzo rozumiem :/

    Cytat Zamieszczone przez EMILjo Zobacz posta
    W Twojej procedurze testowej brakuje jak dla mnie informacji:
    * po co jest ta mała szachownica po prawej (przepraszam jeśli jest to zbyt oczywiste, ale dla mnie nie)
    * po co ta linijka na prawej ściance (przepraszam jeśli jest to zbyt oczywiste, ale dla mnie nie)
    * czy po złapaniu ostrości na szachownicy mam przekadrować na linijkę?
    * jak ustawić aparat względem tego testu (wiem, że zapowiadasz to usprawnienie w przyszłej wersji)
    * napisałeś, że najlepiej zrobić (-20:20) w kroku co 1 - ja robiłem dodatkowo jeszcze w pozycji OFF dla precyzyjnej regulacji
    ** lepiej jest chyba zrobić (-20:20) w kroku co 5 (tez z pozycją OFF), wybrać zakres który jest najbliżej i potem w tym przedziale zrobić kolejne np. 5 fotek
    ** pada pytanie - jak oznaczać zdjęcia byśmy wiedzieli jaką wartość korekty prezentuje foto? O tym zaraz
    Mała szachowniczka powstała po to, żeby przy kalibracji (a raczej testowaniu) teleobiektywów ostrość była ustwaiana jak najbliżej podziałki (wiadomo, przy obiektywem wąskokątnym, szachownica byłaby z lewej strony kadru, a podziałka na środku lub z prawej).

    Z "linijki na prawej ściance" zrezygnowałem, bo też doszedłem do wniosku, że nie jest potrzebna. Początkowo chodziło o "metryfikację" (tak, właśnie wymyśliłem to słowo ) podziałki na skośnej płaszczyźnie (która naniesiona jest w skali 141%, po to, aby sprawiała złudzenie "metrycznej" przy patrzeniu pod kąem 45%. Linijka z boku jest metrycznym przełużeniem tej podziałki kontrolnej. Trochę to skomplikowane, ale prawdziwe ;P

    Po złapaniu ostroście nie musisz przekadrowywać (a nawet to niewskazane). Dlatego też jest ta mniejsza szachownica bliżej osi przyrządu. Jeżeli AF nie potrafi się nia niej zahaczyć, wówczas można skorzystać z tej większej.

    Jak ustawić aparat? Oś obiektywu musi być poziomo i przebiegać przez środek szachownicy. To jest optymalne ustawienie i daje najbardziej miarodajne wyniki. Jeżeli obiektyw będzie wyżej/niżej, wówczas może być nieznaczne zafałszowanie wyników (tendencja front focus'u).

    Tak, od -20 do +20 oraz wartość 0 (czyli 41 zdjęć) Co do pomysły "krok co 5" to masz rację. Oszczędność procentuje. Też nie jestem zwolennikiem próżnej pracy

    Co do oznaczenia zdjęć... Jeżeli robisz zdjęcia po kolei to łatwo obliczyć po numerze zdjeć (lub nawet licząc "na piechotę" dla pewności).

    Cytat Zamieszczone przez EMILjo Zobacz posta
    Znaczniki. Z papieru, który został po wycięciu zrobiłem sobie "statyw" na wartość korekty. Ten statyw nie dotykał testu, tak by zmiany wartości nie wpływały na przemieszczenie się ów testu. Kształtem przypominało coś takiego (widok z boku): _/\_.
    Mi się nie chciało dodatkowo kombinować więc przygotowałem sobie kolorowe karteczki (takie nieprzylepne, kwadratowe):
    * na zielonej napisałem "-"
    * na żółtej "LV" (dla trybu LV) oraz "M" (dla manualnego dostrajania)
    * na pomarańczowych po dwie wartości z zakresu 1-10 oraz jedna specjalna z napisem "OFF" a z drugiej strony "ON - 0"
    (wartości 11-20 oznaczałem specjalnie ale by nie zaciemniać nie będę o tym pisał).
    ...i jak dla mnie jest super ficzer

    Wszystkie moje uwagi da się wykonać modyfikując oryginał - ja tak zrobiłem by mi to ułatwiło pomiary i mam nadzieję, że autor nie będzie na mnie zły za to
    Pomysł "znaczników" bardzo mi się podoba. Myślę, że wykorzystam go przy kolejnej wersji. Oczywiście pomysł jest Twojego autorstwa, więc zaznaczę to w opisie przyrządu Możliwe, że go (pomysł) trochę zmodyfikuję, ale sens pozostanie niezmieniony

    Dzięki wielkie za uwagi.
    Wyciągnę wnioski przy kolejnej realizacji
    W wolnej chwili napisz mi na priv, swoje imię i nazwisko (chyba, że chcesz być przedstawiony w opisie z nicku).
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  2. #32

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    Z tymi liniami pion-poziom nie bardzo rozumiem :/
    nie mogę dodać zdjęcia, bo nie mogę się zarejestrować na http://imageshack.us :/
    Mogę wysłać na @ by ktoś je tutaj dodał... a póki co opiszę.
    By mieć pewność, że zawsze przed ustawieniem ostrości celuje w ten sam punkt (większą wagę przykładałem do poziomu niż pionu) po wydrukowaniu i przed wycinaniem narysowałem sobie dwie linię pozioma i pionową - taki krzyż, który swój środek miał w środku tej dużej szachownicy. Linie te pokrywały się z tymi w wizjerze i pomagały ustawić poprawnie oś obiektywu:

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    Jak ustawić aparat? Oś obiektywu musi być poziomo i przebiegać przez środek szachownicy. To jest optymalne ustawienie i daje najbardziej miarodajne wyniki. Jeżeli obiektyw będzie wyżej/niżej, wówczas może być nieznaczne zafałszowanie wyników (tendencja front focus'u).

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    Co do oznaczenia zdjęć... Jeżeli robisz zdjęcia po kolei to łatwo obliczyć po numerze zdjęć (lub nawet licząc "na piechotę" dla pewności).
    Ja wolałem mieć "dowód" na zdjęciach. Przez chwilę nawet googlałem, czy w EXIFie nie ma takich informacji. Ale się nie dogooglałem.
    D7K SB900|N24-120 f4, N35 f1.8 i kilka słoików|...i masa drobiazgów|wszystko upchane w Tamrac Velocity 8x

  3. #33

    Domyślnie

    bardzo bardzo fajne urzadzenie, szybciutko skalibrowałem sobie nowe szkiełko i śmiga jak marzenie
    dzieki wielkie
    x-pro2 + xt-10 | 23 2.0 + 35 1.4 + 50 2.0 <3
    www.ma-foto.pl

  4. #34

    Domyślnie

    Dzisiaj w pewnym sklepie Pan sprzedający uświadomił mnie "chyba" że przy sprawdzaniu bf ff obiektywu celujemy dolną częścią znacznika AF w wizjerze w oś optyczną, ja zawsze starałem się ustawić oś optyczna wzornika w środku pola AF widzianego w wizjerze i teraz nie wiem jak to ma być naprawdę pomóżcie. A co odległości mówił że ogniskową obiektywu mnożymy x 50 i w takiej odległości ustawiamy aparat czyli np. 35mm x 50 = 1750 mm = 1,75 m. Czy faktycznie tak się to robi ?
    Ostatnio edytowane przez marlech ; 27-10-2014 o 21:24
    D7100, N18-140, N50/1,8, N35/1,8, T90/2,8 USD, T70-300 USD, SB700, Metz 52AF-1, YN622N-TX

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marlech Zobacz posta
    Dzisiaj w pewnym sklepie Pan sprzedający uświadomił mnie "chyba" że przy sprawdzaniu bf ff obiektywu celujemy dolną częścią znacznika AF w wizjerze w oś optyczną, ja zawsze starałem się ustawić oś optyczna wzornika w środku pola AF widzianego w wizjerze i teraz nie wiem jak to ma być naprawdę pomóżcie. A co odległości mówił że ogniskową obiektywu mnożymy x 50 i w takiej odległości ustawiamy aparat czyli np. 35mm x 50 = 1750 mm = 1,75 m. Czy faktycznie tak się to robi ?
    Najlepiej wziąć aparat, wyjść z domu i robić zdjęcia.

    A gdzie dokładnie trafia AF - w każdym jest inaczej.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Najlepiej wziąć aparat, wyjść z domu i robić zdjęcia.

    A gdzie dokładnie trafia AF - w każdym jest inaczej.
    To po co jest ten test jak nie wiadomo gdzie trafia AF wszystko to dziwne jest ustawiasz ostrość na np. oko ale może być tak że aparat ustawi to na czoło.

    A jak np. Ty robisz taki test w jaki sposób celujesz AF w oś optyczną (górną krawędzią, dolną, środkiem) i jeszcze jedno jak możesz udzielić informacji jak jest z tą odległością.
    D7100, N18-140, N50/1,8, N35/1,8, T90/2,8 USD, T70-300 USD, SB700, Metz 52AF-1, YN622N-TX

  7. #37

    Domyślnie

    Którą wersje najlepiej ściągnąć (wielkość) do domowych testów, a3 czy a4 ?


  8. #38

    Domyślnie

    A4 jest trochę za mała do testów z większych odległości.

  9. #39
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    A3 tez jest mala. Najlepiej jeszcze ja powiekszyc i drukowac wzorzec na ploterze. Np 1 m
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #40

    Domyślnie

    Potwierdzam, A3 trochę maleje jak się ją poskłada
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

Strona 4 z 8 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •