Close

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie początki z obróbką

    Nie wiem czy piszę w dobrym miejscu ale postanowiłem zapytać na forum. Niedawno zacząłem się trochę bawić w lightroomie, wcześniej nie sięgałem po obróbkę. Byłbym wdzięczny gdyby bardziej doświadczeni użytkownicy powiedzieli coś na temat jednego z pierwszych zdjęć, z którego ja jestem dość zadowolony

    przed:

    po:

    Tak myślałem że się zagapię. Prosiłbym o przeniesienie do działu 'w trakcie obróbki'
    Ostatnio edytowane przez pilon ; 28-09-2011 o 20:44 Powód: Przeniesiono na prośbę autora

  2. #2

    Domyślnie Po co.... ?

    Po co? Jaki efekt chcę osiągnąć? Jaki mankament usunąć? Co skorygować? Może coś podkreślić, a coś zamaskować? Korekcja tonacji? Zbliżenie się do jakiegoś ulubionego stylu? W jakim celu chcę skorygować dadny obraz? A może Klient ma jakieś zachcianki? No więc, PO CO?
    Jeżeli siadając do programu odpowiedziałeś sobie na te pytania i dlatego bardziej lub mniej świadomie poszukiwałeś właśnie tego rozwiązania, to osiągnąłeś zamierzony efekt. Czyli oczywiście zdjęcie "Po". I do tego mogę sprowadzić odpowiedź na twoje pytanie.
    Jednak czym jest według ciebie korekcja zdjęcia? Czy sądzisz, że nadmierne moim zdaniem podniesienie kontrastu i saturacji "przyćmi" pozostawiony cień na ścianie, wręcz podkreślone cienie włosów na twarzy i wyciągnięte, mało estetyczne owłosienie na przedramieniu? Naprawdę nie przeszkadza ci jakiś biały obiekt za i przed modelką? Zwróć uwagę, co się stało z górną wargą dziewczyny....hmmm? Dołożyłeś jej ładnych kilka latek...
    Szymoniak, nawet ciekawie pociągnąłeś kolor tła. To co przedstawiłeś to jednak jedynie etap korekcji. Nie obróbki! Korekcji!!! Jeżeli zrozumiesz znaczenie tego zwrotu, to sam bez trudu sobie udzielisz odpowiedzi, czy końcowy efekt jest odpowiedzią na podstawowe pytanie - PO CO?
    Choć nie jesem żadnym Guru pozwól, że na zakończenie przypomnę sobie i przedstawię tobie zasady, które ZAWSZE staram się przestrzegać w procesie korekcji zdjęcia.
    - odszumianie
    - korekcja
    - realizacja "wizji"
    - wyostrzanie
    Jak widzisz nie ma u mnie etapu "obróbki". Jest proces, do którego dobiera się dostępne narzędzia i odpowiednie techniki.
    Pozdrawiam. Życzę systematyczności i cierpliwości.
    ... sprzęt do robienia zdjęć i nie tylko

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •