Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Prostowanie starych zwinietych negatywow

    Zbieram się w sobie by w końcu poskanować stare (lata 70-80), czarno-białe negatywy. Leżakowały oczywiście przez ten czas pozwijane więc chciałem je trochę wyprostować w celu ułatwienia sobie procesu.

    Widziałem porady by je przycisnąć czymś, nawijać odwrotnie lub wykąpać w wodzie ze zmiękczaczem. Przyciskanie z tego co czytam działa słabo. Nawijanie rodzi obawę o powstanie rys, pęknięć więc chciałem spróbować z namaczaniem. Pewnie dobrze by to zrobiło również na usuniecie ewentualnych zabrudzeń, kurzu. Czytałem, że zamiast zmiękczacza można zastosować ewentualnie płyn Ludwik? Faktycznie? Nie nabroję, nie zniszczę sobie nic? Kupno zmiękczacza to nie jest zabijający koszt ale jak mam go nie użyć później do niczego to w sumie po co...

    Aaaa... jak jest najlepsza technika moczenia? Wrzucać cały filmczy go ciąć najpierw? Długo kąpać?

    A może polecacie jeszcze jakieś inne sprawdzone metody na taki problem?

  2. #2

    Domyślnie

    Ludwik jak najbardziej, używałem i działa, tylko nie za wiele, kropla starczy, bo się piany narobi. Ja bym je nawinął na szpulkę koreksu i tak moczył, a potem powiesił z obciążeniem.
    Przy okazji można pokręcić, co trochę z kurzy wyczyści. Cięcie takich mocno pozwijanych może się skończyć porysowaniem.
    Ostatnio edytowane przez eMGie ; 25-01-2023 o 16:31

  3. #3

    Domyślnie

    OK, brzmi dobrze Płyn mam, koreks też. Muszę spróbować na jednym, może faktycznie wystarczy.

  4. #4

    Domyślnie

    Z braku zmiękczacza używało się kiedyś octu
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #5

    Domyślnie

    Moczenie
    Ci upke Ludwika
    Kilka minut
    Wieszasz z obciążeniem
    Cięcie i koperty do negatywów
    Potem skanowanie

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Moczenie
    Ci upke Ludwika
    Kilka minut
    Wieszasz z obciążeniem
    Cięcie i koperty do negatywów
    Potem skanowanie
    Dzięki, tak uczynię. Myślę, że "smak" Ludwika nie ma znaczenia. Bo malinowy mam w domu

  7. #7

    Domyślnie

    Zrobiłem już 2 filmy tym sposobem. Po kąpieli (woda temperaturowo koło 30 stopni chociaż nie mierzyłem dokładnie) i powieszeniu film nie zwija się, wisi prościutko. Zastanawia mnie jednak fakt, że kiedy wyschnie wygina się trochę w łuk po długości rolki. Film złapany z obu stron klamerkami do filmów, na dolnej lekki ciężarek (spora śrubka z podkładką) Po pierwszym myślałem, że może za długo wisiał (24 godziny). Zmniejszyłem trochę ciężar, skróciłem czas (zdjąłem po 2-3 godzinach) ale wygiął się tak samo.
    Taki urok? czy trzeba proces gdzieś zmodyfikować?

  8. #8

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam zawsze mi się tak lekko wyginały. Ja trzymam je w kopertach do negatywów pocięte po 6 klatek, wtedy robią się proste.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez eMGie Zobacz posta
    Z tego co pamiętam zawsze mi się tak lekko wyginały. Ja trzymam je w kopertach do negatywów pocięte po 6 klatek, wtedy robią się proste.
    Uspokoiłeś mnie, myślałem, że może coś źle robię

    Finalnie też tnę na 6, i w koszulki. Nie przeszkadza to jakoś, do skanowania lepiej się układa taki niż zwijający się w rolkę.

  10. #10

    Domyślnie

    Zawsze sie wyginają - dlatego pisałem o koszulce

Podobne wątki

  1. Co kupić do zeskanowania starych negatywów..
    By szymic1 in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 16-04-2018, 12:36
  2. Prostowanie zdjęć
    By galka in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-10-2011, 14:45
  3. Prostowanie budynkow itp
    By Mich77 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 07-02-2011, 12:22
  4. Prostowanie tła
    By projacek in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-05-2007, 17:25
  5. Prostowanie zdjęć
    By bodzio in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-07-2006, 12:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •